Pociąg do Tybetu

Ocena: 5 (1 głosów)

Z Warszawy do serca Tybetu. Dziesięć tysięcy kilometrów, dwa kontynenty, pięć przejść granicznych i osiem stref czasowych.

W czasach, w których samoloty zabrały nam radość cierpliwego wędrowania, Maja Wolny dociera Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata - do Lhasy. Podróż przez Syberię, bezkresne stepy Mongolii i zatłoczone Chiny to tygodnie trudnych, ale także niezwykłych doświadczeń w zmieniających się pociągach. Ostatni odcinek to nieporównywalna z niczym przygoda: szokująca dla organizmu jazda na wysokości ponad 5000 m n.p.m. Omdlenia, brak tchu - to tutaj coś normalnego.

Inspiracją dla autorki jest Alexandra David-Néel, która jako pierwsza Europejka w historii dotarła do Tybetu. Podążając tropem kobiety-podróżniczki, Maja Wolny tworzy współczesny, pełen zaskakujących obserwacji zapis wyprawy na Wschód.

Pociąg do Tybetu pokazuje przejmujący obraz krainy przez wieki zamkniętej dla świata.

Drogą powietrzną mogłabym dotrzeć do stolicy Tybetu, Lhasy, w niecałe 24 godziny. Ale taka podróż jest jak cesarskie cięcie, zbyt szybkie przejście z jednego świata w drugi, bez prawdziwego mozołu drogi. A ja chciałabym zrozumieć niewypełnioną przestrzeń, która wyrasta już pół dnia drogi od Moskwy, ciągnie się przez całą Syberię i Mongolię, aż do Chin. Jazda pociągiem ma to do siebie, że pejzaż łatwo się rozmazuje. Nie można zatrzymać kadru. Mijane po drodze sylwetki ludzi i rzeczy pozostaną nieuchwytne. (Fragment książki)

Maja Wolny - pisarka, autorka powieści, . bestsellerowych Czarnych liści, Powrotu z Północy i najnowszej Jasności, a także kryminałów (Księgobójca - belgijska nagroda Herkulesa Poirota), dziennikarka, kuratorka wystaw. Mieszka w Kazimierzu Dolnym, wiele lat spędziła w Belgii. Uwielbia podróże.

Informacje dodatkowe o Pociąg do Tybetu:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2020-06-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788327717979
Liczba stron: 256
Język oryginału: polski

Tagi: bóg Literatura faktu

więcej

Kup książkę Pociąg do Tybetu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pociąg do Tybetu - opinie o książce

Autorka książki zabiera nas w fascynującą podróż do Tybetu, wraz z nią docieramy na Dach Świata do Lhasy. Jest to bardzo wymagająca trasa, Maja Wolny przebyła ją pociągiem, korzystając z Kolei Transsyberyjskiej, potem Transmongolskiej i na końcu Tybetańskiej. W sumie pokonała dziesięć tysięcy kilometrów, przemierzyła dwa kontynenty, pięć przejść granicznych i osiem stref czasowych. Dzięki barwnym opisom i notowanym na bieżąco wspomnieniom, możemy doświadczyć tego podróżniczego życia. Oczyma wyobraźni widzimy niewygodne miejsca do spania i warunki panujące w kolejnych pociągach. Stajemy się towarzyszami posiłków, chwil odpoczynku i niezwykłych momentów, gdy można podziwiać zmieniające się za oknem krajobrazy. Poznajemy ludzi, których pisarka spotyka w pociągach, na kolejnych dworcach i wreszcie tych, którzy zdecydowali się udzielić jej noclegu lub pełnić funkcję przewodnika po odległych krainach. Chcąc dotrzeć na Dach Świata, Maja Wolny musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, zimnem, niewygodą, własnymi wątpliwościami czy chociażby brakiem dostępu do czynnego bankomatu. Jednak na ostatnim etapie wędrówki do tych wszystkich podróżniczych bolączek dołączyła kolejna- wysokość, która jest szokiem dla organizmu i wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Omdlenia, brak tchu, bóle głowy , to tylko kilka z nich, które dotknęły także autorkę książki. Jednak mimo tych wszystkich trudności, Maja Wolny dotarła do celu podróży, pokonała własne słabości i przezwyciężyła ograniczenia jakie stawiał jej organizm.
To wciągający zapis podróży, który oprócz wielu interesujących miejsc, przybliża nam poruszające ludzkie historie. Autorka poza odkrywaniem niezwykłych miejsc przedstawia czytelnikowi trudną rzeczywistość ludzi, którym przyszło tam żyć. Narracja i bogate opisy sprawiają, że możemy wyobrazić sobie te wszystkie miejsca, do których dotarła Maja Wolny. Jest to publikacja, która poszerza horyzonty i otwiera oczy na świat. Pozwala odkryć piękno podróżowania ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.

Link do opinii
Avatar użytkownika - annamacondobooks
annamacondobooks
Przeczytane:2020-07-12,

Cudowna podróż, którą trzeb odbyć! 

Pamiętam kiedy byłam jeszcze na studiach i w Krakowskim Centrum Kultury Japońskiej Manggha odbywał się wykład prowadzony przez jednego z działaczy Amnesty International, który dotyczył Tybetu. W czasach kiedy internet dopiero się rozkręcał i dostęp do informacji nie była tak prosty jak teraz, wykład taki był na wagę złota. Od tamtego czasu zafascynował mnie ten region świata. Potem gdy moje życie tak bardzo związało się z literaturą górską, temat Tybetu ciągle się pojawia, dlatego z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę Mai Wolny “Pociąg do Tybetu”.

Książkę tę można odczytywać na kilku poziomach, zarówno jako opis podróż, pociągiem z Warszawy do Tybetu, przez dwa kontynenty i w sumie 10 tyś. kilometrów, ale też jako Tybeteńską Proustowską Magdalenkę ;-) Kupując w Pekinie trzy okrągłe ciastka, autorka wraca do wspomnienia ciastek, które w dzieciństwie piekła razem z Mamą. 

Dla mnie cała ta książką i podróż, to właśnie takie nawiązania do przeżyć i doświadczeń autorki. Oczywiście szkieletem całości jest ten niewiarygodny rytuał podróży, kolejne wagony, przesiadki, stacje, mijane za oknem krajobrazy, ale stanowią one punkt wyjście do wspomnień, anegdot, sytuacji doświadczanych w ciągu życia. 

Ogromną wartością książki, jest rozległa wiedza autorki, która opowiada nam o historii samego Tybetu, o odkrywaniu go przez Europejczyków, a także o ludziach którzy są związani z kolejnymi mijanymi w trakcie podróży punktami (Car Mikoła II, Fiodor Dostojewski, Marczenko, Kapuściński i wielu wielu innych). 

Podróż do Tybetu, który uważany jest za jeden z symboli duchowości, to także podróż autorki w głąb siebie. Na wpół autobiograficzna, anegdotyczna, przedwodnicko - podróżnicza książka Mai Wolny, powinna się znaleźć na wszystkich półkach tych, którzy choć raz zainteresowali się tematem tej odległej krainy u podnóża Himalajów. Polecam! Namaste!

Link do opinii
Inne książki autora
Powrót z Północy
Maja Wolny0
Okładka ksiązki - Powrót z Północy

Współczesność. Z moskiewskiego dworca odjeżdża spóźniony pociąg. Transsyberyjska przygoda przebiega początkowo pogodnej atmosferze, jednak kiedy wagony...

Klątwa
Maja Wolny0
Okładka ksiązki - Klątwa

Siedemnastowieczny Kazimierz Dolny nawiedza zaraza. Czy żyjąca w nim Regina Zaleska jest czarownicą? Czy wytoczony jej proces doprowadzi ją i jej rodzinę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy