Wspomnienia Jolanty Wachowicz-Makowskiej obejmują okres dzieciństwa, lata nauki, studia, pracę zawodową. Pierwsze zapamiętane przez nią obrazy to gruzy zburzonej, okaleczonej Warszawy. Na oczach małej dziewczynki powstawał nowy świat. Wraz z nią rosło miasto, odbudowywane po wojennych zniszczeniach. Rodził się również jej dom rodzinny, którego niezapomnianą aurę tworzyły odnalezione w gruzach bezcenne pamiątki rodzinne.
Losy dziewczyny z PRL-u są tożsame z historią Polski Ludowej. Brniemy przez ponure czasy stalinowskie, rządy Gomułki, wydarzenia 68 roku, grudzień 1970, wypadki radomskie, „Solidarność”, stan wojenny, pontyfikat Jana Pawła II. Przywołana zostaje socjalistyczna, siermiężna rzeczywistość; trudy w zdobywaniu jedzenia, „polowanie” na meble i sprzęty, wczasy FWP, akademie, święta państwowe, czyny partyjne...
Autorka powraca myślami do czasów studiów na wydziale socjologii UW, odtwarza w pamięci twarze i nazwiska ulubionych wykładowców. Wspomina, jak i gdzie bawiła się i jadała brać studencka. I kolejne wspomnienia: współpraca z Ośrodkiem Adopcyjnym, praca w TPD, a później w redakcji czasopisma „Twoje Dziecko”.
Panienka w PRL-u to trzecia książka Jolanty Wachowskiej-Makowicz wydana w czytelnikowskiej serii „Wspomnienia i relacje”. Wcześniej ukazały się: Chochlą i mieczem (2000) oraz Świat zapamiętany (2002).
Informacje dodatkowe o Panienka w PRL-u:
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN:
978-83-07-03093-7
Liczba stron: 112
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,