Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy

Ocena: 5 (2 głosów)

Ta książka nie powstała, by wywołać skandal. Opisuje to, co właśnie wymyka się spod kontroli.

Robert ciągnie kasę z ministerstwa i robi biznes z ,,Boga, honoru i ojczyzny". Kandydat na prezydenta Krzysztof zostaje uznany przez sąd za faszystę, ale nie przeszkadza mu to pozostać w parlamencie. Jacek latami głosi narodową nowinę z ambony. Grzegorz nie ma nic przeciwko kobietom, a Aleksander przeciw gejom, ale...

Dlaczego ruchy narodowe w Polsce rosną w siłę? Czym urzekają kolejne pokolenia i jakie sztuczki stosują, by nimi sterować? Kto dolewa im politycznego paliwa? I jak to w ogóle możliwe, że prawicowi ekstremiści dochodzą do władzy?

Dziennikarz śledczy, autor bestsellerów rusza tropem polskich nacjonalistów, demaskując ich hipokryzję i metody kamuflażu. Nie działa z bezpiecznej odległości - idzie z nimi w marszach, rekrutuje się do ich obozu, ujawnia ich tajemnice. Skorumpowani aktywiści, polityczni karierowicze, ślepi przedstawiciele Kościoła, szeregowi fanatycy ,,białej rasy" - oto wizja Polski za rogiem.

,,Narodowcy" to brutalnie szczery reportaż o narodowym samouwielbieniu, fobiach i uprzedzeniach. O tym, jak podżega się dziś do przemocy i w kim widzi się wroga. Reporterski barometr, który bada polskie emocje i niezabliźnione rany. Opowieść o nienawiści, która w każdej chwili, niczym bomba atomowa, może doprowadzić do kolejnej katastrofy.

Informacje dodatkowe o Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324065318
Liczba stron: 384

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

więcej

Kup książkę Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy - opinie o książce

Z kim kojarzy ci się narodowiec? Jakie masz wyobrażenie o ludziach, którzy twierdzą, że naród jest najważniejszy? Czy rzeczywiście noszą w sercu miłość do kraju, bliźniego i są zatwardziałymi patriotami? Nie wiem, czy ten reportaż udzieli odpowiedzi na te i inne pytania, ale na pewno przybliży nam tę część społeczeństwa, która zalicza się do tej grupy.

Mariusz Sepioło, dziennikarz śledczy, w swoim najnowszym reportażu ukazuje historię ruchów narodowych w naszym kraju, ale też wspomina o takich ruchach w innych państwach. Dowiadujemy się, skąd wzięła się geneza narodowców, jakie tak naprawdę mają przekonania i sympatie. Czy są faszystami? Czy sławią Hitlera i Mussoliniego? Co oznacza cyfra 18? Dlaczego wszczynają burdy i zamieszki, co im zrobili Żydzi i Romowie? Tolerują tylko i wyłącznie „białą rasę”. Trzeba mieć świadomość, że są wspierani przez polityków i mają ciche przyzwolenie na działanie. Dążą do szerszej obecności w życiu politycznym, i to z dużym sukcesem. Z nimi są związane nazwiska, obecne w życiu politycznym, Krzysztof Bosak, Robert Winnicki, Adam Andruszkiewicz czy znany narodowiec Robert Bąkiewicz. Poznamy, ale w dość okrojonym zakresie, początki ich relacji z narodowcami, oraz też drogę do miejsca, w którym są dzisiaj.

Autor reportażu starał się być obok nich, uczestniczył w marszach, wkupił się w ich środowisko. Z bliska zdawał nam relację, z pierwszej ręki. Szczerą i odważną, demaskował ich zachowania i postępowania, obdzierał ze złudzeń panującą w ich szeregach korupcję i zniewolenie, faszystowskie hasła nawoływanie do przemocy, oczyszczania świata z inności, gejów, Żydów, osób, mających inne niż oni poglądy. Pokazywał, jak na grzbiecie rzekomych przekonań patriotycznych część z nich robiła i robi nadal karierę polityczną, sprzedała się dla władzy, z hipokryzją dążyli do wprowadzania swojego układu sił. Smutne jest to, że bardzo często uważają się za zagorzałych katolików, co nie idzie w parze z ich niewłaściwymi zachowaniami.

Lektura jest dość ciekawa, jednak trochę chaotyczna. Brak jakiejś chronologii, autor skacze z tematu na temat. Nie wiem czy nie miał do końca pomysłu, jak ją zrealizować czy chciał zbyt wiele przekazać, a nie wszystko był w stanie ująć. Może uważał, że czasami wystarczy o pewnych kwestiach chociaż napomknąć, aby czytelnicy dalej sami drążyli temat.

Dla mnie dość zaskakujący był fragment o Jasnej Górze, o relacjach narodowców z zakonem paulinów, o tym jak byli tam przyjmowani i traktowani. Byłam szczerze tym zaskoczona, ależ też zniesmaczona. Tego się nie spodziewałam, mam mętlik w głowie. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, ale też nie mam powodów, aby nie wierzyć w efekty dziennikarskiego śledztwa autora.

To książka intryguje i pozostawia po sobie wiele pytań. Ukazuje obraz ciekawy, pełen zagadkowości i mam wrażenie, że nie wszystko autor nam do końca przekazał. Otworzył wrota do świata dumnych i chełpiących się narodowców, ale mam wątpliwości, czy chciałabym przez nie przejść. To nie dla mnie, ich przekonania i jedyne słuszne racje do mnie trafiają i nie przemawiają. Są zbyt skrajne i radykalne, nie licujące z Polakiem noszącym w sercu swój kraj i pałającym miłością do bliźniego. Stopień kamuflażu i manipulacji człowiekiem osiągają szczyty możliwości. Są mistrzami w kreowaniu jedynego, właściwego według siebie porządku świata, w którym nie dla wszystkich znajdzie się miejsce, ci inni nie będą mieli wytchnienia i szans na spokojne życie.

Czy warto po nią sięgnąć? Tak. To lektura, która potrafi otworzyć oczy zamglone przez świetnych mówców i kreatorów życia politycznego. Teraz będziemy trochę mądrzejsi i nie pozwolimy sobą już tak manipulować i dawać się oszukiwać. Autor pokazał nam, z której strony czyha zagrożenie i jak się przed nim uchronić ...

 

Link do opinii

Z twórczością Pana Mariusza Sepioło nie miałam możliwości do tej pory się z nią zapoznać. Chciałam dowiedzieć się, jak on dostrzega najważniejsze występujące dylematy, problemy, z jakimi borykają się bohaterowie, którzy ujawniają prawdę mogącą wzbudzić u wielu osób nienawiść, skrajne emocje, a być może akceptacje lub omijanie ich, aby być obojętnym wobec osób wyrażających inne poglądy.

Książka pt.'' Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy'' tak naprawdę nie jest taka łatwa od razu do pojęcia szczególnie dla młodych osób nie znających, przebiegu wydarzeń wcześniejszej historii z lat 80,90, kiedy to właściwie ona cały czas daje o sobie na każdym kroku znać.

Warto podkreślić starania autora, gdyż pomimo wszystko chce dotrzeć do tego, co miało miejsce kiedyś i przedstawić świat, którego nie znamy bliżej. Jedynie z wydarzeń oglądanych w wiadomościach. Wiele spraw zostało pominiętych, a być może uznano, że nie chce się o nich rozmawiać i sięganie do nich pamięcią nie zawsze bywa miłe.

Owszem nie zawsze jest tak, że od razu polubimy autora, że zechciał z pomocą psychologów, socjologów, działaczy społecznych móc pokazać jak działają i gdzie pojawiają się narodowcy, kim są, czy czują skruchę, czy mają w ogóle uczucia, co nimi kieruje, że tak się zachowują, czy chcą na pokaz, czy dla popisu przed innymi, aby podążali tą samą drogą.

Pojawiają się z czasem wyrażane opinie, które nie są godne osób bez skazy i to potrafi wzbudzić niechęć, bo okazuje, się nieznający ma nieczyste intencje wobec nas, a niektórym uda się uciec i uniknąć nieprzyjemnego zdarzenia.

Są opisane i zamieszczone w książce przykłady, które mi się podobają, bo nie znałam ich z przebiegu wcześniejszych wydarzeń, które miały miejsce, ale nie zawsze spotkały się z pozytywnym ich odbiorem. Niektóre z nich mogą wywołać inne spojrzenie na to, co wydaje się nam, że jest idealne, ale czy takie jest, musimy, przekonać o tym sami poznając, je.

Książki tej nie czyta się szybko.

Uważam, że autor zilustrował najważniejsze informacje o tym, co nas czytelników interesuje, ale również zahaczył o politykę, która zaznacza ciągle ślady.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Inne książki autora
Klerycy. Życie w polskich seminariach
Mariusz Sepioło0
Okładka ksiązki - Klerycy. Życie w polskich seminariach

Cała prawda o życiu w polskim seminarium Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych - początkiem dramatu. Są...

Pato&influencerzy. Twoje dziecko lubi to
Mariusz Sepioło0
Okładka ksiązki - Pato&influencerzy. Twoje dziecko lubi to

Poniżanie, wyzwiska, przemoc - na żywo, dla każdego. Wystarczy kliknąć. Kim są ludzie, którzy z ekranów smartfonów kształtują gusta i postawy naszych dzieci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy