PARADOKSALNA PSYCHOLOGIA czyli zdrowy rozsądek na manowcach

Ocena: 6 (1 głosów)

Często ulegamy potocznym, ogólnie przyjętym opiniom i schematom. Wiele z nich dotyczy ważnych spraw w naszym życiu. Dlatego właśnie warto wiedzieć, które z naszych przekonań jest trafne i przydatne, a gdzie należałoby zweryfikować swoje poglądy. Książka Paradoksalna psychologia dotyczy właśnie tych zjawisk, które idą pod prąd zdroworozsądkowym sądom. Jej ideą jest pokazanie koncepcji psychologicznych, które mówią o zjawiskach niezgodnych z potocznym myśleniem. Znajomość mechanizmów i prawidłowości psychologicznych pozwoli nam lepiej poznać samych siebie, zrozumieć zachowanie innych, nawiązywać zdrowsze relacje czy efektywniej działać w sytuacjach zawodowych.

Przyjrzymy się zatem powodom, dla których wielu ludzi słabo radzi sobie z samokontrolą swoich emocji, myśli i działań. Poznamy błędy i skrzywienia naszego spostrzegania samych siebie. Z zaskoczeniem odkryjemy sytuacje, w których nasze dobre intencje pomocy innym prowadzą na manowce. Wreszcie spojrzymy z globalnej perspektywy na związek między pieniędzmi a poczuciem szczęścia. Wszystko to na podstawie rzetelnych badań i sprawdzonych teorii psychologicznych.

Zapraszam zatem w podróż po meandrach paradoksów psychologicznych!

Informacje dodatkowe o PARADOKSALNA PSYCHOLOGIA czyli zdrowy rozsądek na manowcach:

Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2020-05-18
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788374898362
Liczba stron: 220

Tagi: bóg Psychologia emocji

więcej

Kup książkę PARADOKSALNA PSYCHOLOGIA czyli zdrowy rozsądek na manowcach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

PARADOKSALNA PSYCHOLOGIA czyli zdrowy rozsądek na manowcach - opinie o książce

Przez większość swojego życia próbujemy kierować się albo rozsądkiem, albo ulegamy emocjom. Zazwyczaj ta druga opcja przynosi niepożądane skutki, gdyż chwilowe, nierozważne zachowanie może doprowadzić do wyjątkowo przykrych sytuacji. Dlatego tak wielu ludzi jest zdania, że powinniśmy podejmować decyzje po dokładnym przemyśleniu i wykorzystaniu logicznych wniosków. Brzmi pięknie – jak rozwiązanie wszelkich problemów. Zarazem nie zawsze się sprawdza. A co jeśli wbrew ogólnemu przekonaniu są momenty, gdy nasze logiczne i rozsądne działania całkowicie zawodzą? Może wcale nie były takie mądre? A może jako ludzi jesteśmy jednym, wielkim paradoksem?

Moi stali czytelnicy na pewno doskonale wiedzą, że jestem bezpośrednio związana z psychologią. Od zwykłego przypadku doszłam do zaintrygowani tą dziedziną i do planów, by to właśnie jej poświęcić się w przyszłości. Czuję coś na kształt powołania, dlatego tak olbrzymią radość sprawia mi pogłębianie wiedzy z psychologii i wszystkich pokrewnych dziedzin. Pragnę w przyszłości zdobytą wiedzę wykorzystywać w praktyce. Dlatego tym razem przychodzę do Was z książką o przewrotnym tytule – "Paradoksalna psychologia czyli zdrowy rozsądek na manowcach".

Zdecydowałam się zapoznać z tą książką, ponieważ bardzo mi się podoba idea pomysłu, by przedstawić ludziom paradoksy naszych zachowań i reakcji. Zazwyczaj nie mamy pojęcia o pewnych mechanizmach psychologicznych, które dosłownie zachodzą codziennie. Nieraz i nie dwa zastanawialiśmy się, czemu uparcie kogoś przekonujemy do czegoś, a on z każdym naszym argumentem jeszcze bardziej zapiera się przy swojej opinii. Przeżyliście coś takiego? Jestem przekonana, że tak. To jest tylko jeden przykład z całej gamy zjawisk. Nie mamy pojęcia, czemu nasze logiczne myślenie i argumenty czasami zawodzą, a odpowiedzi czasami są tak proste... "Psychologia paradoksalna" pokazuje rząd psychologicznych mechanizmów, które zaskoczą nie jedną osobę i pozwolą czytelnikowi lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Przede wszystkim jest to książka dla wszystkich. Nie trzeba posiadać jakieś specjalistycznej wiedzy z psychologii, by bez problemu rozumieć przekazywane informacje. Jest napisana wyjątkowo lekkim i przyjemnym piórem, dzięki czemu przedstawione artykuły czyta się w zawrotnym tempie i przyswaja całą wiedzę. Zarazem autor w subtelny sposób wielokrotnie wplata w treść anegdotki i dowcipy, które w fantastyczny sposób ubarwiają tę pozycję literacką. Mimo że uwielbiam te wszystkie aspekty psychologiczne, to wielokrotnie czytając książki psychologiczne, miałam momenty, gdy czułam się znużona i miałam dość przyswajania nowości. Tymczasem styl pisarza sprawił, że tym razem w ogóle tego nie odczułam i potrzebowałam tylko dwóch dni, by z satysfakcją przeczytać całość.

Jednak język językiem, ale w literaturze popularnonaukowej liczy się przede wszystkim treść. Jak było w przypadku "Paradoksalnej psychologii"? Informacje zawarte w książce są bardzo konkretne i opisane w rozbudowany sposób. To nie są tylko słowa rzucone na wiatr, ale potwierdzone konkretnymi eksperymentami i jasno wytłumaczonymi tokami rozumowania. Poruszane tematy są według mnie naprawdę paradoksalne, ale po przeczytaniu danego artykułu doskonale wiem, czemu tak mi się wydawało. Przyznam też, że wiele aspektów dosłownie mnie zaskoczyło. W swojej próżności uważałam, że zapewne większość tematów zostało już poruszone na moich studiach. Oczywiście częściowo tak było, ale o niektórych rzeczach nie miałam najmniejszego pojęcia, co dodatkowo zachęciło mnie do dalszego czytania. W dodatku cieszę się, że pisarz z zaangażowaniem stworzył bibliografię. Mimo że to jest naukowa podstawa, to wielokrotnie tego właśnie mi brakuje. Tymczasem w tym przypadku wszystkie tematy, które jakoś wyjątkowo mnie zaintrygowały, mogę pogłębić.

"Paradoksalna psychologia" to książka, która spełniła wszystkie moje oczekiwania. Ostatnio pod względem tego typu pozycji miałam pecha, ponieważ trafiałam na dzieła, gdzie albo mimo rzetelnej wiedzy książka była napisana w przerażająco nudny sposób, albo w bardzo przyjemny, ale za to całkowicie traciła na treści. Tutaj dostałam i fantastyczny język, który zachęcał do lektury, i wiedzę, dzięki której czuję satysfakcję. Dla wszystkich osób zainteresowanych psychologią jest to doskonała lektura.

Link do opinii
Inne książki autora
Czy mądrości można się nauczyć?
Sławomir Jarmuż0
Okładka ksiązki - Czy mądrości można się nauczyć?

Różnica między mądrością a inteligencją polega na tym, że inteligentny potrafi wyjść z sytuacji, w którą mądry nigdy się nie wpakuje. Autor nieznany ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy