Po prostu Wszechswiat. Proste odpowiedzi na trudne pytania

Ocena: 0 (0 głosów)

Dwóch znakomitych popularyzatorów nauki odpowiada na 140 najważniejszych pytań w fizyce i astronomii, streszczając istotę każdej kwestii w twittach o długości 140 znaków.

Marcus Chown i Govert Schilling zabierają nas w wyjątkową podróż po Wszechświecie, odpowiadając na pytania od najbardziej podstawowych: Dlaczego niebo jest ciemne w nocy? Dlaczego gwiazdy migoczą?; do najtrudniejszych: Czym są kwazary? Co działo się przed Wielkim Wybuchem?

Niektóre z pytań stawianych w tej błyskotliwej i pouczającej książce są równie zaskakujące, jak odpowiedzi na nie. Czy jest możliwe, że wszystkie galaktyki, które widzimy przez teleskop, są tylko złudzeniem optycznym? Czy dałoby się pływać na księżycu Saturna Tytanie? Dlaczego Księżyc nie spada? (jak się okazuje, wcale niegłupie pytanie). I czy Saturn pływałby w wystarczająco wielkiej wannie wypełnionej wodą?

Co by było, gdyby nie było Księżyca?

Najprawdopodobniej nie byłoby nas tutaj!

Najważniejszy fakt nr 1: Księżyc jest niezwykle duży proporcjonalnie znacznie większy niż jakikolwiek inny satelita w zestawieniu ze swoją planetą macierzystą. Układ ZiemiaKsiężyc jest w zasadzie planetą podwójną.

Najważniejszy fakt nr 2: Życie na Ziemi nie mogłoby wyewoluować bez stabilnego klimatu istniejącego przez miliardy lat. Nasz wielki Księżyc stabilizuje klimat.

Dzieje się to w następujący sposób: Ponieważ Ziemia się przechyla jak zazwyczaj robią wszystkie wirujące bąki zmieniałaby się ilość światła słonecznego docierającego do powierzchni. Powodowałoby to katastrofalne zmiany klimatu

Ale gdy Ziemia się przechyla, przyciąganie dużego księżyca przechyla ją w drugą stronę (Mars, który nie ma dużego księżyca, doświadcza katastrofalnych zmian klimatu).

Duży satelita wywołał również wyjście życia z mórz na ląd. Ponieważ wywołuje duże pływy, sprawia, że brzegi oceanu są na zmianę zalewane i odsłaniane. Ryby, osiadając na mieliźnie, w drodze ewolucji wytworzyły płuca i zaczęły chodzić.

Marcus Chown jest wielokrotnie nagradzanym autorem książek popularnonaukowych oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Pracował jako radioastronom w California Institute of Technology w Pasadenie, a obecnie jest konsultantem ds. kosmologii w tygodniku naukowym New Scientist.

Govert Schilling jest astronomem o międzynarodowej sławie, pracującym w Holandii. Jest redaktorem i autorem Sky & Telescope, a jego artykuły ukazywały się w Science, New Scientist i magazynie BBC Sky at Night. Napisał ponad pięćdziesiąt książek na różne tematy związane z astronomią. W 2007 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała na jego cześć asteroidę (10986) Govert.

 

Informacje dodatkowe o Po prostu Wszechswiat. Proste odpowiedzi na trudne pytania:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-03-07
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788378394730
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Po prostu Wszechswiat. Proste odpowiedzi na trudne pytania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Po prostu Wszechswiat. Proste odpowiedzi na trudne pytania - opinie o książce

Inne książki autora
Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii
Govert Schilling0
Okładka ksiązki - Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii

W odległym zakątku Wszechświata dwie masywne gwiazdy zakończyły życie w wybuchu supernowej. Pozostał po nich podwójny układ żarłocznych czarnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy