Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki

Ocena: 4 (2 głosów)

Do czego jest nam potrzebna matematyka? Jeszcze niedawno odpowiedź byłaby zupełnie trywialna. Każdy na co dzień posługiwał się podstawową arytmetyką, na przykład sprawdzając rachunek w sklepie. Stolarz musiał znać podstawy geometrii, nawigator nie mógł obejść się bez trygonometrii, a od inżyniera wymagano biegłej znajomości rachunku różniczkowego i całkowego.
Dziś sprawy mają się inaczej. Matematyką zajęły się komputery. To one liczą za nas. Matematyka wydaje się w naszym życiu zupełnie nieobecna. Królowa nie jest naga, jej po prostu w sali tronowej nie ma.
Jednak bez matematyki nasz świat natychmiast przestałby istnieć. Jest niezbędna dosłownie wszędzie, co Ian Stewart pokazuje z właściwą sobie wnikliwością i poczuciem humoru, tworząc cały katalog najbardziej zaskakujących zastosowań matematyki. Wykorzystuje się ją w polityce i transplantologii, logistce, transporcie, filmowych efektach specjalnych i produkcji sprężyn. Odgrywa zasadniczą rolę w obrazowaniu medycznym, fotografii cyfrowej, szerokopasmowej łączności światłowodowej i nawigacji satelitarnej. Pomaga nam przewidywać skutki zmian klimatycznych, może nas chronić przed atakami terrorystycznymi i działaniami internetowych hakerów.
Matematyka znajduje się u podstaw technologii, które sprawiły, że XXI wiek jest całkowicie odmienny od wszystkich wcześniejszych epok. Poskrobcie swój smartfon, a ujrzycie pod spodem jasny przebłysk matematyki.
Tylko, proszę, nie bierzcie tego dosłownie.

Ian Stewart - światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 Towarzystwo Królewskie w Londynie przyznało mu Nagrodę im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: "Oswajanie nieskończoności", "Histerie matematyczne", "Listy do młodego matematyka", "Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne", "Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne", "Dlaczego prawda jest piękna", "Stąd do nieskończoności", "17 równań, które zmieniły świat", "Matematyka życia", "Podstawy matematyki", "Obliczanie Wszechświata", "Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła" oraz "Czy kości grają rolę Boga?".

Informacje dodatkowe o Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-03-03
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382343922
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: What's the Use?: The Unreasonable Effectiveness of Mathematics

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki - opinie o książce

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2022-03-11, Ocena: 4, Przeczytałem,

Zastanawialiście się kiedyś jak to możliwe, że w USA wybory wygrać może osoba, która łącznie zdobyła mniej głosów niż jej rywal?
Na jakiej zasadzie funkcjonuje system łączący dawców i biorców nerek?
Jakim cudem w naszych smartfonach można przechowywać tysiące dobrej jakości zdjęć?
Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiedź znajdziecie w książce ,,Po co nam matematyka".
🧮📟

Jest to pozycja, która pozwala na szczegółowe zapoznanie się z różnorodnymi zastosowaniami matematyki w życiu codziennym. W każdym kolejnym rozdziale autor przedstawia konkretne zagadnienie, wyjaśnia jego związek z królową nauk, a następnie szczegółowo je omawia.

Z pewnością książka ta wymaga skupienia, ponieważ dużo w niej matematycznej terminologii (nic dziwnego oczywiście). Przyznaję, że niektóre fragmenty musiałam czytać kilkukrotnie, ponieważ mój nieszczególnie matematyczny mózg odmawiał czasem współpracy.
Uważam jednak, że pozycja ta jest naprawdę interesująca i że osoby ciekawe świata i otaczającej je rzeczywistości mogą znaleźć tutaj coś dla siebie.
Równowagą dla często niełatwych do zrozumienia zagadnień jest błyskotliwa narracja autora, która sprawiła, że uśmiech niejednokrotnie zagościł na mojej twarzy.

Zapewne (tak jak to było u mnie) niektóre rozdziały zainteresują Was bardziej, inne nieco mniej, ale bez obaw - jest z czego wybierać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Nikaczyta
Nikaczyta
Przeczytane:2022-03-17, Ocena: 4, Przeczytałem,

Międzynarodowy Dzień Matematyk, który przypada na 14 marca postanowiłam uczcić książką Iana Stewarta o intrygującym tytule "Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki". Autor to brytyjski wykładowca i popularyzator tej dziedziny nauki, który na koncie ma liczne publikacje przybliżające piękno królowej nauk szerokiemu gronu czytelników.
Jestem humanistką z krwi i kości, zdawałam maturę w takich czasach gdzie na egzaminie pisemnym matematyka nie była obowiązkowa. Umysły ścisłe zawsze jednak darzyłam ogromnym szacunkiem i podziwem. I mimo iż moje edukacja matematyczna zakończyła w liceum na rachunku prawdopodobieństwa to z ogromny zainteresowaniem sięgnęłam po książkę Iana Stewarta.

 

Nie będę udawać, ze wszystko zrozumiałam gdyż autor nie stroni od wgłębiania się w sedno zagadnień matematycznych o których pisze. Mamy więc liczne wzory, wykresy i fachowe słownictwo, co dla dyletanta może wydać się barierą nie do przejścia. Tak jednak nie jest, bo nawet jeśli nie wszystko się zrozumie to uda się z tych opowieści wyłuskać to co najważniejsze: piękno i ogromną moc jaką ma matematyka. Bo choć jej często nie widać leży u podstaw wielu wynalazków, bez których dzisiaj nie wyobrażalibyśmy sobie życia. Bez matematyki nadal trzeba byłoby posługiwać się w podróży zwykłym atlasem a nie GPS-em. Mniej skuteczna byłaby transplantologia, która kojarzy dawców niespokrewnionych opierając się na teorii grafów. Filmy nadal byłyby kręcone jak za czasów Walta Disneya, rysowane klatka po klatce a politycy mogliby fałszować wybory, tak wyznaczając okręgi wyborcze by zmanipulować wyniki.

Faktem jest, że bez matematyki świat jaki znamy przestałby istnieć.

 

To książka dla czytelników ciekawych świata, o otwartych umysłach i lubiących poszerzać swoje horyzonty we wszystkich dziedzinach. Opisane przez Iana Stewarta zastosowania matematyki we współczesnym życiu to tylko wybrane przykłady jej "niedorzecznej skuteczności".

 

Polecam tę książkę Waszej uwadze. To lektura tak samo fascynująca jak wymagająca.

Link do opinii
Inne książki autora
Gabinet matematycznych zagadek
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Gabinet matematycznych zagadek

Zapomnij o sudoku! Trenuj myślenie z "Gabinetem matematycznych zagadek"! Gdy profesor Ian Stewart - obecnie jeden z najsłynniejszych matematyków na...

Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni

Czy matematyka to tylko wzory i równania? Jak powstaje dźwięk w instrumentach muzycznych? Dlaczego świat, który nas otacza jest symetryczny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy