Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza

Ocena: 4.86 (7 g³osów)

Wszyscy znamy legendê Kuby Rozpruwacza. Od ponad wieku domniemany, seryjny morderca kobiet jest przedmiotem badañ historycznych, opracowañ i analiz, a tak¿e bohaterem wielu ksi±¿ek, opowiadañ, filmów, czy zwyk³ych strasznych historii opowiadanych sobie w nocy by siê baæ. Sta³ siê wrêcz elementem miejskiej kultury Londynu, jego ¶ladami prowadzone s± wycieczki, a jego "cieñ" zobaczyæ mo¿na w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.

Hallie Rubenhold mówi: Kuba Rozpruwacz by³ tylko seryjnym, obrzydliwym morderc±. Nikim wiêcej.

W opozycji do mitologicznej wrêcz postaci Rozpruwacza napisa³a ksi±¿kê o jego ofiarach, a choæ nie wiemy ile ich by³o na pewno, piêæ z nich znamy z imienia: Polly, Annie, Elizabeth, Catherine i Mary-Jane. Piêæ kobiet z ró¿nych stron Londynu i Wielkiej Brytanii, o ró¿nych historiach ¿yciowych, pragnieniach, planach na przysz³o¶æ. Pisa³y ballady, prowadzi³y kawiarnie, ¿y³y w starych, wiejskich posiad³o¶ciach… nigdy siê nie spotka³y, lecz w historii pozostan± zawsze razem, bo po³±czy³ je rok tragicznej ¶mierci – 1888 i domniemany zabójca, którego legenda obros³a w wiêksz± s³awê, s³awê o której one nie mog³yby nawet pomarzyæ.

Hallie Rubenhold, która jest uznan± historyczk± i twórczyni± literatury faktu, napisa³a ksi±¿kê w³a¶nie o nich, o kobietach, które w powszechnej ¶wiadomo¶ci sta³y siê jedynie ofiarami, dope³niaj±cymi liczbê zabójstw Kuby Rozpruwacza, nad którymi nigdy nie pochyli³a siê historia. Autorka opowiada i zwraca im prawdziwe historiê ich losów i ich ¶mierci, tworz±c tym samym fascynuj±cy portret ró¿norodnych bohaterek, a tak¿e mrocznego, wiktoriañskiego Londynu.

Ksi±¿ka zdoby³a nagrodê Baillie Gifford, najbardziej presti¿ow±, brytyjsk± nagrodê dla autorów literatury faktu.

Informacje dodatkowe o Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2021-05-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366555433
Liczba stron: 424
Tytu³ orygina³u: The Five: The Untold Lives of the Women Killed by Jack the Ripper
Jêzyk orygina³u: angielski
T³umaczenie: Dorota Konowracka-Saga

Tagi: Literatura faktu non-fiction obsesja pasja psychopata relacje miêdzyludzkie talent zabójstwo ¿ycie towarzyskie

wiêcej

Kup ksi±¿kê Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz tak¿e

Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2022-01-05, Przeczyta³am, Mam, 2021,

Fascynuje mnie historia XIX wieku. Szczególnie lubiê Angliê za czasów panowania królowej Wiktorii. I im wiêcej wiem o tej epoce, tym bardziej mi siê ona podoba - nie tylko ze wzglêdu na to co siê wtedy dzia³o, ale równie¿ (a mo¿e przede wszystkim) przez wzgl±d na to jak bardzo podzielone by³o wtedy spo³eczeñstwo. Je¿eli dodacie do tego moj± fascynacjê Kub± Rozpruwaczem to zrozumiecie, ¿e nie mog³am nie siêgn±æ po poni¿sz± ksi±¿kê zatytuowan± "Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza" autorstwa Hallie Rubenhold. 


Autorka wykona³a kawa³ dobrej roboty tworz±c ksi±¿kê o ofiarach tego mordercy. Wprawdzie nie wiadomo ile dok³adnie by³o ofiar Rozpruwacza to z pewno¶ci± znamy ich piêæ z imienia: Polly, Annie, Elizabeth, Catharine oraz Mary-Jane. To piêæ kobiet o ró¿nych historiach ¿yciowych. S± to kobiety, które pisa³y ballady, prowadzi³y kawiarnie, ¿y³y w starych wiejskich posiad³o¶ciach... Pewnie nigdy siê nie spotka³y, ale w historii pozostan± zawsze razem, bo po³±czy³ je rok tragicznej ¶mierci (1888) i domniemany zabójca, którego legenda obros³a w wiêksz± s³awê - s³awê, o której one nie mog³y nawet pomarzyæ. 

Hallie Rubenhold do¶æ dok³adnie opowiada nam nie tylko o kobietach, które zamordowa³ Kuba Rozpruwacz, ale równie¿ nieco o ich rodzinach i ¶rodowisku, w którym ¿y³y. Z powy¿szej publikacji wy³ania³ siê obraz kobiet, które musia³y siê zmierzyæ z trudn± rzeczywisto¶ci± i nauczyæ ciê radziæ w naprawdê mocno kryzysowych i trudnych warunkach. Czêsto ich sytuacja ¿yciowa by³a du¿o bardziej skomplikowana, ni¿ mogliby¶my przypuszczaæ. A to, ¿e autorce uda³o siê dotrzeæ do tak wielu informacji na temat tych kobiet jest naprawdê czym¶ imponuj±cym. 


"Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza" to jedna z najlepszych ksi±¿ek je¿eli chodzi o literaturê faktu, które ostatnio czyta³am. Powy¿sza publikacja dostarczy³a mi spor± dawkê wiedzy, dziêki czemu spojrza³am na epokê wiktoriañsk± z nieco inne perspektywy. Jednak¿e je¿eli nie lubicie historii i to mia³oby Was zraziæ do tej ksi±¿ki to niepotrzebnie macie jakiekolwiek obiekcje. To przede wszystkim historia o kobietach, które zosta³y ciê¿ko do¶wiadczone przez ¿ycie i radzi³y sobie tak jak mog³y oraz o ¶rodowisku ludzi, które je naznaczy³o piêtnem kobiet lekkich obyczajów - bo tak po prostu by³o ³atwiej. Tymczasem Hallie Rubenhold wyprowadza nas z bañki, w której byæ mo¿e do tej pory ¿yli¶my i sprawia, ¿e zaczynamy rozumieæ, ¿e jest nie do koñca tak jak my¶leli¶my. 


Szkoda, ¿e ta ksi±¿ka przesz³a w blogosferze w³a¶ciwie bez echa - bo po chwilowym poruszeniu w okolicach premiery jako¶ tak o niej przycich³o. Zupe³nie nie wiem czemu - bo ta ksi±¿ka jest warta tego, ¿eby po ni± siêgaæ i polecaæ j± innym. 

Link do opinii
Avatar u¿ytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2021-02-27, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam,

Je¶li kto¶ oczekuje lektury mro¿±cej krew w ¿y³ach opisami, jakie dok³adnie ciêcia wykona³ Kuba Rozpruwacz, to mo¿e siê czuæ bardzo rozczarowany. To historia jego ofiar. I próba wyja¶nienia, ¿e to nie prostytutki. To kobiety, matki, ¿ony, córki. Ludzkie, czuj±ce istoty, a nie okaleczone zw³oki. Cieszê siê, ¿e kto¶ w koñcu podj±³ siê tematu ofiar s³ynnego Kuby Rozpruwacza, a nie jego samego. Historyczka Hallie Rubenhold wskrzeszaj±c pi±tkê kobiet, wykona³a ogrom trudnej pracy. Przekopywa³a siê przez niewiarygodny i sk±py materia³ ¼ród³owy. Akta policyjne zaginê³y a doniesienia prasowe z „jesieni grozy” by³y w wiêkszo¶ci podkoloryzowane, przekrêcone i nadaj±ce kobietom niesprawiedliw± nazwê nierz±dnic. Tym bardziej podziwiam wytrwa³o¶æ Autorki. Uda³o jej siê stworzyæ prawdziwe, poruszaj±ce true crime.


Rok 1888 i piêæ kobiet. Polly, Annie, Elizabeth, Kate oraz Mary Jane. Co je ³±czy? ¯ycie ich nie rozpieszcza³o, nêdza ku³a w oczy, a ¶mieræ wyprawi³a bohaterki w odmêty niezas³u¿onego zapomnienia. S³awa mordercy okaza³a siê potê¿niejsza ni¿ pamiêæ o jego ofiarach. Ksi±¿ka otworzy³a mi równie¿ oczy na koszmarny los kobiet w XIX wiecznej wiktoriañskiej Anglii. Wiedza ta sprawi³a, ¿e niejednokrotnie dreszcze podnosi³y mi w³osy na karku. Ówczesne realia nie raz i nie dwa mn± wstrz±snê³y. Chocia¿by dla przyk³adu podej¶cie do tematu przemocy domowej:


„Uwa¿ano, ¿e odpowiedzialno¶æ zawsze le¿y po stronie ofiary, a umiarkowana przemoc s³u¿y domowej dyscyplinie. Mê¿om nie ci±¿y³o sumienie, gdy przywo³ywali ¿ony do porz±dku lekkim uderzeniem, ¿onom za¶ czêsto dawano odczuæ, ¿e same siê prosi³y”.


PIÊÆ. Piêæ razy zaciska³am mocno powieki, by ³zy nie zmoczy³y stron ksi±¿ki. Piêæ razy zaciska³am piê¶æ w bezsilnym ge¶cie z³o¶ci. Piêæ razy czu³am siê zamroczona histori±. Piêæ razy czu³am smutek. Ogromny, bezbrze¿ny smutek. Te uczucia wywo³a³a we mnie lektura. Piêæ tragicznych, ¿yciowych historii kobiet i zachowanie ludzi odpowiedzialnych za rzetelne dziennikarstwo i za rzetelne ¶ledztwo.


„Wed³ug Daily Telegraph, gazety dobitnie ukazuj±cej uprzedzenia epoki, której dziennikarze próbowali dodaæ tej historii pikanterii, bezdomne i prostytutki nale¿a³y do tej samej kategorii kobiet”.


Stereotypy i uprzedzenia zdominowa³y szpalty gazet i prowadzone postêpowanie. Kobieta po godzinie 23 sama na ulicy? Kim by³a? Wed³ug dziennikarzy i policjantów – prostytutk±! Jak¿e ta nieskomplikowana odpowied¼ u³atwia³a wszystkim ¿ycie. Nikomu nie przysz³o do g³owy, by wnikaæ, czemu na tej ulicy siê znalaz³y i … ¿e nie by³y nierz±dnicami. Jak ³atwo os±dziæ ludzi nie brudz±c sobie r±k i nie zadaj±c sobie trudu, by cokolwiek wyja¶niæ… pój¶cie na ³atwiznê i przyczepianie ³atek by³o wtedy na porz±dku dziennym. Lepiej pój¶æ na whisky ni¿ mêczyæ siê przes³uchiwaniem ¶wiadków! Ostatecznie nikogo nie obchodzi³o, kim te kobiety by³y i co w ich ¿yciu posz³o nie tak, ¿e trafi³y do dzielnicy nêdzy i zmuszone by³y sypiaæ pod go³ym niebem.


„[…] dobrze siê sta³o, ¿e trafi³y na tego nieznanego geniusza chirurgii. W ka¿dym razie przyczyni³ siê on do rozwi±zania problemu oczyszczenia wschodnich dzielnic miasta z ich niemoralnych mieszkañców”.


No dobra! Brr, mo¿e i mnie ponios³o. ALE! Siêgnijcie po ksi±¿kê. Jestem niezwykle ciekawa, czy czytaj±c j±, te¿ bêdziecie mieæ wra¿enie duszno¶ci i taplania siê w szambie. Szambie, którego g³ównymi sk³adnikami s± pogl±dy i mentalno¶æ epoki: ubóstwo = lenistwo, kobieta = wieloródka, dziecko p³ci ¿eñskiej = s³u¿±ca, edukacja = mê¿czyzna itp.
Po skoñczeniu lektury z rado¶ci± ka¿dego ranka otwieram oczy i cieszê siê niezmiernie, ¿e nie urodzi³am siê jako kobieta w XIX Anglii.


Za mo¿liwo¶æ zapoznania siê z tre¶ci± ksi±¿ki dziêkuje Poradni K.

Link do opinii

„Polly, Anne, Elizabeth, Kate i Mary Jane wiatr wia³ w oczy od dnia narodzin. Startowa³y w ¿ycie ze straconych pozycji. Urodzi³y siê w rodzinach robotniczych, do tego jako kobiety. Nim wymówi³y pierwsze s³owo, uznano je za gorsze od braci, ci±¿±ce ¶wiatu mocniej ni¿ ich majêtne rówie¶nice. Ich warto¶æ przes±dzono, nim zdo³a³y jej dowie¶æ” [1].

Postaæ Kuby Rozpruwacza i jego zbrodnie s± znane w kulturze masowej i poruszaj± wyobra¼niê ludzi na ca³ym ¶wiecie od ponad stu trzydziestu lat. Powsta³y liczne opracowania, teorie i analizy maj±ce na celu ustaliæ to¿samo¶æ mordercy. Brytyjska historyczka Hallie Rubenhold podejmuje temat bestialskich zabójstw sprzed ponad wieku, jednak z zupe³nie innej perspektywy. Przedstawia znan± historiê z punktu widzenia ofiar i stara siê przywróciæ im godno¶æ i szacunek. Zag³êbia siê w ¿ycie piêciu kobiet (tytu³owej „kanonicznej pi±tki”, czyli osób, które z du¿ym prawdopodobieñstwem zosta³y zamordowane przez jednego sprawcê) i udowadnia, ¿e by³y one kim¶ znacznie wiêcej ni¿ przypadkowo zabitymi „zwyk³ymi prostytutkami”.

„ Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza” to zbiór zrekonstruowanych ¿yciorysów ofiar zarysowany na niezwykle bogato i drobiazgowo nakre¶lonym przez Rubenhold tle epoki wiktoriañskiej. To tak¿e poruszaj±cy obraz pozycji kobiety w XIX wieku oraz codziennego ¿ycia najubo¿szych londyñskich warstw spo³ecznych w tym okresie.

Brak równouprawnienia i uzale¿nienie od mê¿czyzn ³±czy³y przedstawicielki wszystkich klas. Niezale¿nie od pozycji spo³ecznej „kobieta nie mog³a wyst±piæ o rozwód, wysuwaj±c argument o niewierno¶ci ma³¿onka. M±¿ mia³ prawo rozwie¶æ siê z ¿on±, gdy dosz³y go s³uchy o jej pozama³¿eñskiej przygodzie, kobieta natomiast musia³a dowie¶æ, ¿e m±¿ by³ winien nie tylko zdrady, ale tak¿e gwa³tu, kazirodztwa czy znêcania siê nad bliskimi” [2]. Jednak sytuacja dziewcz±t z rodzin robotniczych by³a najbardziej godna po¿a³owania, tylko niewielki procent z nich mia³ szanse na zakoñczenie edukacji na satysfakcjonuj±cym poziomie i w miarê komfortow± przysz³o¶æ. „W czasach, gdy podpisaæ nie umia³a siê prawie po³owa Angielek, analfabetyzm i generalnie marny poziom wykszta³cenia nie by³y w¶ród robotniczych córek niczym niezwyk³ym” [3]. Brak kwalifikacji, umiejêtno¶ci czytania i pisania predestynowa³ kobiety do wykonywania najni¿ej op³acanych zajêæ. Pracowa³y jako s³u¿±ce, robotnice w fabryce lub ima³y siê ka¿dego zlecenia, aby utrzymaæ rodzinê, czasem w desperacji dorabia³y na ulicy jako prostytutki. Dziewczyny z ubogich dzielnicy czeka³o najczê¶ciej powielanie losu ich matek i babek. Najpierw pracowa³y i dok³ada³y siê do rodzinnego bud¿etu, aby zapewniæ lepszy byt m³odszemu rodzeñstwu, potem wychodzi³y za m±¿ i rodzi³y kolejne dzieci rok po roku, a w przypadku, gdy m±¿ gin±³ tragicznie lub przedwcze¶nie, wraca³y do pracy za grosze, aby utrzymaæ rodzinê. Nierzadko umiera³y przy porodach lub w po³ogach, niedo¿ywione, schorowane i zapracowane.

„Spo³eczeñstwo zaprojektowano tak, by kobietê bez mê¿czyzny uczyniæ zbyteczn±” [4]. Rubenhold udowadnia, ¿e XIX wiecznym kobietom odmawiano samodzielno¶ci i egzystowania bez opieki mê¿czyzny. Te z nich, które nie wpisywa³y siê w powszechnie akceptowalne normy i zasady, by³y wy³±czane poza nawias spo³eczeñstwa. Os±dzano je jako pozbawione moralno¶ci je¶li odchodzi³y od mê¿a lub rodziny. Nazywano prostytutkami, je¿eli pozostawa³y w nieformalnych, burzliwych zwi±zkach lub mia³y kolejnych partnerów. Natomiast kobiety, które popad³y w alkoholizm lub zostawa³y bezdomne w wyniku splotu nieszczê¶liwych zdarzeñ (o który w XIX wieku by³o nader ³atwo) uznawano za upad³e. I maj±c na uwadze te okoliczno¶ci brytyjska historyczka przedstawia losy piêciu ofiar, które spotka³ ten sam tragiczny koniec. ¯adna z nich nie spe³ni³a oczekiwañ swoich bliskich, za to ka¿da pod±¿a³a w³asn± drog± – chocia¿ najczê¶ciej ich wybory determinowa³y na³ogi i brak perspektyw, to jednak wszystkie podejmowa³y w³asne decyzje.

Na uwagê zas³uguje odmalowanie realiów ¿ycia epoki wiktoriañskiej – codziennego funkcjonowania, edukacji, pracy w fabrykach i jako s³u¿ba domowa, warunków w najpodlejszych dzielnicach i noclegowniach. Rubenhold wykona³a tak¿e solidne kwerendy i zdo³a³a odtworzyæ do¶æ obszernie dzieje i pochodzenie czterech z piêciu kobiet. Odno¶nie ostatniej z nich by³o to znacznie utrudnione z uwagi na brak ustalenia przez ówczesne londyñskie organy ¶cigania rzeczywistej to¿samo¶ci ofiary. Mimo to pisarce uda³o siê  opowiedzieæ o ¿yciu Mary Jane ca³kiem sporo i prze¶ledziæ ró¿ne wersje jej losów stworzonych przez dziewczynê w ci±gu jej dwudziestoparoletniego ¿ycia.

„Piêæ” zosta³o napisane przystêpnym w odbiorze i zaciekawiaj±cym jêzykiem. Mimo przytoczenia wielu historycznych faktów i szczegó³owych opisów codzienno¶ci, ksi±¿ka nie przyt³acza czytelnika wiedz± i rozmachem. Rubenhold nie szuka sensacji, nie epatuje opisami przemocy, a stara siê wiernie oddaæ ówczesn± rzeczywisto¶æ. Przede wszystkim za¶ szuka prawdy i sprawiedliwo¶ci dla ofiar. Stara siê przywróciæ godno¶æ kobietom, których ¿ycia zakoñczy³y siê w wyniku brutalnych zbrodni, ofiarom l¿onym i odzieranym z cz³owieczeñstwa po ¶mierci. Pokazuje, ¿e wszystkie zas³uguj± na zapamiêtanie ich jako osób, jakimi by³y naprawdê, a nie upad³ych kobiet, którym przypad³ w udziale los, o jaki same siê prosi³y.

„Ofiary Kuby Rozpruwacza nigdy nie by³y „zwyk³ymi prostytutkami”: by³y córkami, ¿onami, matkami i kochankami. By³y kobietami. By³y lud¼mi. I ju¿ samo to z pewno¶ci± wystarcza” [5].

[Recenzja opublikowana na innych portalach czytelniczych]

[1] Hallie Rubenhold, „ Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza”, prze³. Dorota Konowrocka - Sawa, wyd. Poradnia K 2021, str. 366.

[2] Tam¿e, str. 61.

[3] Tam¿e, str. 252

[4] Tam¿e, str. 367.

[5] Tam¿e, str. 376.

Link do opinii

Prawie ka¿dy z nas s³ysza³ o seryjnym mordercy Kubie Rozpruwaczu. Jego histori± ¿yli ludzie wiele lat temu. To on sia³ postrach i przera¿enie. Kobiety unika³y wieczornych wyj¶æ, ba³y siê same wracaæ wieczorem z pracy. Bo on siê pojawia³ nie wiadomo sk±d, niespodziewanie i atakowa³. Pastwi³ siê. Brutalnie traktowa³ zw³oki. Ale czy zastanawiali¶my siê, kim by³y jego ofiary? Czy dociera³o do nas, ¿e kto¶ straci³ matkê, ¿onê, siostrê … Czy tylko ka¿dy chcia³ wiedzieæ, kim jest bestia? Pewnie tak by³o. Ale trzeba mówiæ g³o¶no i nie wolno zapomnieæ o tych, które straci³y przez niego ¿ycie. To by³y tragedie ca³ych rodzin, wielu przypadkowych rodzin …

Hallie Rubenhold przedstawia nam historiê od innej strony, nie analizuje zachowania mordercy, nie po¶wiêca jego osobie zbyt wiele miejsca. Skupia siê na innym aspekcie, na jego ofiarach, piêciu kobietach, z krwi i ko¶ci. O nich mo¿na znale¼æ w archiwach jakiekolwiek informacje, ale tak naprawdê nie wiadomo, ile osób straci³o przez tego mordercê ¿ycie. Piêæ kobiet: Annie, Elizabeth, Polly, Mary-Jane i Catherine. Pochodzi³y z ró¿nych dzielnic i zak±tków Londynu, jedna nawet przyby³a ze Szwecji. Autorka przeprowadza nas przez ¿ycie ka¿dej z nich. Poznajemy ich rodziny, okres dzieciñstwa o dorastania oraz wkraczania w ¶wiat doros³ych. By³y przedstawicielkami ró¿nych zawodów, wyrasta³y w ró¿nych rodzinach. Nie mia³y ³atwego ¿ycia i dzieciñstwa, mogê ¶mia³o powiedzieæ, ¿e ich dzieciñstwo odcisnê³o wielkie piêtno na ich pó¼niejszych losach. Czêsto w domu go¶ci³ alkohol, awantury i sprzeczki, dochodzi³o do rêkoczynów i przemocy seksualnej. Tak naprawdê one marzy³y, aby uciec z tego rodzinnego piek³a. Uciec jak najdalej, ale czêsto ich nowe ¿ycie nie by³o lepsze ni¿ to dotychczasowe. Czêsto trafia³y na partnerów, dla których by³y tylko pomoc± domow±, gosposi±, praczk± czy obiektem do zaspokajania potrzeb seksualnych. Swój smutek topi³y w morzu alkoholu i czêsto trafia³y na ulicê. Niekoniecznie zajmowa³y siê najstarszym zawodem ¶wiata, ale tak± ³atkê otrzymywa³y. Bo kobieta bez dachu nad g³ow±, ¿ebrz±c±, ¿yj±ca z dnia na dzieñ, tu³aj±ca siê po przytu³kach, nie maj±ca pieniêdzy na jedzenie, popchniêta zosta³a na margines ¿ycia spo³ecznego. Rodziny i nich zapomnia³y i czêsto bez pomocy musia³y liczyæ tylko i wy³±cznie na siebie.

Te wszystkie bohaterki po³±czy³a data tragicznej ¶mierci – rok 1888. I zabójca, s³ynny Kuba Rozpruwacz. O nim wszyscy g³o¶no rozprawiali, o nich szybko zapomniano. Nikt nie stara³ siê pom¶ciæ ich ¶mierci, a prowadzone dochodzenia pozostawia³y wiele do ¿yczenia. Gdyby zginê³y kobiety z wy¿szych sfer byæ mo¿e policja bardziej by siê stara³a, ale w takiej sytuacji nikt nie zawraca³ sobie g³owy zamordowanymi. Smutne, ale bardzo prawdziwe.

Mn± ta lektura wstrz±snê³a, bardzo prze¿y³am historiê ka¿dej z tych kobiet. Ka¿da z nich by³a dla mnie bliska, za ka¿d± z nich wyla³am morze ³ez. Nie tylko to, ¿e brutalnie potraktowane zosta³y przez mordercê, ale równie¿ ich dotychczasowe trudne i traumatyczne ¿ycie mnie bardzo zasmuci³o. Bo gdy tak g³êbiej przemy¶la³am te historie, to dochodzê do przekonania, ¿e straci³y ¿ycie dlatego, ¿e przysz³y na ¶wiat w³a¶nie w takich rodzinach, ¿e wychowywa³y siê w realiach, które przyczyni³y siê do ich ¶mierci. Gdyby ich ¿ycie nie by³o us³ane kolcami, byæ mo¿e d³u¿ej cieszy³yby siê szczê¶ciem rodzinnym i nigdy te tragedie nie mia³yby miejsca. Ich ¿ycie sprowokowa³o los. Tragiczny los.

Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza to mocna lektura, pe³na z³a i bólu. Wstrz±saj±ce i elektryzuj±ce opowie¶ci, przepe³nione gorycz± i smutkiem. Bol± w ka¿dym wersie. Uderzaj± w czytelnika, sk³aniaj± do refleksji. Pokazuj± prawdê, obdzieraj± nas ze z³udzeñ i marzeñ. Te bohaterki te¿ mia³y plany i marzenia, ale zosta³y szybko i na zawsze ich pozbawione, bezpowrotnie. Dlaczego? To pytanie zadawa³am sobie wielokrotnie i oczywi¶cie nie znam na nie odpowiedzi. Mam przeczucie, ¿e nikt jej nie pozna³ …

Warto wspomnieæ, ¿e autorka bardzo dok³adnie namalowa³a nam piórem t³o spo³eczne w Anglii w XIX wieku, panuj±ce stosunki, podzia³ na biednych i bogatych, na z³ych i dobrych. Dziêki temu ³atwiej jest nam siê przenie¶æ w tamte czasy i wczuæ siê w opowiadane historie i wyobraziæ sobie to, co autorka chcia³a nam przekazaæ.

Siêgnijcie po tê lekturê, oddajmy ho³d kobietom, które by³y matkami, córkami, ¿onami i siostrami. I zbyt szybko odesz³y z tego ¶wiata. Zbyt brutalnie obesz³o siê z nimi ¿ycie. Nie zapominajmy o ofiarach morderstw, szczególnie tych brutalnych, gdzie sprawca nie zosta³ schwytany i nie poniós³ kary za swoje czyny.

Polecam szczerze! Du¿a dawka emocji na wyci±gniêcie rêki.

Link do opinii
Avatar u¿ytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-05-17, Ocena: 5, Przeczyta³em, Mam,

Podejrzewam, ¿e wiêkszo¶æ z was podobnie jak ja s³ysza³a co¶ o Kubie Rozpruwaczu. Wiedzia³am, ¿e by³ taki morderca i zosta³ do dzi¶ niezidentyfikowany. Nie wiedzia³am jednak zbyt wiele o jego ofiarach. Tylko jakie¶ pojedyncze informacje. W momencie, gdy zobaczy³am ksi±¿kê opowiadaj±c± o ofiarach Rozpruwacza, to od razu zechcia³am j± przeczytaæ. W koñcu mia³am okazjê dowiedzieæ siê czego¶ wiêcej o kobietach, które zginê³y w tragiczny sposób.

Ka¿dy rozdzia³ w ksi±¿ce „Piêæ” autorstwa Hallie Rubenhold to opowie¶æ o jednej z ofiar Kuby Rozpruwacza. Mia³am okazjê poznaæ ¿ycie tych kobiet od ich dnia narodzin do dnia ich ¶mierci. Nie mia³y one ³atwego ¿ycia. Dowiedzia³am siê tak¿e, jak wygl±da³o ¿ycie przeciêtnego obywatela w dziewiêtnastym wieku. Z czym musia³y siê zmagaæ ¿yj±ce w tych czasach kobiety w Londynie. Te historie momentami by³y przera¿aj±ce i to nie tylko dlatego, ¿e koñczy³y siê morderstwem.

Ksi±¿ka „Piêæ” to opowie¶æ o piêciu kobietach, o których niewiele do tej pory wiedzia³am. Rubenhold postanowi³a przybli¿yæ ich sylwetki. Zrobi³a to w naprawdê dobry sposób. Jej ksi±¿kê czyta siê z wielkim zainteresowaniem. Przechodzi³y przeze mnie ró¿ne emocje, kiedy czyta³am o nie³atwych warunkach ¿ycia kobiet w dziewiêtnastym wieku. My¶lê, ¿e te historie zostan± na d³ugo w mojej g³owie i z chêci± bêdê opowiadaæ innym o tych kobietach.

Link do opinii
Avatar u¿ytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-10-13, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2022,

Przywrócenie pamiêci o ofiarach

 

Polly, Annie, Elizabeth, Kate, Mary Jane czy s³yszeli¶cie kiedy¶ te imiona w kontek¶cie sprawy seryjnego zabójcy z XIX -wiecznego Londynu z dzielnicy Whitechapel, Kuby Rozpruwacza? Ja przed lektur± publikacji Hallie Rubenhold nie s³ysza³am. 

 

Nie uwa¿acie, ¿e to trochê nie w porz±dku, ¿e w ¶wiadomo¶ci tylu ludzi pozosta³a sylwetka anonimowego zabójcy, ochrzczonego chwytliwym pseudonimem, za¶ o ofiarach, które zginê³y z jego r±k nie pamiêta prawie nikt? 

 

Autorka w swojej ksi±¿ce "Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza" oddaje g³os tym¿e ofiarom, zwraca im pamiêæ i podkre¶la, ¿e to one zas³uguj± na wspomnienia, a nie sylwetka bezwzglêdnego mordercy. Choæ wiadomo, ¿e has³o: Kuba Rozpruwacz bardziej przykuwa wzrok, uwagê i rozgrzewa emocje ludzi na ca³ym ¶wiecie. Lecz dziêki tej publikacji, któr± dzi¶ recenzujê ¶wiat ma okazjê us³yszeæ i poznaæ historiê nie³atwego ¿ycia piêciu kobiet, które zginê³y z r±k Rozpruwacza.

 

Podczas lektury widaæ ogrom pracy jaki autorka w³o¿y³a w napisanie tej publikacji, bogata bibliografia jak i liczne przypisy pokazuj±, ¿e autorka solidnie przygotowa³a siê do omawianego tematu i z nale¿yt± powag± potraktowa³a te piêæ kobiet, opowiadaj±c ich losy, na tyle na ile by³o to mo¿liwe do odtworzenia na podstawie dokumentów, ksi±¿ek, a tak¿e zmienia sposób postrzegania owych kobiet, przestaj± byæ prostytutkami, na które polowa³ Rozpruwacz, bo tylko losy jednej kobiety z tej pi±tki, potwierdzaj±, ¿e trudni³a siê nierz±dem, nic zatem nie wskazuje by pozosta³a czwórka para³a siê tym zawodem. 

 

"Piêæ. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubê Rozpruwacza" to bardzo ciekawa publikacja, która przybli¿a sylwetki ofiar jednego z najs³ynniejszych seryjnych zabójców, jest to tak¿e intryguj±ce studium ¿ycia w dziewiêtnastowiecznym Londynie, a tak¿e brutalny, smutny, ale prawdziwy obraz ¿ycia kobiet w tamtym okresie, jest to tak¿e swoisty ho³d z³o¿ony 

Polly, Annie, Elizabeth, Kate, Mary Jane przez autorkê i przywrócenie o nich pamiêci. Bardzo interesuj±ca, poruszaj±ca i warta uwagi publikacja. Mi³o¶nicy historii, Londynu w XIX - wiecznej ods³onie, zainteresowani losem i warunkami ¿ycia kobiet, a tak¿e spo³eczeñstwa londyñskiego w XIX wieku, a tak¿e chc±cy poznaæ bli¿ej ofiary Kuby Rozpruwacza powinni siêgn±æ po ten tytu³. 

 

Za egzemplarz do recenzji dziêkujê wydawnictwu Poradnia K i przepraszam za d³ugi czas oczekiwania na recenzjê. 

Link do opinii
Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-05-17, Ocena: 4, Przeczyta³em,

OFIARY MAJ¡ G£OS

Kuba Rozpruwacz to chyba najs³ynniejszy seryjny morderca w dziejach. Swoj± s³awê zawdziêcza nie tylko temu, ¿e jest pierwszym wspó³czesnym seryjnym morderc±, ale przede wszystkim zagadce, jakiej nie uda³o siê rozwi±zaæ po dzi¶ dzieñ: kim by³ w rzeczywisto¶ci. I, czy tak naprawdê w ogóle istnia³. Nic wiêc dziwnego, ¿e od ponad stu trzydziestu lat doczeka³ siê setek powie¶ci, filmów, komiksów, po¶wiêconej jego postaci muzyki, gier, muzeum czy nawet uwiecznienia jako nazwa dru¿yny baseballowej „London Rippers”. D³ugo mo¿na by wymieniaæ. A co z jego ofiarami? Najczê¶ciej wspominane s± jedynie przy okazji skupienia siê na samym Rozpruwaczu i teoriach odno¶nie jego to¿samo¶ci czy motywów. Ale teraz, znana pisarka zaanga¿owana w tematykê kobiec±, Hallie Rubenhold, postanowi³a skupiæ siê na piêciu kanonicznych ofiarach seryjnego mordercy, opowiedzieæ ich historiê i oddaæ im sprawiedliwo¶æ. I robi to w naprawdê znakomitym stylu.

Ka¿dy z nas o nich s³ysza³. Mary Ann „Polly” Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly. Piêæ ofiar Kuby Rozpruwacza, które na jesieni roku 1888, zginê³y w tragiczny sposób. Piêæ prostytutek. Ale te kobiety nie by³y tylko nazwiskami na li¶cie. By³y lud¼mi z krwi i ko¶ci, ¿onami, córkami, matkami, siostrami, kochankami. Wiod³y ró¿ne ¿ywota, po³±czy³a je tragedia tamtych dni. Ale teraz, niemal pó³tora wieku pó¼niej, nadesz³a pora by przywróciæ je historii takie, jakimi by³y.

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/05/piec-nieopowiedziane-historie-kobiet.html

Link do opinii
Recenzje miesi±ca
Smolarz
Przemys³aw Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Ma³gosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani noc±
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani noc±
Ba¶ka. £obuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Ba¶ka. £obuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Poka¿ wszystkie recenzje
Reklamy