reklama

Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu

Jak geometria kształtuje linię pomocy FC Barcelony? Co łączy kolonię mrówek i holenderski futbol totalny? Na ile wynik meczu zależy od przypadku? Jak teoria prawdopodobieństwa może ci pomóc u bukmachera?

Piłka nożna to najbardziej matematyczny ze sportów. Od statystyk strzałów i ligowych tabel do geometrii podań i strategii zespołu - współczesny futbol pełen jest liczb, wzorów i figur. Jak się w nich odnaleźć? Odpowiedź znajdziemy w modelach matematycznych używanych w biologii, fizyce i ekonomii, które David Sumpter błyskotliwie wyjaśnia na piłkarskich przykładach. Nieważne komu kibicujesz - lokalnej drużynie amatorów czy zawodowcom z Premiership, La Liga lub Bundesligi - matematyka nauczy cię czegoś zupełnie nowego o ukochanym sporcie ludzkości.

Piłkomatyka w fascynujący sposób syntetyzuje futbol i matematykę. Liczby pomagają zrozumieć ukryte mechanizmy tej pięknej gry.

Piłka nożna oferuje autentyczny sposób na zrozumienie połączenia pomiędzy matematyką a światem współczesnym. Zapomnij zatem o nudnych regułach dla sinusów i cosinusów - czas pokazać, jak nieskrępowanym i wszechstronnym rodzajem myślenia jest modelowanie matematyczne. Zaczniemy na boisku, potem przeniesiemy się na ławkę trenera a na koniec znajdziemy się na trybunach i spróbujemy przechytrzyć internetowych bukmacherów. Wyruszamy na matematyczną przygodę w krainie pięknego sportu...

David Sumpter

To fascynująca książka, inteligentne dzieło, które stara się odzwierciedlić drobiazgowe subtelności tej gry za pomocą liczb. Fani piłki nożnej i miłośnicy matematyki będą zachwyceni - ,,The Maine Edge"

David Sumpter - profesor matematyki stosowanej na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji, gdzie kieruje grupą badawczą zajmującą się zachowaniami zbiorowymi. Pochodzi z Londynu, doktorat z matematyki uzyskał w Manchesterze i zajmował stanowiska naukowe na uniwersytecie w Oksfordzie i Cambridge. W wolnym czasie zajmuje się szkoleniem odnoszącego sukcesy zespołu piłkarskiego dziewięcioletnich chłopców.

Informacje dodatkowe o Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Soccermatics

Tagi: Popularyzacja nauki piłka nożna Matematyka stosowana

Kup książkę Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu

David Sumpter0
Okładka ksiązki - Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące

Czym była Cambridge Analytica i co zrobiła z naszymi danymi? Jak Facebook tworzy 100-wymiarowy obraz twojej osobowości? Czy algorytmy Google są rasistowskie...

Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu
David Sumpter0