Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata

Ocena: 4 (2 głosów)

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w nich siła. Jak wyglądała ich droga do krainy śniegu i gór lodowych? I za co pokochały białą pustynię, w której noc polarna trwa kilka miesięcy, a mróz wdziera się pod każdą warstwę ubrania?

Joanna Pociask-Karteczka otarła się o śmierć, gdy podczas jednej z wypraw doszło do awarii łodzi na środku lodowatego fiordu - potem stanęła oko w oko z niedźwiedziem polarnym.

Maria Agata Olech uratowała stację przed likwidacją, choć wcześniej przez lata starała się o zgodę na udział w wyprawie. Przeszkodą była bowiem... jej płeć.

Wiesława Ewa Krawczyk usłyszała od przełożonego, że kobiety tylko piją kawę i malują paznokcie, a w filmie dokumentalnym o Spitsbergenie została Wiesławem.

Badaczki, podróżniczki, żony, córki, siostry, poszukiwaczki. To one opowiedzą o jednej z najbardziej ekstremalnych przygód życia.

Dobrze, że powstała ta książka. "Polarniczki" to dowód odporności i siły woli. Historia kobiet, które dotarły na krańce świata, pokazuje ich moc, determinację i fakt, że niemożliwe dla nich nie istnieje, a także udowadnia, że to najpierw głowa dochodzi na bieguny, a nie nogi.

Marek Kamiński, zdobywca biegunów, założyciel Marek Kamiński Academy

Nie wiem, czy koledzy polarnicy się ucieszą, ale wiem, że po lekturze tej książki wcześniej czy później pojawię się na ,,Arctowskim" lub w Hornsundzie. I to być może na zimowaniu!

Monika Witkowska, podróżniczka, himalaistka, żeglarka

Dziś zimowanie kobiet w rejonach polarnych nikogo nie dziwi, ale warto dowiedzieć się, jak musiały walczyć, by nie zostało to uznawane za ekstrawagancję. Ta książka ocala historie odważnych pionierek i badaczek - ,,lodołamaczek" - które, biorąc udział w wyprawach, wchodziły na tereny zarezerwowane dla mężczyzn. Udowodniły, że miejsce kobiet jest również w Arktyce i Antarktyce.

Anna Kamińska, biografka, autorka książek o polskich himalaistkach

Kiedy mężczyźni pisali historię wielkich odkryć, kobiety spychano na margines, a te odważniejsze wyzywano od wariatek. Dagmara Bożek wydobywa na światło dzienne losy i doświadczenia polarniczek, które nie bały się marzyć. Ich historie przypominają o tym, że kobiety robiły, robią i z jeszcze większym rozmachem będą robić rzeczy ważne i wielkie, także na lodowych krańcach świata.

Dariusz Jaroń, dziennikarz, autor książek o himalaistach

Dagmara Bożek - ur. w 1986 roku w Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wykształcenia tłumaczka języka rosyjskiego. Uczestniczka 35. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Promuje wiedzę o obszarach polarnych, bada historię polskiej polarystyki. Autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna i Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze, za którą w 2020 roku otrzymała Nagrodę Magellana w kategorii biografia.

Informacje dodatkowe o Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2021-10-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788327719843
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Tagi: biografie bóg

więcej

Kup książkę Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-01-02,

Zdobywanie podbiegunowego świata kiedyś zarezerwowane było tylko dla mężczyzn.
Kobiety próbowały chociaż troszkę do niego przeniknąć.
Na podróżnicze ekstrawagancje mogly sobie pozwolić kobiety z bogatych domów.
Pierwsza wzmianka o Polce, która wyruszyła w góry była w 30tych latach XXwieku.
Była to Aniela Kozłowska uczestniczka międzynarodowych wypraw naukowych.
Drugą była sama Maria Skłodowska - Curie.
Autorka przybliża nam nazwiska i życiorysy kobiet, które wdarły się do środowiska "polarnego kręgu wtajemniczonych".
Opisuje ich silną wolę, determinację i ogrom zaparcia w dążeniu do celu.
Każda z nim udokumentowała swoje osiągnięcia dzięki czemu osoby, które interesuje tą tematyka mogą zgłębić swoją wiedzę.
Jeśli chodzi o "Polarniczki" autorka włożyła ogrom pracy w książkę i to widać po szczegółowości opisów,informacjach o kobietach pracujących w polskich stancjach polarnych.
Dodatkowo książka zawiera ogrom zdjęć co jest zawsze ogromnym plusem.
Świetna książka. Jestem nią zafascynowana.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2021-11-21,

Uwielbiam książki o silnych, odważnych kobietach, które nie boją się przygód. Wykorzystują każdą szansę, żeby zobaczyć i poznać coś nowego. Przez lata panował mit, że kobieta to słaba płeć, która powinna siedzieć w domu. Bohaterki książki Dagmary Bożek "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata", temu przeczą.


Autorka również uczestniczyła w wyprawach polarnych. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wykształcenia tłumaczką języka rosyjskiego. Napisała dwie książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" i "Ryszard Czajkowski". 


Obie serdecznie Wam polecam.


Dagmara Bożek odnalazła wiele z kobiet, które mają za sobą udział w wyprawach polarnych. Przeprowadziła z nimi wiele rozmów. Z niektórymi udało jej się spotkać osobiście, inne odbyły się online lub telefonicznie. W Polsce i za granicą.


Polarniczki podzieliły się z autorką swoimi historiami. Jedne bardzo chętnie wracały do wspomnień, inne uważały, że to zamknięty rozdział w ich życiu. Kilka z nich planuje kolejne wyprawy. Dla jednych była to przede wszystkim praca, inne traktowały to jako wspaniałą przygodę.


Z wywiadów wyłania się obraz kobiet ciekawych świata, ambitnych i wytrzymałych, które potrafią wiele znieść. Są silne fizycznie i psychicznie, choć często są uważane za słabsze od mężczyzn. Często przecierały szlaki dla następnych uczestniczek.


Z książki dowiemy się: dlaczego tak mało kobiet jeździ na polarne wyprawy? Jak się na nich znalazły? Czym tam się zajmowały? Jak żyją obecnie?


To opowieść o trudnych warunkach, nieprzewidywalnej, ekstremalnej pogodzie, niebezpieczeństwie, ale także o pięknej, dzikiej naturze.


Dzięki tej książce dzielne i waleczne kobiety i ich czyny, nie zostaną zapomniane.


"Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata" to książka porywająca, pełna faktów i godna polecenia. Jestem nią zachwycona, bo dzięki lekturze przeniosłam się w miejsca śnieżne, mroźne i fascynujące.

Link do opinii

Z ogromną przyjemnością czytałam o tym, jak kobiety stopniowo zdobywały koła podbiegunowe i jak sobie radziły w tym lodowanym i niebezpiecznym świecie. Kobiety są świetnymi naukowcami i bardzo się cieszę, że powstała ta książka. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2022-07-27, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2022,
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy