Pocałunek Liszta

Ocena: 4 (1 głosów)
Romans historyczny, rozgrywający się w XIX-wiecznym Paryżu. Pełna zaskakujących zdarzeń i intryg, stylowa historia młodej arystokratki na barwnym tle epoki z postaciami Liszta, Chopina czy Delacroix. Epidemia cholery, jaka ogarnia miasto, w jednej chwili zmienia życie osiemnastoletniej Anny, pozbawiając ją ukochanej matki. Dziewczyną, zdolną pianistką, pragnie zaopiekować się hrabina daAgoult. Może sprawić, by lekcji udzielał jej sam Franciszek Liszt. Lecz ojciec Anny, skrywający ponurą rodzinną tajemnicę, ma wobec córki inne plany i chce ją wydać za niekochanego Armanda.

Informacje dodatkowe o Pocałunek Liszta:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
Kategoria: Romans
ISBN: 9788324708703
Liczba stron: 400

więcej

Kup książkę Pocałunek Liszta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pocałunek Liszta - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Anne de Barbier-Chouant to główna bohaterka powieści Pocałunek Liszta, amerykańskej pisarki Susanne Dunlap.

Poznajemy ją w lipcu 1830 roku jako urodziwą, pełną gracji siedemnastoletnią arystokratkę, żyjącą w ogarniętym plagą cholery Paryżu. Jest to uzdolniona muzycznie młoda dama, o wysokiej wrażliwości, której wielką pasją jest muzyka. Niestety, jej entuzjazm podziela jedynie matka, co dla młodej Anne jest powodem do zmartwień i ciągłej frustracji. Po śmierci markizy dziewczyna nie ma oparcia w ojcu, a jedynie w służącej Therese, która staje się jej powierniczką i wspiera ją we wszystkim. Utrata ukochanej matki całkowicie przerasta tę młodą osobę, sprawia, że musi stać się panią domu, przejąć część jej obowiązków oraz dbać o ojca. Anne traci pewność siebie, zamyka się w sobie i pogrąża w żałobie. Dopiero gdy hrabina Marie d’Agoult, przyjaciółka matki, bierze ją pod swoją opiekę, wprowadza w świat nauki i sztuki, dziewczyna staje się świadomą swojej wartości kobietą, potrafiącą podkreślić swój wdzięk, urok i nienaganną figurę. Dzięki ogładzie nabytej pod czujnym okiem hrabiny, arystokratka staje się dobrą partią, o którą szybko zaczynają zabiegać mężczyźni. Zwracając na nią uwagę, prawiąc jej komplementy i uważnie taksując wzrokiem, dodają jej śmiałości i pozwalają uwierzyć we własne siły po ostatnich traumatycznych wydarzeniach mających miejsce w jej życiu. 
Dzięki hrabinie osierocona Anne de Barbier-Chouant ma okazję poznać świat literatury i sztuki, wziąć udział w intelektualnych dyskusjach, spotkaniach w kręgach elity kraju, gdzie poznaje wybitnych kompozytorów, malarzy i poetów zamiast bezczynnie siedzieć nad robótkami ręcznymi w towarzystwie ojca. Na częstych spotkaniach z Marią d’Agoult dziewczyna może oderwać się choć na chwilę od żałoby panującej w domu rodzinnym, biedy, szalejącej w Paryżu zarazy oraz nastrojów ojca despoty, z którym nie łączy jej nic poza wspólnymi posiłkami.
Talent muzyczny Anne jest rozwijany przez jednego z najlepszych nauczycieli w tamtym czasie - Fryderyka Liszta. Spotkanie z tym węgierskim pianistą rozbudza w Anne ukryte pragnienia i namiętności. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze rumieńce lub ukradkowe spojrzenia podczas nauki gry na fortepianie, będące oznaką zauroczenia. Dziewczyna zaczyna dojrzewać i szlifować swój wyjątkowy talent muzyczny. 
Pomysł ojca, by wydać ją za mąż za dalekiego kuzyna Armanda de Barbiera, pozwoli Anne poznać prawdziwego przyjaciela, któremu jest gotowa bez wahania poświęcić swój czas (czuwając nocami przy jego łóżku lub szukając go po Paryżu), zaryzykować dla niego swoją reputację lub kłótnię z ojcem (podczas jego choroby i po niej także). To wtedy wyjdzie na jaw, że potrafi być troskliwą, odważną i dojrzałą kobietą, mającą na uwadze nie tylko swoje dobro, zabawę i przyjemności (jak to było wcześniej), ale także zdrowie i życie człowieka, którego prawie nie zna. Dokonuje się w niej przemiana - z egoistycznego podlotka, myślącego tylko o swoich przyjemnościach staje się odpowiedzialną młodą damą, z nadzieją patrzącą w przyszłość i szansą na prawdziwą miłość. 

Książkę czyta się lekko i przyjemnie i choć nie jest może najwyższych lotów, warto na chwilę przenieść się do świata wielkich kompozytorów, wybitnej sztuki i przepięknej literatury XIX wieku.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy