Polska Jesień

Ocena: 0 (0 głosów)

Opublikowana w połowie lat 50. Polska jesień Jana Józefa Szczepańskiego wydaje się wciąż jedną z najbardziej interesujących książek podejmujących problematykę Września 1939. Autor przedstawia ówczesne wydarzenia z perspektywy głównego bohatera powieści, Pawła Strączyńskiego, w którego losach można się doszukać elementów biografii samego pisarza, uczestnika kampanii wrześniowej. Zbieżność realnych wydarzeń z opisanymi w utworze, zagubienie Polaków w obliczu rozpoczynającej się wojny, historia powstawania powieści, dzieje jej rękopisu oraz wymowa utworu - o tym wszystkim pisze w obszernym wstępie Stefan Zabierowski, wybitny znawca pisarstwa Jana Józefa Szczepańskiego. Polska jesień ukazuje się w "Bibliotece Narodowej" po raz pierwszy. Do tomu dołączono esej Wrześniowe vis-a-vis, napisany po latach odautorski komentarz do powieści.

Jan Józef Szczepański (1919-2003) - prozaik, reporter, tłumacz; autor esejów i scenariuszy filmowych. W czasie wojny żołnierz AK. W głośnym zbiorze esejów Przed nieznanym trybunałem (1975) wypowiadał się na temat powinności pisarza i literatury. Tłumaczył m.in. prozę Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Grahama Greena. Na podstawie jego scenariuszy powstały tak znane filmy jak Westerplatte Stanisława Różewicza (1967) i Hubal Bohdana Poręby (1973). Reportaże zebrał m.in. w tomach Do raju i z powrotem (1964) i Nasze nie nasze (1984). W latach 1947-1953 był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Ostatni prezes rozwiązanego w stanie wojennym Związku Literatów Polskich, jeden z założycieli i pierwszy prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat wielu prestiżowych nagród, polskich i zagranicznych.

Stefan Zabierowski (ur. 1940) - historyk literatury polskiej, emerytowany profesor w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Szczególnie zainteresowany pisarstwem "pokolenia 1920": Jana Józefa Szczepańskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Borowskiego i Leszka Proroka. Badacz biografii i twórczości Josepha Conrada-Korzeniowskiego i jego związków z kulturą polską. Członek m.in. Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Conradowskiego. Ostatnio opublikował książki Wojna i pamięć (2006) oraz W kręgu Conrada (2008).

Informacje dodatkowe o Polska Jesień:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1968 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788361045928
Liczba stron: 280
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Polska Jesień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Opowiadania dawne i dawniejsze
Jan Józef Szczepański0
Okładka ksiązki - Opowiadania dawne i dawniejsze

Zbiór zawiera opowiadania :"Wszarz", "Buty", "Gdzie nów zachodzi", "Knajpka przy torach", "Koniec legendy", "Błogosławione wody Lete", "Manekin", "Sizal"....

Dziennik. Tom V: 1981-1989
Jan Józef Szczepański0
Okładka ksiązki - Dziennik. Tom V: 1981-1989

1981-1989: Stan wojenny i schyłek PRL-u oczami wybitnego pisarza Kiedy przed kilkoma laty Wydawnictwo Literackie rozpoczynało wydawanie dzienników Jana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy