Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych

Ocena: 6 (4 głosów)

Jeśli pokochaliście nasz przewodnik dla dużych i małych po Tatrach, to książka dla was!

,,Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta - to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. Zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin"- piszą we wstępie Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w drugiej już książce naszego autorskiego duetu, dzięki której - to pewne! - pokochacie Podtatrze.

Informacje dodatkowe o Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-06-28
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN: 9788308081228
Liczba stron: 88

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat

więcej

Kup książkę Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-10-02, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ta książka to wspaniały przewodnik Podhala. Wszystkie wiadomości przekaże nam Paweł Skawiński, który jest ekspertem od górskich tematów, wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przyjacielem zwierząt i miłośnikiem przyrody. W pierwszych stronach opowie nam o Podtatrzu, a w tym, co to takiego w ogóle jest. Na wybranych kawałkach stron ujrzycie rysunki odpowiadające na zadane pytania. Na następnej stronie dowiemy się, że Orawa jest krainą położoną w większej części na Słowacji, ale jej północno-wschodni fragment należy do Polski. Spisz jest również niewielką krainą należącą do Polski i Słowacji. Jej polska część jest dziesięć razy mniejsza niż słowacka. Ich życie toczy się tylko w czternastu wioskach. Do tego na całej stronie ujrzycie mapę z zaznaczeniem miejsc oraz występujących tam zwierząt. Autor potraktował nas jako gości, więc opisał Parki Narodowe, byśmy mogli je poznać. Następnie wejdziemy na temat górali by zobaczyć co noszą w zależności od tego gdzie mieszkają. Przeczytamy ciekawostki o tym skąd w ogóle wzięli się górale, jak wygląda ich chata wewnątrz i zewnątrz, a także co się dzieje na mokradłach i torfowiskach w Puściznie Pierogowskiej. Mam też dla was ciekawostkę:

,,Na Orawie zawsze wierzono w duchy i złe moce. Ale najniebezpieczniejszymi miejscami były właśnie torfowiska. Według dawnych wierzeń najczęściej można było tu spotkać błędne ogniki, które potrafiły sprowadzić człowieka z drogi i napędzić mu strachu".

Historię o znikającej studni zostawię w tajemnicy:-) Przeczytacie tu o wielu ciekawostkach o lokomotywie parowej, luxtorpedzie, poznacie również opowieść o latającej fortecy, o uciekającym pociągu, oraz w razie potrzeby, jak wezwać ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Uwierzcie, że to nawet nie połowa ciekawostek z książki, dział o zwierzętach ominęłam specjalnie:-). Przyznaję, że lektura wciągnęła mnie nie mniej niż oglądanie tych wszystkich przepięknych i kolorowych obrazków i ilustracji. Napisana jest w świetny sposób, który godzi lekturę dla dziecka i dorosłego. To mądra i wartościowa pozycja, którą warto poznać:-)

Link do opinii
Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2023-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

Wakacje trwają. Ta książka, to idealny przewodnik, który warto przeczytać przed planowanym wyjazdem w opisane, w nim rejony.

 

Tym razem autorzy zabierają Was na wyprawę do Podtatrza, czyli do regionu południowej Polski otaczającym Tatry. Zobaczycie tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, rwące rzeki i wyjątkowe rośliny i zwierzęta objęte ochroną.

 

Po przeczytaniu książki będziecie wiedzieli, m.in. że góral góralowi nierówny, jak wygląda góralska chata oraz jak dostać się do Baligówki. Dowiecie się co to jest przygiełka biała, perłowiec błotny czy pazdura i parzenica. Poznacie wiele opowieści i legend w tym m.in. „Opowieść o latającej fortecy” i „Legendę o Janosiku i jego skoku” oraz zwiedzicie m.in. Rabkę Zdrój – miasto dzieci świata.

 

Kto z Was czytał poprzednią część już wie w co powinien się ubrać i jakie przedmioty wziąć ze sobą w góry oraz jak należy zachowywać się na szlaku i dla niego ta część będzie tylko przypomnieniem.

 

A to wszystko dzięki Pawłowi Skawińskiemu, byłemu dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, który podzielił się z Wami swoją wiedzą.

 

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Zawiera cenne informacje, opowieści, porady i przestrogi, które uzupełniają piękne ilustracje.

A po przeczytaniu książki będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę, w zamieszczonym na końcu przewodnika, quizie.

 

To bardzo ciekawy i pouczający przewodnik, który ukazuje, że jest wiele ciekawych i pięknych miejsc bez gwaru i ścisku turystów, które warto odwiedzić. Nie pozostaje nic innego jak spakować plecak i wyruszyć na przygodę. Polecam.

 

Za egzemplarz książki dziękuję @wydawnictwoliterackie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytanamargo
zaczytanamargo
Przeczytane:2023-06-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla małych i dużych " to przewodnik inny niż wszystkie. Bogato ilustrowany w oprawie interesujących treści, jak sama nazwa mówi spodoba się zarówno tym dużym miłośnikom wypraw, ale i tym młodszym również sprawi ogromną frajdę. Wydanie jest przepiękne, przywodzi na myśl książkę dla dzieci, od której nie można się oderwać aż nie dotrze się do ostatniej strony.
.
Co w nim znajdziemy? Niesamowite legendy, zamki, zwierzęta, roślinność. Naszym przewodnikiem będzie Paweł Skawiński – ekspert od górskich tematów oraz wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tym razem będziemy mieć przyjemność zwiedzania malowniczego Podtatrza. Jeśli spodziewacie się tu klepania nudnych informacji... nic takiego nie będzie miało miejsca. Autorzy przedstawią nam miejsca rzadziej odwiedzane przez turystów, nie znaczy to jednak, iż są one mniej zachwycające niż trasy wybierane części. Na każdej stronie znajdziemy garść przydatnych wskazówek i informacji.
.
Czy wiecie kim był honielnik? A może nie macie pojęcia jak wygląda dziewięćsił? A skąd w ogóle wzięli się Górale? I dlaczego ich kłobuki zdobione są muszelkami? Tego wszystkiego i dużo, dużo więcej dowiecie się z przewodnika. Przyjemnej lektury.

Link do opinii
Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
,,Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny" to wspaniała lektura dla czytelnika w każdym wieku. Tym razem Barbara Gawryluk oprowadza nas po Podtatrzu, a przewodnikiem jest Paweł Skawiński, miłośnik przyrody i wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wspaniałe ilustracje są dziełem Oli Krzanowskiej. Wydana pięknie w dużym formacie książka to ponad 80 stron ciekawostek i cennych informacji o tytułowych krainach, Autorzy wyjaśniają, czym każdy z tych regionów się charakteryzuje. Poznajemy najciekawsze miejsca warte zwiedzania i wycieczkowe trasy (piesze, rowerowe, a także wzbogacone o spływy). Wędrujemy po parkach narodowych, przyglądamy się zabytkom, archeologicznym wykopaliskom; zaglądamy do wnętrz góralskich domów, muzeów i innych jedynych w swoim rodzaju miejsc. Mamy okazję stanąć oko w oko ze zwierzętami i poznać ich zwyczaje. Na kartach książki niedźwiedzie, wilki, bobry i ptaki niemal ożywają, a rośliny zachwycają kolorami i nieznanymi powszechnie nazwami, pachną i kuszą albo ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Bawimy się też na lokalnych, cyklicznych imprezach, smakując takie przysmaki jak: haluszki, moskole czy fizioły ze śliwkami. Towarzyszymy mieszkańcom w ich codziennych pracach. Co ważne, autorzy przypominają często, że góry to nie tylko miejsca piękne, ale i niebezpieczne. Dlatego trzeba pamiętać, że jesteśmy tu gośćmi. Wskazówki dotyczące zachowania się na szlakach podpowiadają nawet, jak się ubrać i co zabrać na wycieczkę. Wspaniałym elementem są legendy i podania dotyczące Podhala - różnych miejsc, postaci i historycznych wydarzeń. Mnie najbardziej zaciekawiła i wzruszyła opowieść o Basterze, psie uczestniczącym w 76 akcjach ratowniczych GOPR. Na uwagę na pewno zasługuje wspaniała, barwna szata graficzna - liczne mapki i ilustracje będące dziełem Oli Krzanowskiej. Każda strona to nie tylko porcja informacji, ale i mnóstwo rysunków, przy których nie można się nie zatrzymać. Całość opowiedziana jest barwnie, a ważne informacje są przekazane ciekawie, przystępnie i z inteligentnym poczuciem humoru, które zadowoli i małego, i dużego czytelnika. Na koniec - quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę po lekturze. Pochwalę się, że rozwiązałam bezbłędnie! Naprawdę zapamiętałam, czym jest tokowanie, spryska czy modraszek. **Polecam szczerze - można czytać samemu albo rodzinnie. To wspaniała, pożyteczna, edukacyjna lektura, która bawi, ale i uczy szacunku do przyrody, zachęcając do podróży oraz zwiedzania. ** Beata Igielska 
Link do opinii
Inne książki autora
Przedszkolaki z ulicy Morelowej
Barbara Gawryluk0
Okładka ksiązki - Przedszkolaki z ulicy Morelowej

Problemy maluchów wcale nie są małe. A to w przedszkolu pojawia się nowa osoba, na dodatek ze Szwecji, a to trzeba pomóc choremu koledze, a to po raz pierwszy...

Zdalna babcia
Barbara Gawryluk0
Okładka ksiązki - Zdalna babcia

Zdalnie też można kochać najmocniej na świecie! W tym pięknym picturebooku znajdziecie opowieść o szczególnej więzi między babcią a wnuczętami, o codziennym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy