Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Ocena: 5 (1 głosów)

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem.
Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie wojny nigdy nie będzie klasyczną narracją. Prawdopodobnie nigdy nie stanie się też częścią polskiej pamięci zbiorowej. Jest już za późno. Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Rzadko zdarza się, żeby któraś z ofiar pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby zaświadczyły o swojej przeszłości. Powojenne milczenie o ich cierpieniu było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane.
Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal tak zwani więźniowie asocjalni, homoseksualiści, ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wyjątki”. Strach było o nich mówić. Nie mogliśmy albo nie chcieliśmy o nich usłyszeć. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.
Joanna Ostrowska (ur. 1983) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

Informacje dodatkowe o Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2018-09-17
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788365973733
Liczba stron: 462
Język oryginału: Polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej - opinie o książce

Pozycja warta uwagi dla kogoś, kto interesuje się tematyką drugiej wojny światowej.

Książka zawiera dużo danych i na nich się opiera. Autorka dotarła do wielu dokumentów, które mówiły ile kobiet, gdzie je wykorzystywano. Często też opisywała warunki w jakich przyszło im funkcjonować i w tych rzadkich przypadkach podawała relacje świadków.

Ciężka książka ze względu na temat, o którym dotąd niewiele się mówi i publikuje.

Link do opinii
Inne książki autora
Hiszpański Samouczek
Joanna Ostrowska0
Okładka ksiązki - Hiszpański Samouczek

HISZPAŃSKI Samouczek przeznaczony jest dla osób, które rozpoczynają naukę hiszpańskiego (poziom A1-A2). Samouczek zapewnia skuteczną i szybką naukę mówienia...

Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 3
Joanna Ostrowska0
Okładka ksiązki - Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 3

Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 3 (B2) to pakiet 600 fiszek będący częścią rozbudowanego systemu nauki, dzięki któremu szybko i skutecznie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy