Praca przymusowa pod znakiem swastyki

Cudzoziemscy robotnicy, jeńcy wojenni i więźniowie w Niemczech i okupowanej Europie w latach 1939–1945

Mark Spoerer (ur. 1963 r.), niemiecki historyk, profesor na Uniwersytecie w Ratyzbonie, specjalizuje się w historii społecznej i gospodarczej Niemiec oraz krajów Europy Zachodniej w XIX i XX w. , prowadzi badania dotyczące pracy przymusowej podczas I i II wojny światowej. Opublikował m.in Zwangsarbeiter und Zwangsarbeiterinnen auf dem Gebiet der Republik Österreich 1939-1945 (2004, wraz z .: Florianem Freundem, Bertrandem Perzem), Neue deutsche Wirtschaftsgeschichte des 20. Jahrhunderts (2013, wraz z Jochenem Strebem).

Dlaczego tak masowo angażowano cudzoziemską siłę roboczą? Jak liczna ona była i skąd pochodziła? Jak wyglądały warunki życia i pracy robotników? Ilu z nich przeżyło, ilu zmarło? Kto był za to odpowiedzialny? I w końcu: kto kiedy i od kogo uzyskał za to rekompensatę? Odpowiedzi na te pytania stara się znaleźć niniejsza książka. Celem jej nie jest encyklopedyczne ujęcie tematu, uwzględniające wszystkie możliwe detale, lecz systematyczne wprowadzenie do tego zagadnienia wraz z odniesieniami do literatury przedmiotowej.

Fragment z Wprowadzenia

Tłumaczenie Łukasz Marek Plęs

Informacje dodatkowe o Praca przymusowa pod znakiem swastyki:

Wydawnictwo: Muzeum II Wojny Światowej
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63029-88-3

Kup książkę Praca przymusowa pod znakiem swastyki

Praca przymusowa pod znakiem swastyki - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Gdy myślimy nad tematem pracy przymusowej w hitlerowskich Niemczech, bardzo często kojarzymy to zagadnienie z funkcjonowaniem obozów koncentracyjnych. Okazuje się jednak, że cały problem był bardziej złożony. Z pracy przymusowej (należy podkreślić, że na bardzo różniących się od siebie warunkach) cudzoziemców w III Rzeszy korzystały wielkie koncerny, gospodarstwa rolne, wojsko, a nawet (choć w niewielkim stopniu) kościoły. Sam autor w przedmowie do polskiego wydania napisał: ,,przez długi czas nie interesowano się losem robotników przymusowych. Publiczne dyskusje na temat zbrodni hitlerowskich Niemiec zdominował (co nie powinno dziwić) Holokaust". Reszta na http://historia.org.pl/2016/01/28/praca-przymusowa-pod-znakiem-swastyki-cudzoziemscy-robotnicy-jency-wojenni-i-wiezniowie-w-niemczech-i-okupowanej-europie-w-latach-1939-1945-m-spoerer-recenzja/
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski