Pandemia 2. Kroniki straconego czasu

Co pandemia koronawirusa ma wspólnego ze sprzedażą lalek erotycznych i rojami szarańczy?

Według niepowtarzalnego „olbrzyma z Lubliany”, czyli turbofilozofa Slavoja Žižka – wszystko. Wiosną 2020 roku, w książce napisanej „za pierwszego lockdownu” („Pandemia! COVID-19 trzęsie światem”), Žižek zagłębiał się w nowe wymiary izolacji, kwarantanny i dystansu społecznego i badał, jak coraz bardziej jesteśmy tym wszystkim zmęczeni.

Teraz słoweński filozof sprawdza, jak brak siły roboczej wpływa na poziom zaopatrzenia w żywność i jak bardzo eksploatujemy pracowników opieki i ochrony zdrowia, bez których codzienne życie byłoby niemożliwe. Na konkretnych przykładach pokazuje, że współczesny kapitalizm nie jest w stanie skutecznie ochronić społeczeństwo w czasie kryzysu.

Pisząc z charakterystyczną dla siebie śmiałością i zapałem, Žižek sięga do teorii krytycznej, popkultury i psychoanalizy, aby ukazać niepokojącą dynamikę wiedzy i władzy w tym przedziwnym, wirusowym czasie.

Informacje dodatkowe o Pandemia 2. Kroniki straconego czasu:

Pandemia 2. Kroniki straconego czasu - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2021-02-28,

Mówi się, że pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Jednak czy tak jest naprawdę? Może także uwypukliła pewne problemy znane od lat? Na przykład nierówności społeczne czy przepaść między krajami bogatymi a biednymi? Już sama dystrybucja szczepionek, które powinny być nadzieją na opanowanie pandemii, uwydatniła różnice - niektórych państw nie stać na ich kupno w odpowiedniej ilości. Jakie są pozazdrowotne skutki koronawirusa? Jak wpłynął na ogólnoświatowe problemy (rasizm, seksizm, przemoc, wojny), a jak na życie prywatne (towarzyskie, seksualne itd.)? Jakie są ludzkie reakcje na kryzys i skąd się biorą? Jaka strategia pomoże nam najskuteczniej walczyć? O tym dowiemy się z książki.

Autor jest bardzo wyważony. Rozumie różne postawy ludzi, choć z niektórymi się nie zgadza. Proponuje rozważne podejście - bez lekceważenia, ale też bez paniki. Przy okazji otwiera oczy na różne problemy współczesnego świata. Warto sięgnąć po tak mądrą lekturę.

dr Kalina Beluch

Rok niebezpiecznych marzeń
Slavoj Žižek0
Okładka ksiązki - Rok niebezpiecznych marzeń

Nazwijmy go rokiem niebezpiecznych marzeń. Pamiętny 2011 zaskoczył świat serią wstrząsających zdarzeń. Podczas gdy protestujący w Nowym Jorku, Kairze,...

Hegel i mózg podłączony
Slavoj Žižek0
Okładka ksiązki - Hegel i mózg podłączony

Przypadająca w 2020 roku 250. rocznicę urodzin G.W.F. Hegla Slavoj Žižek postanowił uczcić w wyjątkowy sposób. Napisał książkę, w której nie tylko w...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz