Projekt: Prawda

Ocena: 4.67 (3 głosów)
OPIS DETALE „Projekt prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha. Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce. Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”. Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 – twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”. Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci znane jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, ale i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata. „Projekt prawda” składa się z trzech części. W pierwszej jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem „między malarstwem a muzyką”. Część druga to „Portret z pamięci” czyli książka w książce. Część trzecia jest „zapisem apetytu na życie”, a precyzyjniej ujmując: apetytu na ludzi. Reporter Szczygieł nie ma żadnych zahamowań, aby przypadkowo poznane osoby pytać o ich osobistą filozofię. Spotkani ludzie powierzają mu swoje życiowe odkrycia. Ktoś uważa, że trzeba zawsze mówić „tak” rzeczom małym. Ktoś, że albo można należeć do ludzi, którzy wyrzucają krzesła, albo do ludzi, którzy dają krzesłom nowe życie. Ktoś, że nie wolno dać zasnąć ślimakowi, bo nie wolno dać zasnąć miłości. Co człowiek – to inna prawda, zawsze poprzedzona błyskotliwym dialogiem lub zaskakującą opowieścią. „W moim amoku polowania na cudzą prawdę, doszło jednak do wielu przekroczeń – pisze Szczygieł. – Nie są to tylko prawdy, z których ktoś zwierzył się reporterowi. Pojawiają się prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione. Także prawdy, które znienacka rodzą się we mnie, kiedy ktoś mnie sprowokuje”. Ze wszystkich książek Mariusza Szczygła to właśnie w „Projekcie prawda” znajdziemy najwięcej gry między autorem a światem. Nie tylko reporter przeszukuje świat w poszukiwaniu zdań-kluczy. Czasem świat sam zgłasza się do reportera, na przykład pod postacią starszej kobiety: „Ja, proszę pana – powiedziała – mam prawdę jak cegłę. I mogłabym nią pana uszkodzić”.

Informacje dodatkowe o Projekt: Prawda:

Wydawnictwo: Dowody
Data wydania: 2016-05-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-943118-3-4
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Projekt: Prawda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Projekt: Prawda - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2021-01-06, Ocena: 3, Przeczytałem,

Książkę po raz pierwszy wysłuchałem w formie audio. Miniatury reportażysty na temat różnych prawd warte wysłuchania. Powieść "Portret z pamięci" lekko nużącą, monotonna i "przegadana". Staniucha, ktorego wcześniej nie znalem,  odebrałem jako polską wersję Marcela Prousta, który na kilkudziesięciu stronach potrafi opisywać swoje wewnętrzne przeżycia i obserwacje zachowań innych ludzi.

Link do opinii

Książka ma interesującą konstrukcję. Na poczatku mamy szkice, krótkie teksty, nieco melancholijne o ulotności chwil, o spotkaniach, o sztuce, o lekturze, zwłaszcza pozycji starych, zaczytanych, z zaznaczeniami, które dają jakieś podstawy do rekonstrukcji osoby poprzedniego i dawno zmarłgo czytelnika. I tu mamy niespodziankę opisany przez autora "Portret z pamięci" S. Stanucha znajdujemy dołączony do publikacji na pożółkłych kartach. Ta dawno już zapomniana książka inspiruje autora do poszukiwań prawd różnych ludzi. Czytamy więc miniaturki, historyjki niekiedy bardzo piękne.  Niektóre szczególnie przypadły mi do gustu: "kiedy żyjesz wolniej, masz czas na prawdziwe szczęście. Na rozmowę, na uśmiech, na patrzenie, na słuchane i na siebie. Tak, masz czas na siebie"; "trzeba mieć wszystkiego mniej... Wtedy człowiek może zmierzać do tego, kim naprawdę bez tych rzeczy jest i ile znaczy".

Link do opinii
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Inne książki autora
Kaprysik
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Kaprysik

Kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni. Dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu. Dwie przyjaciółki...

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Oto Polska: * proboszcz z HIV, * pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku"; * dwie matki i poczęte przez nie dziecko; * student Rydzyka, który uciekł ze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy