reklama

Przemiany ludzkiego ciała

Żyć - to nieustannie się zmieniać. Gavin Francis, lekarz i pisarz, w swej nowej książce opisuje transformacje zachodzące przez całe ludzkie życie, sięgając po przykłady z własnej praktyki lekarskiej i historii medycyny, ale także sztuki, literatury, mitów i magii.

Opowiada o tak niezwykłych przemianach, jak gigantyzm, kastracja, halucynacje czy ,,wilkołactwo", ale też o zmianach, przez które przechodzimy wszyscy: o śnie i śmiechu, o narodzinach i śmierci, o dojrzewaniu i starzeniu się.

Każdy pacjent i każdy przypadek medyczny staje się dla Francisa okazją do zgłębiania fascynujących przemian i tajemnic ludzkiej natury. Opisy procesów fizjologicznych przeplata zgrabnie wspomnieniami i anegdotami, tworząc wielowymiarowe, pouczające i zarazem zaskakujące dzieło dla szerokiego grona czytelników.

,,Stylowe i przezabawne dzieło głęboko humanistycznego autora o szerokich perspektywach. Gavin Francis ciepło i z humorem opowiada o strategiach przeżycia ludzkiego ciała i zachodzących w tym celu zmianach, wzbogacając swoje przemyślenia o różnorodne nawiązania do kultury i historii ludzkości. Każdy rozdział stanowi prawdziwą intelektualną ucztę dla czytelnika, a jako całość stanowią bogate źródło inspiracji."

Hilary Mantel

,,Metoda Francisa polega na spleceniu w jednej książce historii z jego praktyki lekarza rodzinnego, anegdot ze studiów i opowieści z licznych podróży, a także mnóstwa cytatów i nawiązań artystycznych, literackich i historycznych. W rezultacie otrzymujemy znakomitą lekturę."

James McConnachie, ,,The Sunday Times"

Informacje dodatkowe o Przemiany ludzkiego ciała:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Shapeshifters. On Medicine & Human Change

Tagi: bóg Biologia człowieka

Kup książkę Przemiany ludzkiego ciała

Przemiany ludzkiego ciała - opinie o książce

Zbiór esejów na tematy związane z przemianami zachodzącymi w ludzkim ciele. Czyta się przyjemnie.

Po przeczytaniu poprzedniej książki Francisa Gavina pomyślałam, że chyba już wszystko na temat ludzkiego ciała w takim ujęciu autora zostało powiedziane. I jakież jest moje zdumienie, że kolejna wędrówka może przynieść kolejne fascynujące historie. Tym razem autor, który przypomnijmy jest lekarzem praktykiem zabiera czytelnika lub jak w moim przypadku słuchacza na wyprawę po przemianach zachodzących w ludzkim ciele na różnych etapach jego życia. Podróżujemy więc od momentu poczęcia, a właściwie od momentu planowania lub też przypadku ciąży. Poznajemy aspekty tego stanu zarówno od strony matki, zaskoczonej lub zachwyconej tą wiadomością jak i dziecka rozwijającego się w jej macicy. Razem z nimi podążamy ku momentowi narodzin i łapiemy pierwszy łyk powietrza w płuca.
Nie mniej obciążającym momentem w życiu każdego jest okres dojrzewania, a wraz z nim różnorodne zaskakujące sytuacje wynikające z błędów w genetyce skutkujące chorobami typu gigantyzm czy też jego przeciwieństwo czyli niskorosłość. I tu dowiadujemy się, w którym momencie tak naprawdę można zaobserwować zahamowanie wzrostu nastolatka.
Podroż płynnie przechodzi w kolejny bardzo trudny etap życia zwłaszcza dla kobiety jakim jest menopauza czyli wyhamowywanie czynności rozrodczych organizmu. Autor podaje wiele przykładów mówiących o odczuciach przychodzących do niego pacjentek w tym momencie życia. Są to zarówno panie z objawami graniczącymi z szaleństwem jak i takie, które nieomal nie zauważają zmian toczących się w ich układzie hormonalnym.
Sporo czasu poświęca nasz lekarz skomplikowanej strukturze jaką jest ludzka pamięć, bardzo wrażliwa na bodźce dostarczane z zewnątrz. Pamięć, która łatwo zaburzyć poprzez banalną infekcję, która potrafi jednocześnie być zbawieniem jak i przekleństwem dla człowieka.
W książce jak zwykle jest wiele odniesień do osiągnięć z przeszłości zarówno tej medycznej jak i odkryć artystów malarzy w zakresie anatomii człowieka oraz jego funkcjonowania i tak mam tu na myśli Leonarda da Vinci, którym się dosyć mocno autor podpiera.
Na koniec funduje bardzo dokładny zapis ze swojego uczestnictwa w autopsji kilku zmarłych osób i w ten sposób pokazuje jak niewielkie przemiany zarówno te naturalne jak i wynikające z wypadków losowych potrafią wpłynąć i zakończyć życie człowieka.

Podróże po ludzkim ciele
Gavin Francis0
Okładka ksiązki - Podróże po ludzkim ciele

Każdy człowiek na całe życie związany jest ze swoim ciałem, ale dla wielu z nas pozostaje ono niezbadanym terytorium. W ,,Podróżach po ludzkim ciele"...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung