Książka prezentuje doświadczenia znanego gdańskiego architekta Andrzeja Macura, związane z ochroną i rewitalizacją zabytków w Gdańsku, a także z ochroną dóbr światowego dziedzictwa kultury. Autor ukazuje to, co ukształtowało jego profil zawodowy, oraz przedstawia wybrane projekty i realizacje konserwatorskie. Wśród omawianych obiektów zabytkowych znalazły się gdańskie kościoły św. Jana, Józefa oraz Piotra i Pawła, kamienice na ulicach Straganiarskiej i Świętojańskiej, spichrze na ulicy Chmielnej i na Ołowiance, Wielki Młyn, dwór Młyniska, Park Oliwski wraz ze spichlerzem, wozownią i młynem, zespół uzdrowiskowy w Jelitkowie, twierdza Wisłoujście, tereny postoczniowe oraz średniowieczne fortyfikacje Głównego Miasta, Starogardu Gdańskiego, Kwidzyna i Lęborka. Są w niej zawarte również jego doświadczenia związane z kontraktami i misjami konserwatorskimi prowadzonymi w Estonii, Macedonii, Egipcie i Algierii.
Prezentacja wybranych projektów nie ma charakteru rozprawki naukowej na temat doktryn konserwatorskich, ale jest prezentacją zdarzeń i koncepcji związanych z możliwościami zachowania i uratowania niektórych obiektów zabytkowych przed ich całkowitą degradacją. Dokumentuje także proces poszukiwania najodpowiedniejszych współczesnych funkcji dla zachowanych przeważnie w ruinie obiektów zabytkowych.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Data wydania: 2018-12-19
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN:
Liczba stron: 268
Język oryginału: polski
Niniejsza publikacja oprócz życiorysu, kalendarium, wykazu oraz omówienia niektórych projektów ojca, zawiera jego wspomnienia o miasteczku Łuczaj, gdzie...