Praca tymczasowa szanse i zagrożenia

Ocena: 0 (0 głosów)

Nowe zjawiska społeczne i gospodarcze wymuszają stosowanie elastycznych rozwiązań na rynku pracy. W obliczu nasilających się procesów globalizacji, rosnącej konkurencji i kształtowania się społeczeństwa informatycznego nieuniknione okazuje się odchodzenie od tradycyjnego modelu pracy oraz regulacji gwarantujących stabilność i pewność zatrudnienia. Dla osiągnięcia wysokiego poziomu rozwoju ekonomicznego, wzrostu efektywności i zyskowności konieczne jest poszukiwanie narzędzi umożliwiających umiejętne i szybkie przystosowyŞwanie się firm do zmieniających się warunków. Chodzi również o zwiększenie mobilności i wydajności pracowników, lepsze wykorzystanie ich potencjału, a także usprawnienie przejścia ze stanu bezrobocia i bierności do adaptacji i aktywności zawodowej.
Elastyczne formy zatrudnienia i organizacji pracy muszą być tak ukształŞtowane, żeby nie tylko mogły zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na swoboŞdę działania w zakresie zarządzania kadrami, ale również pozwalały unikać negatywnych skutków społecznych. Niezbędne jest zachowanie podstawowych standardów ochronnych, które zagwarantują pracownikom poczucie bezpieczeńŞstwa socjalnego i równość szans. Należy zapobiegać segmentacji rynku pracy i marginalizacji przez tworzenie zachęt do inwestowania w kapitał ludzki.
Do realizacji powyższych postulatów powinna przyczyniać się praca tymczaŞsowa, która jest nową, nietypową formą zatrudnienia pracowników. Oparta na wzorcach europejskich, pojawiła się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, jedŞnak niedawno została przyjęta do ustawodawstwa krajowego. W Ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zostały ustalone ramy prawne tej instytucji oraz związane z nią zasady postępowania. Jej specyficzny charakter opiera się na trójstronnych stosunkach prawnych polegających na tym, że agencja pracy tymczasowej zatrudnia osobę fizyczną wyłącznie w celu skierowania jej do wykonywania zadań na rzecz innego podmiotu, w ramach realizacji uprzednio zawartej z nim umowy o świadczenie usług. Omawiana forma stanowi instrument polityki zatrudnienia umożliwiający pracodawcy sprawne gospodarowanie personelem, a zarazem jest jednym z narzędzi zwalczania bezrobocia. Te właściwości powodują, że szybko się rozwija i zyskuje na popularności.

Informacje dodatkowe o Praca tymczasowa szanse i zagrożenia:

Wydawnictwo: Elipsa
Data wydania: b.d
Kategoria: Polityka
ISBN: 978-83-7151-844-7
Liczba stron: 317

więcej

Kup książkę Praca tymczasowa szanse i zagrożenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Praca tymczasowa szanse i zagrożenia - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy