Problemski Hotel

Aby odkryć, co naprawdę dzieje się w ośrodku dla uchodźców, belgijski dziennikarz i pisarz Dimitri Verhulst zdecydował się spędzić kilka dni w ośrodku w Arendonk w Belgii. W formie powieści przekazuje doświadczenia desperatów, którzy żyją, wspominając horror doznany w swoich ojczyznach, którzy miesiącami, w upokarzających warunkach, oczekują na pozwolenie na pobyt. Autor nie tylko drwi z rzekomej poprawności politycznej dziennikarzy i organizacji pozarządowych, lecz także potępia rasizm i nietolerancję krajów, które uważają się za tolerancyjne.

Bipul Masli, były fotoreporter – główny bohater i narrator powieści – w oczekiwaniu na decyzję władz w sprawie pozwolenia na pobyt i pracę w Belgii przygląda się współmieszkańcom ośrodka. To dzięki niemu poznajemy historie mieszkańców tego swoistego hotelu. Jak na fotografa przystało, krótko, ale niezwykle obrazowo, ukazuje nam przeżywany przez nich dramat. Kolejne rozdziały to quasi-widokówki przedstawiające życie codzienne mieszkańców ośrodka oraz ich relacje ze światem zewnętrznym – nuda urozmaicana bijatykami i grą w szachy na papierosy, wizyta w salonie fryzjerskim, gdzie nikt nie spodziewa się, że niemile widziany klient zna niderlandzki i rozumie, co się o nim mówi, niedające otuchy wizyty u dyżurnej psychoterapeutki, wieczorne wypady na miasto w nadziei na znalezienie kandydatki do rychłego ożenku, który równałby się z pozwoleniem na stały pobyt, szkolne perypetie chłopca, który w prezencie urodzinowym otrzymuje szklane oko w tym samym kolorze co prawdziwe, rozmowy z rodziną, podczas których zapewnia się, że wszystko w porządku i że życie „tam, daleko” wiedzie się wyśmienicie.

Informacje dodatkowe o Problemski Hotel:

Wydawnictwo: Claroscuro