Jedna z rzadkich, niezapomnianych powieści, zarówno dramatycznych, jak i głęboko refleksyjnych oraz pełnych napięcia. Zdumiewająca mieszanka suspensu i nauki.
Joanna Lander jest psychologiem prowadzącym badania nad śmiercią. Kiedy decyduje się na udział w projekcie polegającym na symulowaniu śmierci klinicznej, okazuje się, iż może rozwiązać największą tajemnicę życia, albo też stać się ofiarą nauki. Poddaje się jednak eksperymentowi młodego, błyskotliwego neurologa, zainteresowanego symulowaniem śmierci klinicznej za pomocą psychoaktywnego leku…
[Zysk i S-ka 2003]
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 890
Tytuł oryginału: Passage
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Piotr Budkiewicz
Na pozór Anglia w lecie 1888 roku jest najspokojniejszym miejscem w historii - leniwe popołudnia w łódce na Tamizie, proszone herbatki, krokiety...
Connie Willis (ur. 1945) amerykańska pisarka science fiction. Debiutowała w 1970 roku, a pierwszą powieść opublikowała w dwanaście lat później. Jest najczęściej...
Przeczytane:2020-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
„ Domysły, oczywiście tylko domysły. Jeśli są błędne, prawdą okaże się coś lepszego ”.
Wiele obecnych dziś na rynku czytelniczym poradników z gatunku tych traktujących o samorozwoju wykrzykuje wielkim głosem górnolotne hasła '' Żyj tu i teraz ''; '' Życie to spektakl grany bez możliwości wielokrotnych prób ''; Żyj tak, jakby każdy kolejny dzień, był Twoim dniem ostatnim ''. Itd, itp. Ludzie to czytają, kiwają głowami, coś tam sobie nawet wynotowują do swoich sekretnych kajecików, ale kto , tak naprawdę się do tego stosuje ? Kto w ogóle się nad tym zastanawia ? Śmiem twierdzić że niewielu, jeśli w ogóle ktoś. Tak jak i niewielu na dłuższą metę zastanawia się co jest '' po drugiej stronie '' i czy w ogóle '' coś '' i co człowiek czuje , widzi, słyszy w czasie umierania. Na przestrzeni tych kilku chwil , kiedy człowiek znajduje się w zawieszeniu , w rozkroku między jednym , a drugim '' światem '', '' życiem '' ?
Czasami zdarza się że ktoś powraca z zawieszenia, z długotrwałej śpiączki, czy śmierci klinicznej. Co tam widział ? co przeżył ? co pamięta ? i czy to wszystko o czym opowiada jest prawdą ? Właśnie to szeroko pojęte zagadnienie próbują w książce autorstwa Connie Willis '' Przejście '' , zgłębić jej główni bohaterowie, czyli Joanna Lander, psycholog kognitywny oraz doktor Richard Wright. Robią to za pomocą pewnych eksperymentów przeprowadzanych na ochotnikach, ale też doktor Lander odwiedza tych pacjentów szpitala u których śmierć kliniczna zaistniała w sposób naturalny, a nie wywołany farmakologicznie, i wypytuje ich o wrażenia i relacje. Niestety, z różnych przyczyn, ochotnicy wykruszają się jeden po drugim, a i '' naturalnie '' powracający z za światów nie trafiają się codziennie, trzeba więc znaleźć jakieś rozwiązanie, by projekt mógł dalej istnieć i mieć rację bytu .
Oczywiście w powieści oprócz wymienionych głównych postaci występuje też szeregi innych wcale nie mniej ważnych. Samo miejsce akcji jest bardzo ciekawe . Wyobraźcie sobie ogromny wielopoziomowy i wielooddziałowy szpital miejski , gdzie jest kilkanaście klatek schodowych, tyleż samo wind , a i często gęsto miejsca te bywają w różnych remontach. Na prawdę można się tam łatwo zgubić, ale i też , takie miejsce daje wiele możliwości jak trzeba przed kimś uciec, na przykład przed panem Mandrake'm . Bardzo ciekawą postacią jest też Maisie Nellis i jej '' rozkoszna '' mamuśka . Maisie to świetny dzieciak i mała bardzo ciekawa i ciekawska osóbka chora bardzo poważnie na serce .Cieszę się też niezmiernie, że autorka nie pokusiła się o romans głównych bohaterów, co często się zdarza pisarzom . W moim odczuciu, większości powieści to bardzo szkodzi . Każda postać jest bardzo ciekawie przedstawiona , od razu można sobie ich doskonale i plastycznie wyobrazić . Dialogi są '' normalne '' , nie wymuszone i nie pisane na siłę . Mimo że na początku niewiele się dzieje, warto nie rezygnować i nie odkładać książki. Muszę też wspomnieć o tym że każdy rozdział zaczyna się cytatem ze słowami różnych ludzi, wypowiedzianymi tuż, lub niedługo przed śmiercią . Zadziwiające o czym ludzie w tym momencie potrafią myśleć. Ale najciekawsze jest to co rejestruje większość czarnych skrzynek odnajdywanych po różnych katastrofach .
Connie Willis, pisarka zupełnie mi nieznana, chociaż dość płodna, z tego co widzę. Nieznana, ponieważ ta pani '' specjalizuje się '' w literaturze science-fiction, a ja z tym gatunkiem, jak już kiedyś wspominałam, jestem ciut na bakier. Niemniej jednak tę pozycję połknęłam z wielkim zaciekawieniem, mimo objętości, prawie 900 stron. W dodatku niespecjalnie fajnym drukiem (wydanie z 2003 roku). Przyznaję też, że to dzięki niej, a nie wyżej wspomnianym poradnikom, zaczęłam bardziej i baczniej przyglądać się '' tu i teraz '', tudzież również częściej zastanawiać na ile autorka w swojej książce zbliżyła się do prawdy . '' Przejście '', tematycznie bardzo przypomina film o tytule '' Linia życia ''. Z tym że tam studenci prowadzili swoje ''badania '' bardziej z młodzieńczej ciekawości i równie rozsadzającej ich młodzieńczej brawury, niż z przyczyn naukowych, ale film też jest ciekawy. Bardzo polecam tę jakże nietuzinkową książkę, a i film w ramach relaksu można obejrzeć .