Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem

Ocena: 4.5 (4 głosów)
Inne wydania:

Najzabawniejsza książka Noblistki

Chcesz dobrze pisać? Unikaj patosu, bądź sobą, kształć umiejętność krytycznego myślenia, nie szczędź światu poczucia humoru, czytaj.

Tych i innych, ale zawsze aktualnych wskazówek dla aspirujących adeptów i adeptek sztuki pisarskiej, udzielała przyszła noblistka na łamach ,,Życia literackiego". Krótkie recenzje, pełne charakterystycznego dowcipu, ironii i przenikliwości były pewnie nierzadko kubłem zimnej wody na głowę początkującego literata czy literatki. Na ich tle rzadkie pochwały zachęty lśnią i dają nadzieję, że dzięki prowadzonej przez Szymborską rubryce, światło dzienne ujrzały literackie perły.

Niejeden jednak pewnie, po lekturze recenzji swojego utworu w,,Poczcie literackiej", złamał pióro. Niejeden, niestety, pisał dalej.

Czytane dziś, zebrane w jednym tomie teksty, jawią się dziś, nie tylko jako podręcznik pisania, ale i... recenzowania.

 

Poczta to kolejny dowód na to, że talent Wisławy Szymborskiej błyszczy niezależnie od formy na jaką pisarka się decyduje. Gdyby postanowiła napisać serię ,,paragonów grozy" czy przepisów na kiszonki wyszłyby jej takie miniaturowe arcydzieła jak "Poczta literacka".

Agata Passent (fragment posłowia)

Informacje dodatkowe o Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-07-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324069040
Liczba stron: 200

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem - opinie o książce

Jest to niezwykłe uczucie, kiedy poznaje się twórczość poetki, noblistki Pani Wisławy Szymborskiej na podstawie przeczytanego wywiadu przeprowadzonego z Panią Teresą Walas i można z niego wywnioskować, jaką miała osobowość, charakter, podejście do pracy zawodowej z przyszłymi pisarzami rozpoczynającymi po raz pierwszy pracę z tekstem pod pseudonimem.

W książce pt. ''Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem" autorstwa Pani Wisławy Szymborskiej zostały przedstawione refleksje po zapoznaniu się wnikliwym z początkującymi pisarzami pragnącymi zaznać sławy podobnie, jak i autorytety cieszący się uznaniem w dziedzinie literatury, od których zaczerpnęli wiedzy, aby mogli na jej podstawie twórczo się rozwijać.

Nie należy się obrażać na autorkę za to, że potrafi spojrzeć na napisany tekst początkującego pisarza zbyt krytycznie, bo ona nie oceniała, siebie pozytywnie wiedząc o tym, że nie pisze idealnie opowiadań, wierszy. Umiała godnie przyjąć krytykę.

Dzięki zamieszczonym odpowiedziom na wybrane fragmenty listów początkujących literatów w rubryce ''Poczty Literackiej ''w redakcji ''Życia Literackiego'' możemy przyglądnąć się warsztatowi pracy i jak została, ona dostrzeżona przez poetkę Wisławę Szymborską dzielącą się uwagami pozytywnymi lub negatywnymi w zależności od tego, jak prezentował się debiutancki tekst poezji, lub opowiadania.

Zwróciłam szczególną uwagę na to, że autorka zachęca do czytania książek, aby być krytycznym wobec napisanego autorskiego tekstu oraz wyjaśnia, jaką pełni funkcję polonistyka.

Uważam, że jest to bardzo dobre podejście do czytelnika. Podkreśla ono, co należy zrobić, aby polubić literaturę, podjąć próbę napisania dobrowolnego tekstu pomimo tego, że nie będzie on idealny oraz omawia, na czym polega w praktyce zawód polonisty.

Wisława Szymborska nie boi się być szczera, zna się na psychologi, a przede wszystkim jest otwarta, ma poczucie humoru i potrafi analizować słowa, które lubiła poprawiać, aby mogły być zastosowane w nowo powstałej twórczości przez anonimowych pisarzy korzystających z jej porad.

Warto przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2024-09-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2024,

Sympatyczna, do poczytania tak po kilkanaście stron raz na jakiś czas. Niektóre odpowiedzi Szymborskiej do aspirujących literatów błyskotliwe i naprawdę zabawne, inne dość zwyczajne. Niemniej książka stanowi cenną ciekawostkę i cieszę się, że przypadkiem wpadła w moje ręce.

Link do opinii
Avatar użytkownika - RitaRita
RitaRita
Przeczytane:2020-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książkę przeczytałam w celu uzupełnienia bibliografii do pracy doktoranckiej, ale bardzo miło się zaskoczyłam, zwłaszcza ostatnim rozdziałem, przy którym śmiałam się do łez. Całość tej cieniutkiej książeczki to "zaszyfrowane" rady dla debiutantów pióra i nie tylko debiutantów. Gęsta merytorycznie treść i lekka forma listów to świetny wybór na wolne popołudnie. Niestety jedno, bo czyta się błyskawicznie. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Sól
Wisława Szymborska0
Okładka ksiązki - Sól

Nigdy nie wznawiany tom poezji Noblistki Sól, czwarty tom Wisławy Szymborskiej, ukazał się w 1962 roku. Swoją uwagę kieruje poetka w stronę relacji międzyludzkich...

Chwila
Wisława Szymborska0
Okładka ksiązki - Chwila

Zbiór wierszy Wisławy Szymborskiej obejmujący: Chwila, w zatrzęsieniu, chmury, negatyw, negatyw, trzy słowa najdziwniejsze, milczenie roślin, Platon, czyli...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy