Przewodnik po niebie. Stargazing na świecie
Gwiezdne podróże dookoła świata
.Czy warto jechać do Tasmanii po najpiękniejszą zorzę?
.Jak zrobić idealne zdjęcie nocnego nieba?
.W których obserwatoriach odkrywać tajemnice wszechświata?
Krzyż Południa na antypodach, gwiazdy odbijające się w idealnie płaskich solniskach Boliwii czy rozgwieżdżony firmament nad wulkanem Bromo w Indonezji to widoki, które zachwycą zarówno zapalonego astroturystę, jak i entuzjastę astronomii. Prezentujemy najciemniejsze miejsca na świecie, od pustyń Bliskiego Wschodu po parki narodowe Oceanii. Podpowiadamy, kiedy polować na roje meteorów i deszcze Perseidów oraz gdzie wkrótce zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Fascynująca opowieść o galaktykach, gwiazdach i astronomii.
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2024-10-23
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN:
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Stargazing. Around the World
Przeczytane:2024-11-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
Stimac w swoim przewodniku zabrała mnie w absolutnie fascynującą podróż przez najpiękniejsze miejsca na Ziemi, gdzie można podziwiać nocne niebo w całej jego okazałości, a bądźmy szczerzy jest co podziwiać. Ta publikacja łączy w sobie elementy klasycznego przewodnika turystycznego, a trochę podręcznika astronomicznego, a wszystko przedstawiono w taki sposób, że ja poczułam się zainspirowana pięknem i ogromem wszechświata.
Mocną stroną tej książki jest jej warstwa wizualna, a mówiąc wprost zdjęcia, które są absolutnie genialne i hipnotyzujące zarazem. Mimo że nie jestem specjalistką w temacie zdjęć, tak tutaj czułam ich głębię i poddałam się ich hipnotyzującemu pięknu.
Przyznaje, że miałam obawy co do tego przewodnika, ponieważ o ile tematyka od zawsze wzbudzała moje zainteresowanie i zaliczyłam dwa polowania na zorzę (na szczęście udane) o, tyle technicznie nie jestem w temat zagłębiona. Jakże cudownie te obawy zostały rozwiane, ponieważ autorka w przystępny sposób opowiada o najlepszych miejscach na świecie do obserwacji gwiazd. Każde z miejsc jest opisane z dużą dbałością o szczegóły, co pozwala poczuć ich atmosferę, nawet jeśli nigdy się tam nie byliśmy. Dobrze, że rozrzut tych miejsc jest spory, dzięki czemu nawet dla przeciętnego człowieka taka podróż nie musi być kosztowną wyprawą.
Autorka serwuje wiele użytecznych wskazówek dotyczących planowania wypraw stargazingowych od najlepszego czasu na obserwacje, przez sprzęt, po kwestie związane z dbaniem o środowisko i odpowiedzialnym podróżowaniem. Stimac zwraca uwagę na potrzebę ochrony ciemnego nieba, co dodaje przewodnikowi ekologicznego wydźwięku.
Ten przewodnik zachęca do zadarcia głowy i spojrzenia w górę, aby odkryć piękno tego, co często nie jest doceniane. Stimac z pasją podzieliła się zamiłowaniem do stargazingu, jednocześnie zarażając tym i mnie. To doskonała propozycja zarówno dla początkujących miłośników nieba, jak i dla osób, które poszukują inspiracji do swoich kolejnych podróży.
Recenzja w ramach współpracy z Wydawnictwem Pascal