Poli Raksy twarz

Ocena: 4 (1 głosów)

Pola Raksa zagrała wiele ról teatralnych i filmowych, ale zbiorową wyobraźnią zawładnęła dzięki roli w serialu, który stał się jednym z największych fenomenów polskiej kultury masowej. Postać ślicznej sanitariuszki przyniosła jej bezprecedensową sławę, stając się jednocześnie przekleństwem. Chociaż wystąpiła w filmach Wajdy, Hasa i Barei - dla milionów widzów pozostała już na zawsze rudowłosą Rosjanką z Czterech pancernych. Mówiła, że serial odbił się fatalnie także na jej życiu osobistym: ,,Kolejni narzeczeni odchodzili w siną dal, bo nie mogli znieść tego ciągłego szarpania mnie za rękaw i pytania widzów: A co z Jankiem?".

Ikona polskiego kina lat sześćdziesiątych wycofała się z życia publicznego i od wielu lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Opowieść Krzysztofa Tomasika to próba wyjaśnienia na czym polegał fenomen aktorki, ,,za której twarz każdy by się zabić dał".

Informacje dodatkowe o Poli Raksy twarz:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-03-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381914260
Liczba stron: 272
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Poli Raksy twarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Poli Raksy twarz - opinie o książce

To nie jest biografia
 
Dlaczego? Ponieważ w tej, niekiedy fascynującej opowieści, główna bohaterka pozostaje w tle, nie ma żadnego udziału. Nie wiemy, czy zgodziłaby się z opiniami innych osób o niej, których i tak w tej książce jest jak na lekarstwo. Nie poznamy poglądów nietuzinkowej aktorki, ani nie przeczytamy o tym, czym żyła, co ją cieszyło, a co smuciło. Z pewnością Apolonia Raksa miałaby wiele do przekazania. Krzysztofowi Tomasikowi nie udało się do niej dotrzeć, próżno też szukać wypowiedzi byłego męża i syna.

W związku z tym, iż artystka wycofała się z życia publicznego, autor miał utrudnione zadanie, dziennikarz opowiada o niej bez jej udziału. Nie dowiemy się też, czy ikona kina zgodziłaby się z zawartością publikacji.

Pola Raksa, postać niezwykła i równie tajemnicza. Nieco introwertyczna i dbająca o swoją prywatność, czego często żądni sensacji żurnaliści uszanować nie potrafią. Niezapomniana Marusia z Czterech pancernych..., ale znana jest i z innych produkcji, takich jak: Szatan z siódmej klasy, Popioły. Opiewana przez Grzegorza Markowskiego w Autobiografii.

Przyszła małżonka Andrzeja Kostenki zauważona została przez przypadek, bo... w barze mlecznym. W konsekwencji czego zadebiutowała w piśmie dla młodzieży Dookoła Świata.
O fenomenie Raksy zaświadcza, zachowana wypowiedź gwiazdy z 1975 roku dla magazynu Film: Otrzymałam dużo listów, niektórzy z piszących uważali mnie za radziecką aktorkę mieszkającą w Polsce. A więc chyba udało mi się utrafić we właściwy ton i stworzyć postać przekonującą.

W całej tej opowieści zabrakło mi ciekawostek z planów filmowych, choć dość interesująco ukazano kulisy powstawania Czterech pancernych.... Za skąpo o ówczesnym kinie, teatrze, zwyczajowo w tego typu pracach pojawiają się wyczerpujące informacje. Szkoda, że epoka, która wydała mnóstwo barwnych osobistości, została tak słabo przedstawiona. Autor rekonstruuje życiorys znakomitości i dorobek sceniczny na podstawie materiałów archiwalnych.

Artystka przyznawała, że rola w kultowej produkcji zwyczajnie ją zaszufladkowała: Stąd moje wszystkie pretensje, żale, wszystko to, co się nagromadziło przez całe lata. To nie pozwalało na to, żeby w ogóle spokojnie myśleć o tym serialu.

W 1993 roku Pola Raksa wystąpiła w Uprowadzeniu Agaty i była to jej ostatnia rola. Od 1998 roku przez kilka lat prowadziła w Rzeczpospolitej rubrykę o modzie.

Czy z lektury dowiemy się czegoś nowego? Przez pewien czas aktorka realizowała się jako projektantka, stworzyła kostium dla Kaliny Jędrusik, w którym ta wystąpiła na opolskim festiwalu. Pracowała pod skrzydłami Grażyny Hase, zaprojektowała strój dla Ewy Błaszczyk. Kryzys w branży odzieżowej sprawił, że Raksa zamknęła interes.

Apolonia konsekwentnie milczy, od lat nie udziela wywiadów. Cóż, nam pozostaje tylko to zaakceptować.

Link do opinii
Inne książki autora
Homobiografie
Krzysztof Tomasik0
Okładka ksiązki - Homobiografie

Najważniejsze nazwiska polskiej kultury pokazane z nieznanej strony, która ma niewiele wspólnego z opowieścią znaną ze szkoły. Nie na postumencie, ale...

Demony seksu
Krzysztof Tomasik0
Okładka ksiązki - Demony seksu

Kolejna po ,,Seksbombach PRL-u" bogato ilustrowana opowieść Krzysztofa Tomasika o kinie, seksie i PRL-u snuta poprzez biografie gwiazd polskiego filmu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy