Przejście przez Morze Czerwone to głęboka proza psychologiczna, nazywana nawet „posttraumatyczną powieścią egzystencjalną” i jedna z bardziej udanych prób nadania kształtu literackiego doświadczeniom obozowym. Henryk Bereza nazwał powieść „hołdem złożonym naszym marzeniom, naszej potrzebie marzeń, naszej konieczności marzeń”. Kazimierz Wierzyński napisał: „To głęboka penetracja w przepaść człowieka, rzecz o zdumiewającej odwadze i ambicji”
Powieść została przetłumaczone m.in. na francuski, niemiecki i angielski, krytycy dostrzegli w niej powinowactwo z nowoczesną, w tym awangardową, prozą europejską, zwłaszcza francuską. Za literackich patronów tej powieści uznaje się Marcela Prousta, Alberta Camusa i Nathalie Sarraute.
Bohaterka nie potrafi odnaleźć się w chaosie poobozowej rzeczywistości, w której granice moralne i poznawcze uległy rozmyciu. Romanowiczowa jako jedna z pierwszych porusza temat miłości homoseksualnej w obozie koncentracyjnym.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2023-03-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 192
Przeczytane:2024-03-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 52 książki 2024,