Czytelnikowski stolik ani nie był jedynym, ani tym bardziej pierwszym stolikiem literackim bądź artystycznym czy w ogóle towarzyskim - jak zwał, tak zwał - w dziejach polskich kawiarni. Być może siłę kawiarni Czytelnika stanowiła zachowana tam równowaga między polityką a kulturą. Główne Osoby: Autor, Krytyk, Senator, Redaktorka i - najważniejszy z nich - Wielki Aktor na scenie i przy stoliku. Wszyscy wybitni. Kiedy umarł Gustaw Holoubek, przy stoliku też wszystko umarło. Oto najlepszy przykład roli jednostki w historii (nawet w historii stolika). Fenomen tej kawiarni tkwi w tym, że nie zasłynęła z rewelacyjnej kawy czy firmowego ciasta, ale została unieśmiertelniona dzięki swoistej arytmetyce, bo gdyby pozbierać nazwiska wszystkich, którzy przez te cztery dekady tutaj przesiadywali, powstałby indeks ludzi, bez których polska kultura nie mogłaby istnieć. To setki, jeśli nie więcej, wyjątkowych nazwisk.
Jarosław Molenda - członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, jego teksty ukazywały się m.in. na łamach ,,Focus Historia", ,,Dookoła Świata", ,,Gazeta Wyborcza. Ale Historia", ,,Globtroter", ,,Mówią Wieki", ,,Odkrywca", ,,Rzeczpospolita. Plus Minus", ,,Wiedza i Życie", ,,Voyage". Członek kolegium redakcyjnego ,,Encyklopedii geograficznej świata". Autor pięćdziesięciu książek, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za propagowanie historii Polski oraz medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-05-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 480
Książka Jarosława Molendy to pasjonująca podróż przez historię kawiarni Czytelnika, obchodzącej w tym roku swoje 80-lecie. Molenda, ceniony dziennikarz i autor licznych publikacji historycznych, z wielką wnikliwością przedstawia fascynujący świat polskiej literatury i kultury, jaki istniał przy legendarnym stoliku tej kawiarni.
Na kartach tej bogatej w treści książki spotkamy takie postaci jak Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Gustaw Holoubek, Agnieszka Osiecka, Witold Gombrowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Tyrmand, Jan Himilsbach, Andrzej Łapicki i wielu innych. To niezwykła kolekcja osobowości, które miały ogromny wpływ na kształtowanie polskiej kultury. Szczególnie barwnie opisana jest postać Jerzego Borejszy, którego działalność miała kluczowe znaczenie dla literackiego środowiska tamtych lat.
Książka Molendy wyróżnia się także bogatym zestawem ilustracji – znajdziemy tu zdjęcia, pocztówki, wspomnienia, które nie tylko uzupełniają tekst, ale też pozwalają czytelnikowi w pełni zanurzyć się w atmosferze minionych dekad. Te graficzne elementy nadają książce unikalny charakter, czyniąc ją bardziej żywą i przystępną.
Kawiarnia Czytelnika była jednym z wielu miejsc, gdzie spotykali się intelektualiści, jednak jej fenomen polegał na zachowaniu delikatnej równowagi między polityką a kulturą. Kluczowe postaci tej opowieści to Autor, Krytyk, Senator, Redaktorka oraz – najważniejszy z nich – Wielki Aktor.
Gustaw Holoubek-to jego śmierć symbolicznie zamknęła pewną epokę, pokazując, jak jednostka może wpłynąć na historię, nawet tę kawiarnianą.
Jarosław Molenda, stworzył książkę, którą czyta się z zapartym tchem. Jego dzieło to godne upamiętnienie kawiarni Czytelnika, miejsca wyjątkowego nie ze względu na kawę, ale na ludzi, którzy tam bywali. Dzięki tej publikacji możemy poczuć ducha tamtych czasów i docenić wkład tych wybitnych postaci w polską kulturę.
Historia używek to efekt wielu godzin spędzonych przez autora nie tylko w bibliotekach, muzeach, lecz także w ogrodach botanicznych, na plantacjach i targowiskach...
Rośliny odgrywały ważną rolę w dziejach ludzkości, ale istnieją gatunki, które wywarły fundamentalny wpływ na rozwój kultur, narodów...
Przeczytane:2024-08-24, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Z pewnością nie jest to książka dla każdego. I choć książka była ciekawa i czytało się ją szybko jak już się do niej usiadło, to jednak jak zrobiło się przerwę, to ciężko było do niej wrócić 🫣. Jeśli interesuje cię skąd wziął się Czytelnikowski stolik, i jak to nie był pierwszy i kto przy nim rządził, to ta książka z pewnością ci się spodoba i powinieneś/powinnaś ją przeczytać.
Zostało w tej książce przedstawione w ciekawy sposób, wybitne towarzystwo, które miało swój wielki udział w historii. Pokazane tutaj zostało, że przy stoliku w Czytelniku potrafiono zachować równowagę między polityką a kulturą.
I ta kawiarnia wbrew pozorom wcale nie zasłynęła z tego, że podawana w niej była wyśmienita kawa czy pyszne ciasto. Nie, ta kawiarnia zasłynęła z tego, że osoby, które do niej przychodziły, były wybitne. Nazwiska tych klientów były wszystkim znane, gdyż bez nich, polska kultura nie mogłaby istnieć.
Kawał dobrej historii, który myślę, że mógłby zaciekawić każdego. Jedyny problem jaki z nią miałam, to zapach tuszu 🙈. Był on tak intensywny, że to chyba przez niego musiałam robić sobie częste przerwy, bo wręcz gryzł w nos 🫣. Ale tak to, do samej książki, do tego jak została napisana i przedstawiona nie mam żadnych uwag. Dodam wręcz, że zdjęcia, które zostały w niej zawarte były bardzo ciekawe i dodawały tej historii klimatu. Dzięki nim, można było się jeszcze lepiej wczuć w klimat panujący w tamtych czasach. Do tego jeszcze twarda oprawa książki dodaje jej "tego czegoś". I choć jest to całkiem spora cegiełka, to naprawdę wciąga.
To była naprawdę bardzo ciekawa przygoda, poznać tę historię "słynnego" stolika.