Dlaczego osoby w podeszłym wieku za wszelką cenę chciały jeździć maluchem? Kobiety PRL-u lubiły małe czy duże fiaty? Dlaczego Gomułka chciał wszystkich Polaków wcisnąć do autobusów? Czy pobieda to warszawa i dlaczego syrenę nazywano skarpetą? Jak bić prędkościowy rekord świata samochodem, który jest wolny, ciężki i się psuje? Czy Gierek obiecał wszystkim po maluchu? Ile pensji przeciętnego Polaka kosztował polonez?
Jak zwykle w przypadku książek Sławomira Kopra, dat będzie niewiele, anegdot mnóstwo. Dygnitarze, rajdowcy, dziennikarze, sportowcy, artyści filmu i estrady w opowieści o motoryzacyjnych szaleństwach w kraju nad Wisłą. Dziury w drogach, brak autostrad, za to nadmiar miejsc parkingowych. Szara rzeczywistość w kolorowej odsłonie opowieści motoryzacyjnej. Proszę wsiadać, drzwi zamykać!
Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2024-11-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas najwybitniejsi literaci...
Helena Rubinstein, Barbara Piasecka Johnson, Martha Stewart, Misia Sert ? polskie bizneswoman, które potrafiły wykorzystać szansę daną przez los...
Przeczytane:2025-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2025,
W czasach PRL-u motoryzacyjna rzeczywistość w Polsce diametralnie różniła się od czasów współczesnych. Pod polskich drogach poruszało się niewiele samochodów. I były to dość często egzemplarze wyprodukowane w Polsce a ich jakość nie była szczególnie wysoka... Autor opowiada w środku historię polskiej motoryzacji w czasach PRL-u. Nie żałuje dygresji ani opowieści, które dotyczyły jego oraz jego rodziny.
W obecnych czasach posiadanie samochodu nie jest niczym wyjątkowym. Jednak jeszcze stosunkowo niedawno jadące auto było niecodziennym widokiem. Szczególnie na wsi... Autor niniejszej książki przenosi nas w czasy peerelowskie by opowiedzieć co nieco na temat rozwoju polskiej motoryzacji w tamtych czasach. Nie żałuje czytelnikowi ciekawostek z tamtych czasów dotyczących bytności samochodów w polskiej przestrzeni życiowej. Nie żałuje osobistych historii o autach, które powstały w polskich fabrykach i były eksploatowane przez jego rodzinę. PRL. Na czterech kółkach to książka lekka i przyjemna a przy tym dzięki niej można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat peerelowskich czasów. PRL. Na czterech kółkach to także dla wielu osób nostalgiczna podróż w przeszłość do czasów młodości. Serdecznie polecam tę książkę. Może brzydko to zabrzmi co napiszę, ale autor odwalił kawał dobrej roboty.