Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków (1944-1946)

Ocena: 6 (1 głosów)

Przymusowe wysiedlenia Polaków ze Wschodu na Ziemie Zachodnie u schyłku II wojny światowej nie doczekały się dotąd popularnej monografii. Tego trudnego zadania podjął się Grzegorz Hryciuk, historyk związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Na ponad sześciuset stronach analizuje i przywraca debacie publicznej obrosły uproszczeniami i mitami wątek, tak istotny dla zrozumienia dziejów i współczesności Europy Środkowo-Wschodniej.

Przesiedleńcy to poruszająca epopeja o ponad 800 tysiącach naszych przodków wysiedlonych z południowo-wschodnich ziem II Rzeczypospolitej na ziemie poniemieckie. To opowieść o bezpowrotnie utraconym świecie i wojennej pożodze, o brutalnym rozstaniu z ukochaną małą ojczyzną i ciągnącej się tygodniami podróży przez Polskę w bydlęcych wagonach - zbudowana z faktów historycznych i osobistych wspomnień wysiedlonych. To również opowieść o mozolnie wznoszonych na niemieckich ruinach fundamentach polskiego uniwersum.

Tereny Ziem Zachodnich zamieszkuje dziś ponad 4,5 miliona przesiedleńców z Kresów i ich potomków. Książka wrocławskiego historyka przywraca pamięć o ich epopei, zapomnianej w wirze wielkiej historii.

Informacje dodatkowe o Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków (1944-1946):

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: b.d
ISBN: 9788308083222
Liczba stron: 664

Tagi: 2. poł. XX wieku (ok. 1950-1999)

więcej

Kup książkę Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków (1944-1946)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków (1944-1946) - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Koniec wojny nie oznaczał spokoju. Nie oznaczał powrotu do normalności. Ustalenia wielkiej trójki sprawiły, że po zakończeniu wojny swoje małe Ojczyny musiało opuścić wiele tysięcy ludzi. Polacy, chociaż byli po zwycięskiej stronie zostali potraktowani jak przegrani. Sojusznicy nie licząc się z ich zdaniem oddali na rzecz ZSRR sporą część terytorium przedwojennej Polski. W związku z tym  Kresowiacy zamieszkujący te tereny mieli zostać przewiezieni na tzw. Ziemie Odzyskane. Łatwiej było powiedzieć niż zrobić...
Jednym z następstw zmiany granic po II wojnie światowej były masowe przesiedlenia ludności. Przymusowych. Bezwzględnych. Nikt nie liczył się z tymi, którzy musieli opuścić swoje domy. Niestety przekonały się o tym setki tysięcy Polaków zamieszkałych na Kresach. Władze robiły wszystko by wyrugować ludzi ze swoich małych Ojczyzn i wysyłając w nieznane. Prośbą. Groźbą. Żaden z architektów przesiedleń nie pomyślał, co mogli czuć ludzie, których wygnano z własnych domów. Nikt nie przejmował się, że tak naprawdę akcja przesiedleńcza była źle zorganizowana. Nikt nie wziął pod uwagę, że przesiedleńcy przeżyją traumę. Nikt nie przejmował się, że w wyniku akcji, przesiedleńcy zostaną okradzeni z majątku. Tym, którzy koordynowali tę akcję było to na rękę...
Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944-1946 to książka, która przybliża czytelnikowi jedno z najmniej znanych kart z historii Polski. Każdy z rozdziałów pokazuje poszczególne elementy, które składały się na całą machinę bezlitosnych przesiedleń. Przy okazji, w początkowych rozdziałach autor przybliża czytelnikowi ostatnie lat terenów, które nazywamy Kresami by lepiej poznać kontekst późniejszych wydarzeń.
Z pewnością z początku można nieco przerazić się jej objętością, ale warto zaznaczyć, że autor starał się napisać ją jak najrzetelniej. Przez to w środku znalazło się sporo szczegółów i faktów, które obrazowały, z czym musieli się mierzyć Polacy mieszkający na ziemiach zabranych Polsce. Czy warto się z nią zapoznać? Oczywiście! Nie mam wątpliwości, że ta książka jest ważna i szalenie potrzebna. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy