Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Inne wydania:
Publicystyczne spojrzenie na mniejszości seksualne, których oficjalnie w czasach komunizmu nie było. Przegląd artystów, dzieł, wątków w literaturze i filmie, ale także doskonały opis życia i głośnych procesów sądowych.

Informacje dodatkowe o Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2012-06-29
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-62467-54-9
Liczba stron: 384

więcej

Kup książkę Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Książka o czymś, czego nie było. Bo przecież partia robotnicza szczyciła się tym, że żadnych mniejszości seksualnych w Polsce nie było. A jednak były i na bazie reportaży sądowych, wydanych książek oraz nakręconych filmów poznajemy, jak zmieniał się stosunek do gejów i lesbijek - od wyparcia i wyśmiania, poprzez uznanie za czynnik motywujący do popełnienia każdej zbrodni, do względnej akceptacji.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Autor opisuje różne kwestie jeśli chodzi o podejście władz PRL do nienormatywnych zachowań seksualnych. Oczywiście głównie omawia homoseksualizm w męskim wydaniu, ale wątki lesbijskie tez porusza. Sami zainteresowani najczęściej w mniej lub bardziej dosadny sposób opisują to zjawisko, przedstawiają rózne oblicza "problemu". jak widac, najczęściej piętnowano odmienne preferencje seksualne jako zagrażające społecznym normom, zbyt wywrotowe, lub przemijające zjawisko . Kuriozalne jest, że można było twierdzic, że zapanowała "moda" na homoseksualizm,no i że te gorzszące "perwersje" wzięły się z zachodniego stylu życia.

Tomasik nakreśla szereg działań włądzy, która schizofrenicznie ignorowała mniejszości seksualne, ale i planowała zastraszanie i infiltrację środowiska w akcji Hiacynt. Ub i milicja dobrz wiedzieli, że jednostki któym udowodni się "pedalstwo" mogą stać sie wdzięcznymi informatorami.

Jednostki wyjatkowo oporne łamano przez procesy ( Nasierowski, Marchwiccy), zakaz drukowania. 

Tomasik oowiada o znanych artystach, tancerzach, aktorach i pisarzach. M. Gajda, A. Nowakowski.  Iwaszkiewicz, Pankowski, Nasierowski.

Przedstawia czołowe osiągniecia literatury gejowskiej, stereotypiczne wizerunki w kryminalnych gniotach, tropi wątki homoerotyczne u znanych reżyserów. Zafrapowała mnie historia filmu z Szapołowską i Jankowską Cieśłak Inne spojrzenie, a poza tym historia trójkąta więziennego z Kownacką, Zającówną I Blaszczyk czyli 'Nadzór",

Nie zbraknie tutaj ruchu orędującego wolność i równość wszystkich zachowań seksualnych, (nie)obecności problemu AIDS  w schyłkowym PRL-u, przaśnych sposobów na walkę z "pornografią', dyskusji o motywie męskich przebieranek w damskie fatałaszki. Bardzo rozbudowana, kompleksowa publikacja  badająca różne aspekty. każdy rozdział zamyka jakiś autentyczny list czytelników zmagających się ze swoją seksualnością, czy transseksualnością. 

Link do opinii
Inne książki autora
Demony seksu
Krzysztof Tomasik0
Okładka ksiązki - Demony seksu

Kolejna po ,,Seksbombach PRL-u" bogato ilustrowana opowieść Krzysztofa Tomasika o kinie, seksie i PRL-u snuta poprzez biografie gwiazd polskiego filmu...

Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka
Krzysztof Tomasik0
Okładka ksiązki - Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka

Pierwsza biografia legendarnej polskiej projektantki mody. Grażyna Hase jest obecna w biznesie modowym od ponad pięćdziesięciu lat. Poprzez zdjęcia, anegdoty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy