Współczesność. Z moskiewskiego dworca odjeżdża spóźniony pociąg. Transsyberyjska przygoda przebiega początkowo pogodnej atmosferze, jednak kiedy wagony pustoszeją, komórki tracą zasięg, a pociąg wydaje się zbaczać z wyznaczonej trasy, Olgę Forys i jej znajomych ogarnia niepokój. Następujące później wydarzenia na zawsze odmienią życie piątki bohaterów.
W przededniu pierwszej wojny światowe podróż w tym samym kierunku odbywa zdolny inżynier, Michał Forys z warszawskiej firmy Rudzki i S-ka. Pod jego nadzorem ma stanąć na rzece Amur jeden z najdłuższych mostów świata. Dla uwikłanego w skomplikowane związki uczuciowe oraz mroczna sprawy z przeszłości Michała wyjazd na Syberię może stać się zarówno życiową szansą, jak i przekleństwem.
Powrót z Północy to fascynująca wędrówka po odrealnionych syberyjskich osadach, w których spotykamy młodego Stalina, Rasputina, a także Nicefora - XVII -wiecznego watażkę tworzącego nowe państwo. W tej pełnej gęstniejącego napięcia powieści rzeczywistość miesza się ze snem, przeszłość z teraźniejszością, a historia ze zmyśleniem.
,,Bardzo chciałam napisać powieść o drodze i śmierci. Syberia jest jednym i drugim".
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 336
Niezwykły monolog młodej kobiety-emigrantki, monolog samotności na autostradzie. W noc swoich trzydziestych urodzin Karolina zwana Karą podróżuje z...
"Miłość do książek staje się obsesją, miłość do kobiety zbrodnią" Thriller literacki o Wiktorze Krzesimie, amsterdamskim księgarzu polskiego pochodzenia...
Przeczytane:2018-11-16, Przeczytałem, 52 książki 2018,
Biorąc tą książkę do rąk nie wiedziałam kompletnie czego mogę się po niej spodziewać. Wiedziałam tylko, że będzie historia, podróż, kolej Transsyberyjska i mieszanie się przeszłości z teraźniejszością. Pierwsze pytanie jakie sobie zadałam po przeczytaniu opisu to: Jak autorce uda się to wszystko pogodzić? Jak z tego wybrnie i jak przedstawi nam bohaterów? Teraz już wiem, że Pani Maja Wolny zrobiła to po mistrzowsku!
Między rozdziałami skaczemy po latach i bohaterach. Każdy z rozdziałów przenosi nas w inne miejsce, a tak naprawdę mamy trzy główne historie. Poznajemy Olgę Foryś, która w naszych czasach postanawia wybyć na podróż na Syberię, mamy Michała Forysa, który podczas wojny spędza tam lata życia i mamy totalną historię czyli Stalina, Rasputina, a także Nicefora! Wszystko przedstawione GENIALNIE! Sami nie wiemy co dzieje się naprawdę, co jest wymysłem bohaterów, co ich wyobraźnia, pragnieniami czy marzeniami. Bałam się, że nie podobałam, że ta książka mnie przytłoczy i nie będę z niej nic rozumiała. Nic bardziej mylnego! Historie były wciągające, czytelne i nic się nie myliło. Przez całą książkę chciałam tylko więcej i więcej! Książka jest też przerażająca, zmusza nas do analizy i interpretacji.
Myślę, że każdy z nas odbierze ją bardzo osobiście i indywidualnie. Ja takie książki BARDZO sobie cenie. Dają nam do myślenia i pozostają z nami na dłużej.
I to CUDNE wydanie!