Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych

Ocena: 5 (3 głosów)

30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe.

W czerwcu 1960 roku, w wieku 26 lat Jane Goodall trafiła do Tanzanii i wyposażona w niewiele więcej poza notatnikiem, lornetką i pasją poznawania natury zaczęła obserwować życie szympansów w Narodowym Parku Gombe Stream. O naszych najbliższych żyjących krewnych wiedziano wtedy bardzo niewiele, toteż każde dokonywane przez młodą badaczkę odkrycie stawało się prawdziwą sensacją. Podchodząc do badań w sposób zupełnie nowatorski, Jane Goodall wniknęła - jak nikt przed nią - w życie społeczności szympansów i dostrzegła, że nasi krewni nie różnią się od nas samych w aż takim stopniu, jak skłonni byliśmy sądzić. Myślą, rozwiązują problemy, kochają, nienawidzą, potrafią się cieszyć i smucić. Prowadzą również ze sobą wojny, a nawet popełniają morderstwa.

"Przez dziurkę od klucza" to niezwykła opowieść, której bohaterami są szympansy. Goodall towarzyszy im w radościach i smutkach, opisuje przyjaźnie i waśnie, dochodząc do punktu, w którym świat tych zwierząt zaczyna się przenikać z naszym.

Dr Jane Goodall - brytyjska prymatolog i antropolog. Przez ponad pół wieku prowadziła obserwacje zachowań szympansów w ich naturalnym środowisku i obecnie uważana jest za najwybitniejszego w świecie eksperta w tej dziedzinie. W 1977 r. założyła The Jane Goodall Institute, który prowadzi liczne programy, mające na celu ochronę środowiska naturalnego poprzez wspieranie edukacji i rozwoju lokalnych społeczności. Autorka kilkudziesięciu książek, uhonorowana za swoją działalność licznymi wyróżnieniami i nagrodami, w tym Orderem Imperium Brytyjskiego, francuską Legią Honorową, Medalem Tanzanii, Medalem Hubbarda nadawanym przez National Geographic Society, Nagrodą Księcia Asturii i tytułem Wysłannika Pokoju ONZ.

Informacje dodatkowe o Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-10-08
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381691826
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Through a Window. Thirty years with the chimpanzees of Gombe

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych - opinie o książce

Książka dla bardziej wymagających czytelników - pokazuje blaski i cienie życia szympansów oraz skłania do refleksji.

Jane Goodall to przede wszystkim odważna badaczka, która postanowiła zająć się obserwacjami bardzo blisko z nami spokrewnionego gatunku zwierząt - szympansami, o którym to wcześniej wiedzieliśmy naprawdę niewiele. Trwające kilka dekad badania, w które zaangażowanych było sporo osób (m.in. studentów, ale i mieszkańców okolicznych terenów), dostarczyły wielu informacji na temat tych zwierząt. Były wśród nich reakcje kojarzące się nam z miłością, opiekuńczością i przywiązaniem, ale również akty przemocy, a nawet przypadki kanibalizmu. Jedne szympansy budziły pozytywne emocje u obserwujących je osób, a inne wywoływały poczucie strachu i zagrożenia.

"Przez dziurkę od klucza" to książka wymagająca skupienia, uważności oraz chęci dostrzeżenia tego, czego inni często widzieć po prostu nie chcą - złożoności zachowań głównych bohaterów oraz licznych podobieństw i analogii w stosunku do sposobu funkcjonowania ludzi, w tym m.in. zdolność do odczuwania bólu, a także poczucia straty po utracie bliskich. 

Publikacja nie jest rodzajem wykładu, a raczej interesującą opowieścią o relacjach pomiędzy poszczególnymi osobnikami, o zawiązujących się między nimi sojuszach oraz o przejawach i próbach dominacji nad innymi przedstawicielami gatunku (i nie tylko). Autorka sporo miejsca poświęca relacjom między samcami i samicami w różnym wieku, dzieli się przykrymi doświadczeniami, które prawie spowodowały przerwanie prowadzonych obserwacji (porwanie studentów zaangażowanych w badania). 

Jane Goodall w swojej książce zwraca też uwagę na okrucieństwa, jaki spotykają szympansy ze strony człowieka - handel "żywym towarem" (ale i dla mięsa), cele zarobkowe (np. fotografowanie się turystów z przebranymi w dziecięce ubranka młodymi szympansami, którym wyrywa się zęby, by nie gryzły klientów, narkotyzuje się je, w klubach nocnych są karane poprzez przytykanie do ciała rozżarzonych niedopałków papierosów, bywają też tresowane i bite ołowianymi rurkami owiniętymi w gazetę, by posłusznie odgrywały role cyrkowe lub filmowe). W laboratoriach nie jest im lepiej, ponieważ warunki, w jakich przebywają są bardzo często niedostosowane do ich potrzeb.


"Ludzie znający tajniki handlu oceniają, że na każdego szympansa, który przeżyje do końca pierwszego roku niewoli w miejscu ostatecznego przeznaczenia, umiera dziesięć do dwudziestu maluchów."

Lektura skłania do refleksji, do czego jesteśmy zdolni jako ludzie i na ile spraw wydajemy się być ślepi w imię tzw. postępu i wiary w wyższość człowieka nad innymi zwierzętami.

Książkę polecam szczególnie tym, którym nie jest obojętny los zwierząt oraz nasza wspólna przyszłość i koegzystencja.


"Jeśli my, w świecie zachodnim, widzimy chłopca bijącego wychudłego osła, który musi ciągnąc ładunek ponad jego siły, jesteśmy oburzeni. To jest okrucieństwo. Ale wyrwanie niemowlęcia szympansa z ramion matki, zamkniecie go w ponurym świecie laboratorium, wstrzykiwanie ludzkiej choroby zakaźnej - gdy dzieje się to w imię Nauki - nie uważamy za okrucieństwo. A jednak w końcu zarówno osioł, jak i szympans są wyzyskiwane i nadużywane dla ludzkiej korzyści. Dlaczego jedno jest okrucieństwem, a drugie nie?"


Warto zadać sobie podobne pytania. Zapraszam do lektury... i refleksji.

Książkę wygrałam w konkursie zorganizowanym przez Biotechium na YT. 

Link do opinii
Inne książki autora
Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin
Jane Goodall0
Okładka ksiązki - Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Jane Goodall, znana jako wybitna specjalistka życia szympansów, przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin. Jane Goodall...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy