Gita Lauschmann w 1945 roku wraca do domu z obozu koncentracyjnego, ale okazuje się, że dla niej – podobnie jak dla wielu czechosłowackich obywateli o żydowsko-niemieckich korzeniach – czas przemocy i niesprawiedliwości wcale się nie skończył.
Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że to, co pamięta z dzieciństwa, w kontekście historycznym przestaje być tak jednoznaczne. Bo historia nie poddaje się czarno-białym ocenom, a co za tym idzie – nie można naprawić krzywd ani ukarać winnych. Jedyne, co można zrobić, to starać się odważnie i uczciwie nazywać rzeczy po imieniu.
Źródło: Opis i okładka polskiego wydania książki pochodzi ze strony Oficyny Wydawniczej ATUT ()
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Atut
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 235
Tytuł oryginału: Peníze od Hitlera
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Olga Czernikow, Tomasz Timingeriu
Trzy kobiety: Virginia Woolf, Sylvia Plath i... Ivana Trump, nieoczekiwanie spotykają się w zaświatach. Zawieszone między swoim niedawnym życiem a wiecznością...
Trwa śledztwo w sprawie śmierci bogatego starszego biznesmena. Hipoteza o samobójstwie zostaje prędko odrzucona, ale dowody zbrodni także nie są...
Przeczytane:2023-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Pieniądze od Hitlera" to książka wstrząsająca cierpieniem, przeżyciami bohaterki i prawdą o tym, do czego zdolny jest człowiek. Opisuje powrót młodej dziewczyny z obozu koncentarcyjnego do rodzinnej czechosłowackiej wsi, gdzie się wychowała. Jako Czeszka, Niemka i Żydówka. Jak ją przyjęli ludzie, którzy znali ją od urodzenia? Przemoc nie zna granic.
Pozycja trudna, ważna, godna polecenia.