Perskie dziewczyny

Ocena: 3.67 (3 głosów)
Nahid dowiaduje się, że jej ukochana siostra Pari zginęła w wypadku. Tak przynajmniej utrzymuje cała jej rodzina. Ale coś nie daje Nahid spokoju. Podejrzewa, że prawda może być zupełnie inna. *** Jako nastolatki Nahid i Pari były sobie bardzo bliskie. Wspólnie marzyły o karierach artystek, dalekich podróżach. Póżniej wszystko się zmieniło. Nahid wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skończyła studia, robiła karierę. Pari została w Iranie, zmuszona do małżeństwa z obcym starszym mężczyzną. Dziś Nahid musi zmierzyć się z przeszłością i odkryć, jak naprawdę wyglądało życie jej siostry.

Informacje dodatkowe o Perskie dziewczyny:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-04-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-240-1702-7
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Perskie dziewczyny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Perskie dziewczyny - opinie o książce

Opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Świat muzułmański. Kobiety, które nie mają swoich praw, mężczyźni, którym wolno wszystko oraz irańska władza "trzymająca obywateli w ryzach". Tak można by w skrócie opisać tą książkę.

 

Nahid opowiada swoją historię przywołując we wspomnieniach między innymi wczesne lata dzieciństwa. Wychowuje ją ciotka Marjam (siostra jej biologicznej matki Mohtaram). Wszystko układa się dobrze do pewnego czasu...
Kiedy Nahid zostaje odebrana wychowującej ją Marjam, popada w osamotnienie, odczuwa odrzucenie i niechęć do swojej prawdziwej rodziny. Nie nawiązuje dobrych relacji z jedną z sióstr - Maniże - która uprzykrza jej życie. Z pomocą Nahid przychodzi jej starsza siostra Pari. Dziewczyny zaprzyjaźniają się. Tym większy jest ból Nahid, kiedy Pari wychodzi za mąż i się wyprowadza. Mogą jedynie korespondować ze sobą w tajemnicy. Jednak listy nie zastąpią dziewczynie siostry i przyjaciółki zarazem. Nahid długo nie może pogodzić się z faktem, że Pari zrezygnowała ze swoich marzeń i wyszła za mąż za niekochanego mężczyznę. Po latach Nahid wyjeżdża za granicę i tam poznaje mężczyznę, za którego wychodzi za mąż.

 

Jakie losy czekają siostry Nahid, Pari i Maniże (ale również Mohtaram i Marjam)? Czy kobiety znajdą wspólny język? Czy znajdą w sobie siłę aby wybaczyć sobie dawne spory? Odpowiedzi na te pytania w książce.

 

Książka ta ukazuje zniewolenie kobiet, ich nieszczęśliwe życie u boku mężów, których wybrali im rodzice. Ich poczucie bezużyteczności. Mężczyźni traktują je oschle, kobiety nie są dla nich niczym innym, jak tylko maszynkami do rodzenia dzieci i gospodyniami domowymi skaczącymi wkoło nich i wedle ich życzenia. Tłem wydarzeń są polityczne represje i prześladowania w Iranie. Wojna i związane z nią straty.
Cała historia podzielona jest na trzy części: pierwsza "Perskie dziewczyny", druga "Ameryka" i trzecia "Kraina klejnotów".

 

Minusem tej książki mogą być opisy politycznych spraw, szczególnie zamieszek w Iranie (w trzeciej części). Poza tym książka jest niezła.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2017-05-13, Ocena: 3, Przeczytałam, 2017, Literatura piękna,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy