Pionierki Internetu

Ocena: 4.5 (2 głosów)

O kobietach, bez których nie byłoby Internetu

Najnowsza historia pełna jest opowieści o mężczyznach wizjonerach pracujących w garażu nad wynalazkami, które zmieniły oblicze świata. Rzadko jednak pamięta się o kobietach wizjonerkach, które od zawsze były pionierkami w dziedzinie nowych technologii: od wiktoriańskiej arystokratki Ady Lovelace, autorki pierwszego programu komputerowego, do zainspirowanych cyberpunkiem programistek webowych w latach 90. XX wieku.

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. Poznajemy między innymi Grace Hopper, bezkompromisową matematyczkę, która po drugiej wojnie światowej zdemokratyzowała programowanie, wprowadzając język programowania niezależny od architektury komputera, Stacy Horn, która w latach 80. ze swojego mieszkania w Nowym Jorku zarządzała pierwszą na świecie siecią społecznościową, czy Elizabeth ,,Jake" Feinler, która sprawiła, że Internet stał się czymś więcej niż zbiorem adresów IP.

Napisana z ogromnym poczuciem humoru książka Evans nie tylko odkrywa przed nami nieznane dotąd kobiece oblicze historii Internetu, lecz także przedstawia swoje bohaterki jako wzór kompetentnych, nieustępliwych i niezależnych kobiet na miarę XXI wieku.

Pionierki Internetu to pean na cześć kobiet, które skonstruowały płytę główną i inne niezbędne części komputera... To zbiór wciągających esejów o życiu mało znanych matematyczek, wynalazczyń i cyberaktywistek.

Evans to wnikliwa i inteligentna obserwatorka rzeczywistości... Jej książka to przewodnik po cyberprzestrzeni, napisany z kobiecej perspektywy,

bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach.

,,New York Times"

Zbiór porywających opowieści o kobietach, które przyczyniły się do powstania przemysłu cyfrowego.

,,Wall Street Journal"

W swojej inspirującej książce Claire Evans dokumentuje nieoceniony wkład wielu kobiet w powstanie Internetu.

,,Scientific American"

Informacje dodatkowe o Pionierki Internetu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-02-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788323346807
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Broad Band: The Untold Story of the Women Who Made the Internet

Tagi: Technologia informacyjna (IT) - zagadnienia ogólne

więcej

Kup książkę Pionierki Internetu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pionierki Internetu - opinie o książce

We współczesnym świecie komputer i Internet są dla nas integralną częścią życia, a przecież minęło dopiero kilkanaście lat, od kiedy stał się ogólnodostępny. Na co dzień nie zastanawiamy się nad rozwojem zarówno komputerów, jak i sieci internetowych i związanych z nimi zmianami, jakie musiały zajść. Dlatego książka napisana przez Claire L. Evans może być ciekawym przewodnikiem po historii Internetu, odkrywaniu jego rozwoju, ale przede wszystkim roli kobiet, które znacznie na niego wpłynęły. 

Choć Internet, jaki znamy w dzisiejszym rozumieniu pojawił się kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu, to autorka cofa się do XIX wieku, żeby pokazać pierwsze próby stworzenia struktur, które by w jakiś sposób się z Internetem łączyły. Jednak pierwsze prawdziwe kroki ku dzisiejszej sieci pojawiły się podczas II wojny światowej, kiedy Grace Hopper mocno wpłynęła na programowanie, które w ówczesnym świecie było niezwykle potrzebne. Przez społeczność hippisów z lat '60, przez pierwsze sieci społecznościowe na wschodnim i zachodnim wybrzeżu aż do czasów, kiedy pojawiły się strony www. Rozwój Internetu był niezwykle barwny i różnorodny, posiadał wiele ścieżek, które niekiedy kończyły się ślepymi zaułkami. 

Autorka stworzyła książkę niezwykle różnorodną, pokazującą szeroki przekrój rozwoju programowania, zaczynając od XIX i Ady King, hrabiny Lovelace i córki Byrona, która chciała zostać Analityczką. Interesowała się maszyną różnicową i chciała przy niej współpracować. Kolejnym dużym krokiem były czasy II wojny światowej i maszyny analityczne, które wspomagały amerykańskie wojsko w prognozach i działaniach na froncie. Czym bliżej współczesności, tym więcej działo się w świecie informatycznym, a kobiety za każdym razem odgrywały w nim dużą rolę. Autorka kończy na gdzieś w okolicach roku 2001, kiedy komputer i Internet zaczął stawać się powszechnym sprzętem publicznym.

Najciekawiej czytało mi się część pierwszą, z pewnością ze względu na moje zamiłowanie historyczne. Maszyny, które w ówczesnym czasie się pojawiały były wielkie, ale również proste, porównując do współczesnych komputerów. Trochę gubiłam się w kwestiach technicznych w późniejszych dwóch częściach, ale myślę, że jako całkowity laik miałam do tego prawo. A z drugiej strony autorka starała się przedstawić kwestie techniczne w sposób naprawdę prosty i przystępny. 

Fascynowały mnie czasy pierwszych komputerów przechowujących dane i dzielących się nimi, pierwszych sieci społecznościowych, które działały na długo przed powstaniem stron www, a więc na zupełnie innym poziomie niż nam obecnie znany. Duża rola kobiet, na każdym etapie tych przedsięwzięć pokazuje, że informatyka i programowanie to zajęcie nie zdominowane całkowicie przez mężczyzn. Choć patrząc na ten rys historyczny widać wyraźnie, że czym bliżej współczesności, tym mniej kobiet pojawia się w tym środowisku. 

Autorka pokazuje historię rozwoju programowania z perspektywy amerykańskiej, całkowicie anglojęzycznej. Pojawiają się tam małe odniesienia do Wielkiej Brytanii, ale z chęcią dowiedziałabym się więcej o innych częściach świata. Czy to rzeczywiście Ameryka stała się zaczątkiem programowania, czy inne państwa i inne kontynenty w tym nie uczestniczyły? Choć to zdecydowanie materiał na kolejną książkę, bo tytuł popełniony przez Claire L. Evans jest dość obszerną pozycją. 

"Pionierki Internetu" to ciekawa pozycja, która przybliża historię programowania oraz kobiet, które w niej uczestniczyły. Od pierwszych prostych maszyn analitycznych, przez tworzenie baz danych, społeczności i programów. Przekrój czasowy pokazuje, że czym bliżej współczesności, tym więcej się dzieje, a język programowania staje się coraz bardziej skomplikowany. Książka, która zainteresuje osoby ciekawe tematu, dobrze napisana, choć momentami może sprawiać problemy przez kwestie techniczne. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy