Pożegnalny blues

Ocena: 4.5 (2 głosów)
John Rebus, nadużywający alkoholu, zgorzkniały inspektor policji z Edynburga, to bohater serii książek Iana Rankina, najpopularniejszego autora kryminałów w Wielkiej Brytanii. Późna jesień w Edynburgu zbiega się w czasie z końcem kariery policyjnej zasłużonego inspektora Rebusa. Kilka dni dzielących go od przejścia na emeryturę zostaje zakłóconych przez brutalne morderstwo. Ofiarą jest rosyjski poeta i opozycjonista Aleksander Todorow znany z niepochlebnych opinii na temat polityki swojego kraju. Do zbrodni dochodzi w momencie, gdy w mieście przebywa delegacja wpływowych biznesmenów z Rosji. Wszyscy bez wyjątku są zainteresowani błyskawicznym zakończeniem śledztwa – nim sprawa zaszkodzi relacjom szkocko-rosyjskim. Rebus i jego koleżanka, detektyw Siobhan Clarke, stopniowo uświadamiają sobie, że zabójstwo poety ma drugie dno. Utwierdza ich w tym kolejne morderstwo.

Informacje dodatkowe o Pożegnalny blues:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: b.d
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-814-0
Liczba stron: 478

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pożegnalny blues

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pożegnalny blues - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-09-11, Ocena: 4, Przeczytałam,

Dość przewrotnie rozpoczynam moją przygodę z Ianem Rankinem i jego cyklem o detektywie Johnie Rebusie – bo od tomu, w którym inspektorowi Rebusowi zostaje niewiele ponad tydzień do emerytury… Fakt, że nie znałam wcześniejszych części cyklu w niczym mi nie przeszkadza – relacje między bohaterami są jasne, nie ma zbyt wielu odniesień do poprzednich wydarzeń, akcja toczy się tu i teraz, bez zbędnych retrospekcji – jednym z wyjątków jest postać gangstera, z kótrym Rebus od lat ma porachunki i którego osoba nieźle w całej powieści namiesza…

            Mam mieszane uczucia w związku z postacią inspektora Rebusa. Nie umiem jednoznacznie powiedzieć, czy go polubiłam, bo to dość trudny bohater – z tym jego uporem, szukaniem dziury w całym, niekiedy chłodem i nadmiernym dystansem, w nieustannej chmurze dymu z papierosa… Z drugiej strony – trudno nie docenić jego przenikliwości, pracowitości i nieustępliwości. Jego partnerka Siobhan Clarke spodobała mi się znacznie bardziej – ale już jako duet są po prostu nie do zatrzymania.

            Książka nie do końca trafiła w mój gust, bo nie lubię wątków politycznych w kryminałach, a tych jest tutaj naprawdę bardzo dużo. Jak dla mnie – zbyt dużo – przyznam, że byłam chwilami znużona lekturą: niepodległość Szkocji, parlament, ambicje polityczne socjalistów, narodowców i innych, problemy Rosji, układy polityczne, komisje śledcze… I na tle tego wszystkiego: morderstwo, którego ofiarą pada poeta rosyjski Todorov – niewygodny dla Rosjan, a więc pojawia się pytanie: czy to przypadkowe zabójstwo, morderstwo polityczne, zlecenie związane z gangsterami? A może jeszcze coś innego? Pytań pojawia się całe mnóstwo, na Rebusa i Siobhan zewsząd wywierane są naciski, żeby śledztwo zamknąć jak najszybciej, a tymczasem – trudno jest im znaleźć odpowiedzi, bo odkrywanie kolejnych wątków tej sprawy, otwiera nowe problemy i rodzi kolejne pytania… Rankin zwodzi czytelnika, prowadzi nas w ślepe zaułki, każe snuć domysły.

            Mimo że nie wpadłam w zachwyt nad tą lekturą, nie mogę nie wspomnieć, że Ian Rankin potrafi wspaniale tworzyć klimat: to właśnie niezwykły nastrój tej powieści mnie przyciągał i – mimo znużenia wątkami politycznymi – kazał przeczytać ten kryminał do końca. I warto było, bo zakończenie jest naprawdę mocne.

            Nie sięgnę raczej po inne części tego cyklu, bo nie przypadł mi do gustu sposób prowadzenia akcji w tym kryminale: wszystko dzieje się zbyt wolno, nie ma spektakularnych zwrotów akcji, właściwie całe śledztwo to rozmowy, pytania, spotkania w kolejnych knajpach, przesłuchania… Tak pewnie wygląda prawdziwa praca dochodzeniowa – ale ja lubię jednak, kiedy w książce dużo się dzieje, kiedy akcja jest dynamiczna i przynajmniej co kilkanaście stron zdarza się coś intrygującego. Tutaj mi tego zabrakło.

Myślę, że ten kryminał spodoba się tym, którzy lubią delektować się nastrojem, klimatem, realizmem i nie szukają w powieści silnej dawki adrenaliny – tylko opisu wolno prowadzonej, rzetelnej policyjnej pracy…

Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Serię z Johnem Rebusem zaczęłam od tomu, w którym inspektor żegna się z pracą, zostaje mu kilka dni do przejścia na emeryturę. Miał to być czas podsumowań, wyciągania z półki akt z nierozwiązanymi sprawami. Bohaterowi przyszło się zmierzyć z morderstwem rosyjskiego poety, naciskami przełożonych, naciskami polityków rodzimych, krętactwami biznesmenów rosyjskich, kontaktami z ambasadą ( w tym samym czasie w Londynie otruty zostaje Litwinienko - nie jest to bezpośrednio powiązane ze sprawą ale daje dużo do myślenia śledczym). Wszystko toczy się powoli, wymaga mrówczej pracy, odsiewania kłamstw, matactw od prawdy. Równocześnie toczy się gra między Rebusem a jego odwiecznym wrogiem mafiosem Caffertym, do której to gry dołącza ktoś jeszcze.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-08-29, 52 książki 2013,
Nie przepadam za kryminałami z polityką w tle. Toteż nie wciągnęła mnie cała ta sprawa niepodległości Szkocji, układów i układzików pomiędzy Rosjanami a innymi mafiozami, czy waśni między poetą a jego ojczyzną. Spodobał mi się za to motyw pornografii rodem z "Big Brothera".
Link do opinii
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2009-09-06,
Siedemnasta i ostatnia powieść z cyklu o insp.Rebusie. Wydana w 2007 roku, oryginalny tytuł: Exit Music.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nektrus
Nektrus
Przeczytane:2009-07-02,
Ciekawa pozycja na wakacje!
Link do opinii
Inne książki autora
Memento mori
Ian Rankin0
Okładka ksiązki - Memento mori

W Szkocji ma odbyć się szczyt G8. W przewidywaniu masowych protestów antyglobalistów ochrony zostają ściągnięte ogromne siły policyjne, wspomagane przez...

Sprawy wewnętrzne
Ian Rankin0
Okładka ksiązki - Sprawy wewnętrzne

Nikt nie lubi Wydziału Spraw Wewnętrznych – jakby nie było, to gliniarze, którzy tropią innych gliniarzy. Tam właśnie pracuje inspektor Malcolm Fox...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy