Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu

Ocena: 5 (3 głosów)

JAK ZDOBYĆ I UTRZYMAĆ PRZYJACIÓŁ W ERZE ROZPROSZENIA, WYPALENIA I CHAOSU W CORAZ BARDZIEJ PODZIELONYM ŚWIECIE?

Więzi międzyludzkie są jednym z najważniejszych wyznaczników szczęścia. Spośród 106 czynników wpływających na depresję, brak zaufanej osoby znajduje się na pierwszym miejscu. SAMOTNOŚĆ JEST BARDZIEJ ZGUBNA, NIŻ ZŁA DIETA CZY BRAK RUCHU. PRZYJAŹŃ DOSŁOWNIE RATUJE NAM ŻYCIE.

Dr Marisa G. Franco wyjaśnia, że aby zdobyć i utrzymać przyjaciół, musisz zrozumieć, na czym opiera się twoje przywiązanie: na poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa, na strachu czy unikaniu. To klucz do odkrycia, co w twoich przyjaźniach działa, a co zawodzi.

Istnieją konkretne, oparte na badaniach sposoby na zwiększenie liczby i jakości przyjacielskich więzi. Inicjatywa, wrażliwość, autentyczność, produktywny gniew, hojność i przywiązanie - to cechy, które chronią PRZYJAŹŃ.

Informacje dodatkowe o Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788382805598
Liczba stron: 456
Tytuł oryginału: Platonic: How the Science of Attachment Can Help You Makeand KeepFriends

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

więcej

Kup książkę Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu - opinie o książce

Przyjaźń jest bardzo ważna, niezastąpiona, a bez przyjaciela życie staje się ciężkie i wiem, co mówię. To dla nas osoba, która z jednej strony wspiera, rozumie, pomaga, z drugiej potrafi wytknąć błędy i ochrzanić, kiedy trzeba. Warunki są tylko dwa – musi być prawdziwa i działać w dwie strony.
Niestety czasy mamy, jakie mamy, a praca, wirtualny świat i domowe obowiązki potrafią sprawić, że przyjaciele schodzą na dalszy plan, stają się luźne, a z czasem potrafią umierać. Samotność jest dla nas bardzo zła i potrafi doprowadzić do wielu złych rzeczy. Co zrobić, aby zdobyć przyjaciół i aby te przyjaźnie utrzymać? Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce.

Od razu zaznaczam, że dla mnie tego typu książki nie są „magicznymi”, które wystarczy przeczytać i nagle nasze życie zmienia się o 360 stopni. Jednocześnie coraz częściej po nie sięgam. Dlaczego? Ponieważ znajduje w nich wiele ciekawych rad, które potrafią polepszyć moje życie, zrozumieć pewne błędy, jakie popełniam.

Książka napisana jest w sposób dość ciekawy i zrozumiały. Czyta się ją w miarę szybko, w porównaniu do innych poradników. Dla mnie tego typu książki nie są na jedno podejście, tylko czytam je pomału, po rozdziale. Tak, aby wszystko dobrze przemyśleć, zrozumieć, wyciągnąć wnioski.

„Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu” to moim zdaniem ciekawy i wartościowy poradnik. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-03-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka jest napisana przemiłym stylem, wręcz koleżeńskim, którym autorka chciała nam przekazać w jaki sposób zdobyć przyjaciół i ich przy sobie utrzymać. Po przeczytaniu niektórych rozdziałów będziemy mieli wypisane rzeczy, które warto zapamiętać i wdrążyć je w życie. Nie od dziś wiadomo, że ten, kto ma przyjaciół jest zwyczajnie szczęśliwszym człowiekiem. To z nimi dzielimy swoje troski, do nich dzwonimy, bądź spotykamy się w chwilach, kiedy w naszym życiu wydarzy się coś przyjemnego. To oni potrafią nas podbudować w chwilach zwątpienia. Człowiek jest stworzeniem stadnym, by cokolwiek w naszym życiu mogło nas uszczęśliwić, potrzebujemy do tego rozmowy. Przekazania emocji na innego człowieka i dyskusji o rzeczach, które dają nam radość. Książka uczy nas jak będąc osobą samotną, bez względu czy jest się w związku, czy też nie, można znaleźć przyjaciół i co zrobić, by przy nas pozostali. Autorka wplotła tutaj historie różnych ludzi, by pokazać nam z czym się zmagali, co robili i jak udało się im osiągnąć szczęście i przyjaźń. Przede wszystkim nakierowuje nas, byśmy nie udawali przed innymi kogoś, kim w ogóle nie jesteśmy. Wiadomo, że człowiek potrzebuje aprobaty innych i w tym celu potrafi się dostosować, by nie pozostawać w tyle. Tyle tylko, że w ten sposób nigdy nie znajdziemy tej bratniej duszy. By znaleźć osobą, która jest taka jak my, musimy wpierw nauczyć się być sobą. Poznamy tutaj teorię przywiązania, która składa się z bezpiecznego stylu przywiązania, niepewnego stylu przywiązania i unikatowego stylu przywiązania. Co ciekawe, to nasi rodzice, czy też opiekunowie wykształcają w nas uczucia przynależności. Jeśli nasze dziecko jest przez nas odrzucane, nie przytulane, nie wysłuchujemy go, to w przyszłości będzie miało problemy ze zdobyciem przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie tylko słownie kochali swoje dzieci, ale również poświęcali im swój czas, uwagę i dawali bliskość. Tak naprawdę o tej książce można by mówić na okrągło, gdyż porusza wiele cennych tematów, nie tylko zdobywanie przyjaciół. Bardzo ją polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-03-26, Przeczytałem,

"Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu" autorstwa dr Marisy G. Franco to wciągająca i praktyczna lektura dla każdego, kto pragnie pogłębić swoje relacje z innymi ludźmi.

Dr Franco rozważa znaczenie przyjaźni w dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej ludzi odczuwa samotność i izolację społeczną. Książka prezentuje wiele interesujących badań i statystyk na temat wpływu przyjaźni na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na nasze życie zawodowe i osobiste.
To od nas samych zależy, czy będziemy mieć przyjaciół. O każdego z nich trzeba dbać, nawet w dorosłym życiu. Ważne są spotkania, rozmowy, wspólne wyjścia a nie zamknięcie w czterech ścianach.

Autorka dokładnie omawia różne typy przyjaciół i jakie korzyści wynikają z utrzymywania różnych rodzajów relacji. Ponadto, czytelnik otrzymuje praktyczne wskazówki dotyczące budowania i utrzymywania trwałych więzi, a także radę, jak radzić sobie z trudnościami i konfliktami w relacjach przyjacielskich.

Książka jest bardzo dobrze napisana i łatwa do czytania. Dr Franco używa licznych przykładów i anegdot, aby zilustrować swoje punkty widzenia i wskazówki. Jest to również wartościowa lektura dla terapeutów, którzy pracują z klientami, którzy mają trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Podsumowując, "Przyjaźń w czasach samotności" to ważna i pouczająca lektura dla każdego, kto chce zrozumieć znaczenie przyjaźni w życiu dorosłym oraz nauczyć się budować trwałe relacje z innymi. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce polepszyć swoje życie społeczne i emocjonalne.

Link do opinii
Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Tytuł oryginału: Platonic: How the Science of Attachment Can Help You Make--and Keep--Friends

Język oryginału: Angielski

Data wydania: 8 marca 2023 r.

Przekład: Ewa Ratajczyk

Wydawnictwo: Filia

_______________________________________________
od wydawcy:
JAK ZDOBYĆ I UTRZYMAĆ PRZYJACIÓŁ W ERZE ROZPROSZENIA, WYPALENIA I CHAOSU W CORAZ BARDZIEJ PODZIELONYM ŚWIECIE?   Więzi międzyludzkie są jednym z najważniejszych wyznaczników szczęścia. Spośród 106 czynników wpływających na depresję, brak zaufanej osoby znajduje się na pierwszym miejscu.   SAMOTNOŚĆ JEST BARDZIEJ ZGUBNA, NIŻ ZŁA DIETA CZY BRAK RUCHU. PRZYJAŹŃ DOSŁOWNIE RATUJE NAM ŻYCIE.

Dr Marisa G. Franco wyjaśnia, że aby zdobyć i utrzymać przyjaciół, musisz zrozumieć, na czym opiera się twoje przywiązanie: na poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa, na strachu czy unikaniu. To klucz do odkrycia, co w twoich przyjaźniach działa, a co zawodzi.   Istnieją konkretne, oparte na badaniach sposoby na zwiększenie liczby i jakości przyjacielskich więzi.   Inicjatywa, wrażliwość, autentyczność, produktywny gniew, hojność i przywiązanie - to cechy, które chronią PRZYJAŹŃ. _______________________________________________

Dr Marisa Franco z ciepłem i surowością argumentuje, że przyjaźń jest tak samo ważna i znacząca jak inne relacje w naszym życiu. Łączy naukę, historię, wywiady i cytaty genialnych myślicieli.   Każdy przyjaciel reprezentuje w nas świat, świat, który prawdopodobnie nie narodzi się, dopóki nie przybędą, i tylko dzięki temu spotkaniu rodzi się nowy świat.   Po przedstawieniu teorii przywiązania w bardzo przystępny sposób, autorka omawia główne zachowania, które mogą pomóc w nawiązywaniu i utrzymywaniu przyjaźni. Czułam się, jakbym przeglądała się w lustrze, gdy rozmówcy Franco opowiadali historie o byciu zbyt miłym, braku asertywności lub powstrzymywaniu gniewu. Dobrze wiedzieć, że takich ludzi jest więcej i że są rzeczy, które mogę poprawić. Franco dzieli się badaniami i konkretnymi wskazówkami, jak być autentycznym, czułym i wrażliwym. Rozdział o konflikcie pomógł mi przepracować frustrację związaną z pewną, jakiś czas temu utraconą przyjaźnią w produktywny sposób, który potwierdził, jak ważna była dla mnie ta relacja.   Empatii możemy zaznać od każdego - od krewnych, małżonka, szefa, obserwujących na Instagramie, instruktora zumby, twórcy świec, a nawet kierowcy ubera. Ale gdy jej potrzebujemy, najczęściej okazują nam ja przyjaciele.   Przyjaźń pomoże wielu czytelnikom. Jej lektura to doskonała okazja do refleksji nad przyjaźniami, przeszłością i teraźniejszością, społecznymi poglądami na przyjaźń oraz sposobami nawiązywania głębszych, lepszych przyjaźni.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy