Paryska pokojówka

Ocena: 4.71 (7 głosów)
Druga połowa ponurych lat 70. Agnieszka, studentka ASP, dostaje upragniony paszport i wraz z koleżankami wyjeżdża do Paryża. Dziewczyny chcą zarobić dużo pieniędzy, jak najwięcej zobaczyć i dobrze się zabawić. Okazuje się, że praca pokojówki w Sheratonie nie daje takich szans. Próbują więc porzucić nudne zajęcie i zostać ulicznymi malarkami, jednak nie jest łatwo przestać być paryską pokojówką.

Ich życie diametralnie się odmienia. Poznają ludzi, Paryż, jego ciemne i jasne strony. Niebawem okazuje się, że niektóre znajomości były zawierane zbyt pochopnie, a decyzje były podejmowane zbyt szybko.

Informacje dodatkowe o Paryska pokojówka:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-08-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7648-432-7
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Paryska pokojówka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Paryska pokojówka - opinie o książce

Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
jesienna-to-ja
Przeczytane:2021-03-28, Przeczytałam,

Rzecz dzieje się w latach 70. Bohaterki zwiedzają muzeum d'Orsay,  które otwarto w 1986 r. No litości! Mówią, że po polskich drogach jeżdżą polonezy, to też później, jak pamiętam. Język dziewczyn też mi nie pasuje do tamtych czasów, no ale może się czepiam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - prylka
prylka
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Lekko, z humorem opisana historia dwuch polskich studentek wyjeżdżających do Paryża na wakacyjne zarobkowania. Świetnie ukazana polska rzeczywistość w czasach komuny. Uśmiałam się , a i łezka w oku też się zakręciła ... Muszę przeczytać dalszy ciąg historii dziewczyn !
Link do opinii
Avatar użytkownika - yadzia
yadzia
Przeczytane:2023-05-27, Ocena: 3, Przeczytałam,

Nie zachwyciła mnie, mało akcji, bardziej jako wspomnienia i to trochę mgliste a momentami przerysowane. Dużo opisów ulic i przeróżnych miejsc w Paryżu. Coś dla wielbicieli przewodników po mieście.

Link do opinii

Każdy kto choć trochę zaznał życia w siermiężnych czasach lat 70 i 80 ubiegłego wieku doskonale wie, jakim ogromnym szczęściem była możliwość wyjazdu za granicę. Uzyskanie paszportu graniczyło z cudem, a już podjęcie pracy...
Bohaterkom książki " Paryska pokojówka " Agnieszce i Ewie to się udało. Wraz z koleżankami z uczelni Migułkami wyruszają w podróż aby zasmakować i poznać jak to jest żyć inaczej. Po długiej podróży trafiają do pracy w znanym hotelu Sheraton. Tam jak to pokojówki muszą się zmierzyć z obowiązkami zupełnie innymi niż miały do tej pory. Dla dziewcząt wszystko jest nowe i inne niż w kraju. Nawet tak prozaiczne środki do sprzątania wzbudzają zachwyt. No ale obowiązki obowiązkami, ale być w Paryżu i nie zwiedzać to przecież się nie godzi. Po godzinach pracy przyjaciółki korzystają z uroków wielkomiejskiego życia w postaci kawiarni, zwiedzania najsłynniejszego placu pełnego artystów czyli Montmartr. Tam spotykają pięknego i uzdolnionego Marca, a także sympatycznego Mariana, który jako jedyny wycina profile z papieru. Tu także rodzi się pomysł na zarabianie poprzez wykonywanie portretów. 
Tu autorka zapoznaje czytelnika z całą gamą sytuacji związanych z praca nielegalną, bo dziewczyny wciąż muszą uważać na policję. Poznają smak aresztu , poznają kloszardów, kontaktują się z polskim konsulem czyli po prostu proza życia za granicą.
Ale oprócz sytuacji trudnych jest także mnóstwo wywołujących śmiech. Bo jak inaczej reagować na paniczny strach Ewy przed sprzątaniem wanny. Nasze bohaterki poznają także co znaczy inna kultura zwłaszcza z kręgu krajów arabskich, bo oto kolacja z przystojnymi chłopcami znaczy ni mniej ni więcej jak zgodę na ślub. 
Jest także mnóstwo miejsca poświęconego zakupom zwłaszcza kosmetycznym. W tamtych czasach zdobycie wody toaletowej innej niż osławione "Być może" graniczyło z cudem,tusz do rzęs to tylko w kamieniu, a tu i Chanel i Dior nie wspominając o kolorowej bieliźnie i innych fatałaszkach.
Warto sięgnąć po tę książkę choćby z tego powodu aby poznać - ci co nie znają tego czasu lub przypomnieć sobie jak to było w czasach słusznie minionych.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ania19880
ania19880
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014 107,
Avatar użytkownika - ewaki
ewaki
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,
Inne książki autora
Paryski spadek
Ewa Grocholska0
Okładka ksiązki - Paryski spadek

Dalsze losy bohaterek „Paryskiej pokojówki”. Przełom lat 70. i 80. Cztery lata po powrocie do Polski z pamiętnych wakacji w mieście marzeń...

Uprowadzone życie
Ewa Grocholska0
Okładka ksiązki - Uprowadzone życie

Jest grudzień 1981 roku, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego. Życie w mieście zamiera, dodatkowo utrudnione przez wyjątkowo mroźną zimę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy