Prawda i tylko prawda

Wszystko, co oczywiste, jest fasadą

Carl i Helene przeżywają kryzys w związku i wierzą, że długie wakacje z dala od sztokholmskiego zgiełku pomogą im na nowo się odnaleźć. Dlatego zamieniają się domami z parą z Kalifornii - Scarlett i Adamem - która przygotowuje się do wyjazdu do Szwecji, gdzie mężczyzna będzie miał wystawę.

Jednak gdy tylko docierają do Santa Cruz, rozpoczyna się seria dziwnych wydarzeń. Czy Carlowi szwankuje pamięć, czy dom na zdjęciach wyglądał zupełnie inaczej? Czy ktoś naprawdę stuka nocą w rury grzewcze, czy to tylko koszmarne omamy? Co robi para w ich szwedzkim domu - i dlaczego ktoś wyłączył zainstalowane przez Carla kamery? Oraz czy Scarlett coś sobie wyobraża, czy też Helene naprawdę zostawiła jej tajną wiadomość w garderobie? Mnożą się pytania - w końcu nikt nie ma odwagi uwierzyć własnym oczom.

Gdy elementy układanki łączą się w całość, staje się jasne, że marzenia i fantazje mogą zostać obrócone przeciwko nam. I że wszystkim byłoby lepiej, gdyby wyznali prawdę. I tylko prawdę.

Przejmujący, przerażający i znakomicie skonstruowany thriller psychologiczny. Idealna lektura na wakacje. O ile nie przeszkadza wam to, że później nieustannie będziecie zerkać za siebie.

Wojciech Chmielarz

Nie ma zbrodni doskonałej i nigdy tak naprawdę nie znamy osoby, która śpi po drugiej stronie łóżka. Błyskotliwy kryminał, który zaczyna się od szczura w basenie, a kończy wernisażem. Wszystko pomiędzy to mistrzowski popis Ahnhema.

Marta Górna, ,,Gazeta Wyborcza"

Informacje dodatkowe o Prawda i tylko prawda:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2024-07-03
Tytuł oryginału: Bytet

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Prawda i tylko prawda

Prawda i tylko prawda - opinie o książce

"**Zamiana Domów**" autorstwa Stefana Ahnhema to wyjątkowy thriller psychologiczny, który skutecznie wciąga czytelnika w intrygującą grę pełną napięcia i tajemnic. Historia dwóch małżeństw, Carla i Helene oraz Scarlett i Adama, które zamieniają się domami na czas wakacji, od samego początku zapowiada się intrygująco. Szybko okazuje się, że pod pozornie idyllicznymi wakacjami kryją się mroczne sekrety, manipulacje i nieprzewidywalne zwroty akcji.

Akcja książki rozwija się niespiesznie, co sprzyja budowaniu atmosfery niepokoju i tajemnicy. Carl i Helene trafiają do luksusowego domu w Santa Cruz, podczas gdy Scarlett i Adam przeprowadzają się do nowoczesnego mieszkania w Sztokholmie. Początkowy zachwyt nad nowymi miejscami szybko ustępuje miejsca niepokojącym wydarzeniom. Carl zaczyna słyszeć dziwne dźwięki w nocy, znajduje szczura w basenie i czuje, że ktoś ich obserwuje. Z kolei Scarlett odkrywa zaszyfrowane wiadomości i niepokojące zmiany w wystroju domu.

Ahnhem mistrzowsko buduje napięcie, wprowadzając kolejne elementy układanki, które tylko potęgują poczucie zagubienia i niepewności. Dociekliwa sąsiadka, niepokojące wizyty policji, tajemnicze odgłosy – to wszystko sprawia, że czytelnik czuje się jak w środku koszmaru. Autor bawi się z nami w kotka i myszkę, pięknie ukazując, jak można doprowadzić człowieka na skraj wytrzymałości nerwowej poprzez złudzenia i manipulacje.

Bohaterowie są z krwi i kości, pełni wad i niejednoznaczni moralnie. Carl jest zestresowany pracą i małżeństwem, co sprawia, że staje się coraz bardziej podejrzliwy i nerwowy. Helene, z kolei, wydaje się ukrywać coś przed mężem, co tylko pogłębia jego niepokój. Scarlett i Adam również mają swoje sekrety, które stopniowo wychodzą na jaw, prowadząc do zaskakujących i przerażających odkryć.

Najmocniejszą stroną "Zamiany Domów" jest końcówka – absolutnie zaskakująca i szokująca. Ahnhem świetnie prowadzi fabułę, stopniowo ujawniając mroczne strony bohaterów i ich skomplikowane relacje. Nawet jeśli akcja rozwija się powoli, to każda kolejna strona wprowadza nowe, niepokojące elementy, które trzymają czytelnika w napięciu.

Mimo że początkowo może być trudno wgryźć się w specyficzny styl autora, to warto dać tej książce szansę. To jeden z tych thrillerów, które zmuszają do refleksji nad ludzką naturą i ukazują, jak łatwo można ukryć zło pod fasadą normalności. "Zamiana Domów" to świetny przykład tego, jak można stworzyć intrygującą i mroczną historię, która zaskakuje do samego końca.

Jeśli jesteście fanami thrillerów psychologicznych, ta książka z pewnością was nie zawiedzie. To wciągająca, pełna napięcia lektura, która pozostanie w waszej pamięci na długo po przewróceniu ostatniej strony. Polecam każdemu, kto szuka nieprzewidywalnej i mrocznej historii, która zmusza do myślenia i wciąga od pierwszych stron.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Prawda i tylko prawda - czy w ogóle istnieje coś takiego? A może każdy z nas żyje w swego rodzaju bańce, w swojej kreacji świata, która niekoniecznie jest tak prawdziwa, jak nam się wydaje? Takie pytania na pewno wymusza thriller Stefana Ahnhema o tytule "Prawda i tylko prawda". Pozornie jest to opowieść wakacyjna - dwie pary i zamiana domów, loty przez pół świata i miesiąc w oderwaniu od codzienności. A jednak od początku coś idzie nie tak, coś budzi wątpliwość postaci i czytelnika - czy to, czego doświadczają, jest prawdziwe, czy to wytwór i przeciążonej jet lagiem świadomości? Historię poznajemy z czterech punktów widzenia, każdego bohatera, który zgodził się na zamianę domów. I każdy opowiada coś nieco innego od reszty. Kto kłamie? Wydaje się, że nikt albo wszyscy - przez narrację trzecioosobową tak naprawdę nie wiemy za wiele o bohaterach, więc i nie znamy ich motywacji. A przecież te są najważniejsze, prawda? A tutaj czuć, że każdy skrywa te prawdziwe... Tylko dlaczego? Akcja toczy się tempem niespiesznym, intryga prowadzona jest naprawdę sprawnie - trzyma w ciągłym zaciekawieniu, raz po raz dziwi i zaskakuje, aż w końcu skręca w stronę, której z początku chyba nikt się nie spodziewa... To thriller z gatunku tych, które może nie zostawiają z wielkim 'wow' w finale, ale to, tak po zastanowieniu, chyba dodaje historii realności. Dobrze się czyta, dobrze się w opowieść wkręca, dobre są też tematy - w tych czasach odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle jest prawda, to naprawdę wyzwanie.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski