Pewnej zimowej nocy

Ocena: 5.4 (5 głosów)
Powieść o miłości, namiętności i władzy, której akcja rozgrywa się w środowisku kremlowskich elit w czasach Stalina. Przedstawione w powieści wydarzenia osnute są na faktach. W czerwcu 1945 roku, kiedy Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami, dwoje nastolatków ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie. Morderstwo? Podwójne samobójstwo? Spisek przeciwko Stalinowi? Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z najbliższego kręgu Stalina.

Informacje dodatkowe o Pewnej zimowej nocy:

Wydawnictwo: Magnum
Data wydania: 2013-07-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63986-33-9
Liczba stron: 432

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pewnej zimowej nocy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pewnej zimowej nocy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Po przeczytaniu "Szeptów..." Orlando Figesa i "Poślij chociaż słowo" tego samego autora zamierzałam sobie czytelniczo odpocząć. Nic z tego jednak nie wyszło, zachciało mi się bowiem zapoznać ze stroną wydawnictwa Magnum, a tam odkryłam powieść, której autor oparł się właśnie na wyżej wymienionych tekstach i przedstawił problem rzeczywiście zaistniały w Moskwie lat 40-tych: oto grupa dzieci czołowych partyjnych dygnitarzy, ucząca się w elitarnej szkole, zakłada coś w rodzaju koła teatralnego i bawi się w odgrywanie scen z "Eugeniusza Oniegina". Kibicuje im nauczyciel literatury, były więzień, a cała historia żywo przypomina sceny ze "Stowarzyszenia umarłych poetów". Pewnego dnia, podczas jednego ze spotkań, dwoje uczniów odgrywających scenę pojedynku - zostaje zastrzelonych. Brutalne i pozbawione wszelkiej logiki śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, ociera się o Wasilija Stalina, splata z rzekomym spiskiem lekarzy i aferą w lotnictwie; młodzież, a potem także kilkuletnie, małe dzieci (rodzeństwo zamieszanych w sprawę uczniów) dostaje się na Łubiankę i zostaje poddana wielotygodniowym przesłuchaniom w kazamatach NKWD. Mimo rozpaczliwych starań młodym ludziom nie udaje się zatrzymać przy sobie kilku rodzinnych tajemnic. Zaczynają się aresztowania członków ich rodzin. Tymczasem nawet najtwardsze partyjne osobistości mają wiele emocjonujących tajemnic do ukrycia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Jeśli Twoje dzieci zostałyby zmuszone do złożenia zeznań przeciwko tobie, jakie straszne tajemnice by ujawniły? Moskwa. Rok 1945. Stalin świętuje zwycięstwo nad Hitlerem. Brzmią salwy wystrzałów. Na pobliskim moście nastoletni chłopiec i dziewczynka leżą martwi. Ale to nie jest zwykła tragedia i nie są to zwykłe nastolatki, ale dzieci ważnych osobistości, które uczęszczały do najbardziej ekskluzywnej szkoły w Moskwie. Czy to morderstwo? Samobójstwo? A może spisek przeciwko państwu? Ich przyjaciele zostają aresztowani i zmuszani do zeznań. To początek przerażającej nagonki, która wkrótce odkrywa głęboko skrywane tajemnice...

Simon Sebag Montefiore to wybitny biograf Stalina. Jednak tym razem Wielki Wódź nie jest tu głównym bohaterem. To książka o miłości, więzach rodzinnych, cudzołóstwie, młodości, przyjaźni, strachu, nadziei, oszustwach, przemocy psychicznej, tajemnicach, literaturze, przywilejach, bolszewickiej wierze i jej nieubłaganych zasadach. To ciekawe połączenie thrillera politycznego, historii miłosnej i powieści historycznej. Takiej powieści jeszcze nie czytałam.

Nastolatkowie są zmuszani do składania zeznań przeciwko swym rodzicom, przyjaciołom. Każde słowo może być wykorzystane przeciwko nim teraz i w przyszłości. Strach, lęk przenikają do ich życia. Ciągłe przesłuchania, szantaż, kara, spiski, fałszowanie prawdy, tajemnice i nadzieja. Wszyscy, za wszelką cenę, starają się przeżyć. Miłość, wyrzuty sumienia, zdrada.

Fabuła została oparta na faktach. Poczucie paranoi tamtych czasów jest ukazane w wiarygodny sposób. Przeniosłam się w czasy gdy Stalin, mimo wygranej II wojny światowej, wciąż podejrzewa swych generałów. Simon Sebag Montefiore jest dobrze zorientowanych w taktyce terroru reżimu Stalina. Powieść nabiera rozpędu thrillera w momencie, gdy tajna policja stara się ustalić, czy ten dziwny incydent jest morderstwem, samobójstwem czy spiskiem przeciwko państwu. Jednocześnie rodzice uczniów - czołowi członkowie Politbiura - próbują ukryć własne tajemnice i są gotowi poświęcić nawet swoje potomstwo.

Postacie literackie i historyczne wymieszane są tu bardzo płynnie. Dobra znajomość osoby Stalina, członków i życia Politbiura pomogła autorowi przedstawić tamte zdarzenia bardzo autentycznie. Wielki Wódź został tu zaprezentowany jako człowiek zmęczony, sarkastyczny, sadystyczny, zawsze czujny i gotowy. Natomiast Berię poznałam jako człowieka złego i chorobliwego w swych seksualnych upodobaniach. W powieści pojawia się również wiele postaci fikcyjnych. Wszystkie są scharakteryzowane bardzo szczegółowo.

Opisy są tak sugestywne i dokładne, że ujrzałam ulice Moskwy po zwycięstwie nad nazistami. Szkołę, do której chodziły ofiary. Pokoje przesłuchań. Poczułam zapach potu, moczu. Usłyszałam dźwięk szlifowania zamków. Dla mnie ciekawymi fragmentami były opisy nędznych mieszkań ludzi z niższych klas społecznych, którzy żyli w zastraszających warunkach. I ten rażący kontrast pomiędzy ich "domami" a tymi zamieszkałymi przez elitę kremlowską. Natomiast ustępy dotyczące przesłuchań są tu, według mojej opinii, najbardziej drastyczne. Ściany pomieszczeń roją się od zaschniętej krwi, materace mają plamy moczu. Tysiące żyć tu wygasło, a większość ofiar była niewinna. Byli bici, zastraszani, głodzeni, odizolowani.

Simon Sebag Montefiore pisze tak dobrze, że czytanie tej powieści było dla mnie czystą przyjemnością. Utkał pełną napięcia i satysfakcjonującą fabułę, dostarczając mi niespodzianek do ostatniej strony. Cały czas mnie czymś zaskakiwał. Zręcznie przywołał okropności w świecie, w którym nie można ufać nawet swoim bliskim. Pozwolił mi ujrzeć ten dziwny i przerażający świat. Dzięki głębokiej wiedzy autora, jego wyobraźni i talentowi miałam okazję przeczytać niezapomnianą powieść. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2020-08-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Poema
Poema
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Katarzyna Wielka i Potiomkin
Simon Sebag Montefiore0
Okładka ksiązki - Katarzyna Wielka i Potiomkin

Wielka epicka opowieść o seksie, miłości, władzy, podbojach i ekstrawagancji na rosyjską, iście imperialną skalę. Katarzynę Wielką i Potiomkina połączył...

Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa
Simon Sebag Montefiore0
Okładka ksiązki - Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa

Kolejna książka autora bestsellerów "Stalin. Dwór czerwonego cara" i "Stalin. Młode lata despoty". Sylwetki ludzi-potworów, którzy zasłynęli w historii...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy