Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

Ocena: 5 (1 głosów)

Kobiety, które rzuciły wyzwanie nieznanym lądom i swojej epoce

Maria majaczyła i raz po raz zapadała w niespokojny sen. Obsesyjnie myślała o krwi i mięsie reniferów. Nie jadła od dwunastu godzin, a jej ciało pożerał syberyjski ziąb.

Chociaż spodziewała się, że wyprawa na Syberię będzie ekstremalnie trudna, teraz, gdy wraz z towarzyszami zgubiła szlak podczas burzy, czekała na najgorsze.

Ale przecież od zawsze wiedziała, jak to jest być zdaną tylko na siebie. Na początku XX wieku uważano, że istnieją rzeczy, ,,których kobieta wiedzieć nie powinna". Podczas gdy mężczyźni antropolodzy dostawali czeki i ruszali w drogę, Maria Czaplicka i inne oksfordzkie badaczki musiały przechodzić upokarzające procedury i walczyć o każdy grosz.

A jednak pięć odważnych kobiet znalazło w sobie siłę, by rzucić wyzwanie nieznanym lądom i ograniczeniom, które stawiały ich czasy.

Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie.

Ale to Polka, Maria Czaplicka, podjęła się najtrudniejszego wyzwania. Przemierzyła arktyczną tundrę, by badać życie szamanów i nomadów, którzy nie znali białego człowieka. Podczas gdy jej rodak Bronisław Malinowski pławił się w blasku sławy, Maria za spełnianie ambicji zapłaciła straszliwą cenę.

Książka Frances Larson to opowieść o dramatycznych losach pionierek antropologii i hołd złożony ich niezwykłej sile.

Informacje dodatkowe o Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324037391
Liczba stron: 352

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

więcej

Kup książkę Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii - opinie o książce

„Siła jest kobietą” - zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Ja zdecydowanie tak! Nie jednokrotnie kobiety udowadniały swoją siłę. Nie inaczej dzieje się w książce pt.: „Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii”. 


Maria Czaplicka, Katherine Routledge, Beatrice Blackwood, Barbara Freire-Marreco oraz Winifred Blackman to główne bohaterki „Pionierek”. Każda z nich dokonała niesamowitego! Maria Czaplicka przemierzyła arktyczną tundrę, by badać życie szamanów i nomadów, którzy nie znali białego człowieka. Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie.


Autorka książki (notabene pisarka oraz antropolożka) przedstawia nam historię 5 wspaniałych kobiet, które dokonały mogłoby się wydawać na tamte lata rzeczy niemożliwych. Każda z kobiet była inna, lecz łączyło je jedno. Odnalazły one w sobie siłę oraz odwagę, aby spełniać marzenia i realizować się zawodowo. Chciały udowodnić, że nie odbiegają w niczym od kolegów antropologów i one także mogą odnosić na tym polu ogromne sukcesy. Udowodniły, że życie kobiety nie toczy się wyłącznie w domu i może ona podróżować po całym świecie. Książka została napisana naprawdę bardzo ciekawie, dzięki czemu z przyjemnością zagłębiamy się w życie kobiet. Dodatkowo od podszewki możemy poznać pracę antropologów co okazało się być dla mnie czymś niezwykle ciekawym. Nigdy nie interesowałam się tym tematem, a po lekturze „Pionierek” zdecydowanie się to zmieniło. 


,,Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii" Frances Larson to książka warta przeczytania. Dzięki niej możemy zagłębić się w życie 5 wspaniałych kobiet, które dokonały odkryć wpływających także na nasze obecne życie. Jeżeli macie wolne popołudnie to koniecznie sięgnijcie po „Pionierki”. 

Link do opinii
Inne książki autora
Historia świata przez ścięte głowy opisana
Frances Larson0
Okładka ksiązki - Historia świata przez ścięte głowy opisana

Ludzka głowa jest wyjątkowa. Niniejsza książka opowiada o głowach oddzielonych od ciała. W naszej historii jest ich mnóstwo. Słowa "łowcy głów"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy