Poniżanie, wyzwiska, przemoc - na żywo, dla każdego. Wystarczy kliknąć. Kim są ludzie, którzy z ekranów smartfonów kształtują gusta i postawy naszych dzieci?
Mariusz Sepioło zagląda za kulisy zgniłego, zdemoralizowanego świata ,,internetowych gwiazd". Jako pierwszy dziennikarz w Polsce zagląda do akt sądowych, w których oskarżeni i skazywani byli influencerzy z czołówek plotkarskich portali. Wchodzi do mieszkania, w którym właśnie trwa patostream, rozmawia z youtuberami, patostreamerami i influencerami. Dociera dalej, pod powierzchnię, gdzie są poważne przestępstwa, narkotyki, wielkie pieniądze, seks i śmierć. Oddaje również głos drugiej stronie - psychologom społecznym i socjologom oraz menedżerom agencji, którzy współpracują z internetowymi twórcami.
To opowieść o świecie dostępnym za jednym kliknięciem. To historie młodych ludzi, którzy stali się idolami swoich rówieśników, choć nie byli przygotowani do tej roli. To również pytanie o to, ile naprawdę wiemy o naszych dzieciach, ich problemach, marzeniach, lękach i wartościach. Niekiedy zaglądamy im przez ramię i zerkamy na rozświetlony ekran. Ale co tak naprawdę dostrzegamy?
***
Oto niezbędnik zrozumienia dzisiejszego świata. Ludzie zawsze chcieli cyrku i igrzysk. Zawsze stały za tym pieniądze i upokorzenie. Dzisiaj stoją za tym media. I jeszcze większe pieniądze i sława. I poniżenie na oczach świata. Co się dzieje? Żeby to zrozumieć, przeczytaj tę książkę.
Karolina Korwin-Piotrowska
Wasze dzieci ich znają, czas na Was. Nie będzie to doświadczenie przyjemne, czasem wręcz odrażające. Jak zareagujecie, to Wasza sprawa, ale najpierw musicie się dowiedzieć, z czym macie do czynienia. A do tego książka Mariusza Sepioło jest idealnym pierwszym krokiem.
Marcin Meller
Jak usłyszałem, że wychodzi książka o polskich influencerach i mnie w niej nie ma, było mi przykro. A później ją przeczytałem i kamień z serca.
PigOut
Czyta się to jak true crime, a jest to książka o influencerach, których może oglądać i lubić twoje dziecko. Biorąc pod uwagę to, że tacy patocelebryci mają na młodych ludzi ogromny wpływ, a z niektórymi dzieciakami spędzają więcej czasu niż ich rodzice... myślę, że warto się im przyjrzeć.
Patryk Bryliński @ten_ojciec
BIOGRAM
Mariusz Sepioło
Dziennikarz, autor kilku książek reporterskich. Zadebiutował opowieścią o życiu skazanych w polskich więzieniach pod tytułem Ludzie i gady (2017). W Himalaistkach (2017) i Nanga Dream. Opowieści o Tomku Mackiewiczu (2018) pokazał cenę, jaką ludzie gór płacą za swoją pasję. W Klerykach (2021) z wnikliwością zajrzał za mury seminariów duchownych, zaś w Narodowcach (2022) w reporterskim powiększeniu pokazał ludzi skrajnej prawicy. Szczególnie interesują go zamknięte, hermetyczne społeczności.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-09-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 352
Ta książka nie powstała, by wywołać skandal. Opisuje to, co właśnie wymyka się spod kontroli. Robert ciągnie kasę z ministerstwa i robi biznes z ...
Cała prawda o życiu w polskim seminarium Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych - początkiem dramatu. Są...
Przeczytane:2024-12-14, Przeczytałam, 52 książki 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku,