Najnowsza książka autora światowego bestsellera Więźniowie geografii
W swojej poprzedniej książce Tim Marshall przekonał czytelników, że żeby zrozumieć, co się dzieje na świecie, trzeba spojrzeć na mapę. I chociaż od czasu jej premiery geografia się nie zmieniła, uległ zmianom nasz świat. Tym razem Marshall próbuje zajrzeć w przyszłość i analizuje dziesięć regionów, które będą kształtować globalną politykę. Są to: Australia, Iran, Arabia Saudyjska, Wielka Brytania, Grecja, Turcja, Sahel, Etiopia, Hiszpania oraz... kosmos.
Z tej niezwykłej książki dowiesz się, dlaczego kryzys w Sahelu może wkrótce doprowadzić do kolejnej fali uchodźców do Europy; dlaczego kraje Bliskiego Wschodu nie powinny wiązać swojej przyszłości z ropą; dlaczego wschodnia część Morza Śródziemnego będzie jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów zapalnych w XXI stuleciu; oraz dlaczego kolejne światowe starcie może rozegrać się nie na powierzchni Ziemi, lecz w przestrzeni pozaziemskiej.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-09-14
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 464
Tytuł oryginału: The Power of Geography
Jak USA stały się supermocarstwem? Dlaczego ludzie toczą wojny? Dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne? Odpowiedzi na te i inne pytania...
Świeże i oryginalne spojrzenie na geopolitykę stojącą za dzisiejszymi problemami polityki międzynarodowej. Przywódcy wszystkich państw i...
Przeczytane:2021-10-03,
Codziennie stajemy się świadkami wydarzeń z całego świata, które w mniejszym bądź większym stopniu odbijają się na naszej społeczności, czy gospodarce. Autor książki „Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat” postanowił zajrzeć w przyszłość i przeanalizować regiony, które według niego będą kształtować globalną politykę. Zabrał nas na wycieczkę po Australii, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Saheli, Etiopii, Hiszpanii oraz co może wydawać się zaskakujące… (albo i nie!) kosmosie.
Widać, że tematyka jaką opisuje autor jest jego pasją, dzięki czemu całość napisana jest dość prosto i ciekawie. Sam uważa, że mapa jest kluczem do przewidywania przeszłości i warto się nad nią pochylić. Według niego politycy są ważni, ale to geografia jest ważniejsza. Dlatego w książce poznajemy topografię, kulturę krajów, ale i rysy historyczne wzbogacone o naprawdę szczegółowe detale, a także politykę. Wraz z autorem analizujemy przeszłość jaka może się wydarzyć.
Na ogromny plus zasługuje przedmowa autora skierowana bezpośrednio do polskiego czytelnika. Wspomina w niej, że w naszym kraju drzemie ogromny potencjał i jeżeli tylko Polska wykorzysta go w odpowiedni sposób to ma szansę na miano jednego z najszybciej rozwijających się państwa na terenie Europy.
Książka ta naprawdę potrafi otworzyć oczy i wytłumaczyć nam, dlaczego wydarzenia z innych krajów oddziałują na nasze państwo. Skłania do przemyśleń, a także refleksji. Dla mnie jest to lektura bardzo wartościowa i zdecydowanie polecam ją każdemu, kto choć troszeczkę interesuje się tym co dzieje się na świecie.