Przeklęte bądź dziecię

Mała Lisette zostaje zamordowana w piwnicy swojego zwyrodniałego wujka, który przed śmiercią zgotował jej piekło. Jej dusza nie może zaznać spokoju, rozpaczliwie próbując przetrwać.

Gdy po latach do tego samego domu wprowadza się małżeństwo Barringerów z dziesięcioletnią Missy, nie wiedzą, jaki koszmar ich czeka. Tym bardziej, że oni też mają swoje problemy i mroczne sekrety.

Opętanie, cygańskie wierzenia opisane niepowtarzalnym stylem Morta Castle, mistrza w budowaniu nastroju i  atmosfery, który potrafi przerazić i wstrząsnąć bez epatowania przemocą i okrucieństwem. Jego opowieść porusza do głębi, mając w pamięci, że uczuciami silniejszymi od strachu jest smutek i tęsknota.

Informacje dodatkowe o Przeklęte bądź dziecię:

Wydawnictwo: Phantom Books
Data wydania: 2018-03-15
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: Cursed be the child
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Łukasz Radecki

Kup książkę Przeklęte bądź dziecię

Przeklęte bądź dziecię - opinie o książce

Mocny i wstrząsający prolog. Czasy panowania grypy hiszpanki. W ciemnej, ponurej piwinicy mała Lisette cierpi. Na mamusię nie może liczyć. Ma tylko wujka, zboczonego zwyrodnialca. Dziewczynka pragnie ciepła i miłości, a jedyne czego zazna u kresu swego krótkiego życia to samotność i ból. Bardzo nie chciała umierać, jej dusza tak łatwo nie odejdzie...

Po wielu latach, do tej rezydencji z piwnicą, w której rozegrał się taki dramat wprowadza się trzyosobowa rodzinka. Małżeństwo Barringerów z dziesięcioletnią Missy nie zaznają spokoju... Dusza Lisette będzie usiłowała się zaprzyjaźnić z Missy i powrócić do świata żywych. Czy tej nowo zamieszkałej rodzinie uda się przetrwać?

Motyw nawiedzenia dziecka jest tutaj tylko pozornie niczym nowym. Smaczku tej historii dodają cygańskie wierzenia i legendy czy romskie słówka, przez to cała ta historia staje się niesztampowa. Na uwagę zasługuje specyficzny styl pisarza, wbrew pozorom tu jest mało brutalnych i krwawych scen. Autor naprowadza nas na wstrząsające elementy tej historii, ale dużą rolę odgrywa nasza wyobraźnia, która dopowiada, co takiego strasznego się wydarzyło. Bohaterowie nie są papierowi, skrywają swoje problemy i mroczne sekrety.

Jest tu bardzo niepokojąca, ponura i gęsta atmosfera. Ta książka jest przygnębiająca, porusza głęboko struny wrażliwości. Zostaje poruszony problem pedofilskich zapędów ze strony osób, które powinny być opoką, a są niestety potworami.

To rzecz idealna dla tych, co lubią historie o nawiedzeniach, bez krwawych szczegółów oparte na narastającej atmosferze strachu.

Mało tu horroru, mało grozy, nie ma się czego porządnie wystraszyć. Okładka obiecuje cygańskie wierzenia, za mało ich tu dla mnie, niestety, a przeplatanie opisów, czy akcji z romskimi słowami, zwrotami, wcale nie wypada dobrze. Dość ciekawie wykreował autor postacie. One i motyw opętania jeszcze jakoś tę historię ratują. Ale już sam fakt w jakim, powiedzmy, kierunku, podąża opętanie i jak zachowuje się zarówno osoba nawiedzona, jak i byt, który nawiedza, wzbudził mój niesmak.

Obiecywałam sobie sporo, bo Mort Castle, z tego, co zdążyłam się zorientować, ma wśród polskich czytelników wielu fanów. No cóż, takie 3/6. I nie ma w tej ocenie korekty, która w tej książce po prostu leży!!! Interpunkcja i literówki, dramat!

Obcy
Mort Castle 0
Okładka ksiązki - Obcy

Powieść Obcy ukazuje jedną z najbardziej niepokojących i prawdziwych personifikacji zła, jakie można znaleźć w horrorach. Zło jest tu nie jakimś łatwo...

Księżyc na wodzie
Mort Castle0
Okładka ksiązki - Księżyc na wodzie

Wielokrotnie nagradzany, nominowany do nagrody Pulitzera zbiór opowiadań amerykańskiego mistrza grozy i suspensu. Zawarte w tomie opowiadanie "Jeśli...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska