Niesamowita historia życia jednego z najsłynniejszych awanturników wszech czasów
Casanova zdobył tyle kobiet, że jego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela.
Jego pełne wzlotów i upadków życie obfitowało w przygody, podróże i miłosne podboje. Zwiedził
prawie całą Europę i mieszkał w wielu osiemnastowiecznych stolicach, gdzie poznał
najsłynniejszych ludzi tamtej epoki - Woltera, Fryderyka Wielkiego czy carycę Katarzynę. Bogacił
się i bankrutował. Siedział w więzieniu, aresztowany pod zarzutem uprawiania czarów, a później
był przyjmowany na dworach możnych tego świata, między innymi przez Stanisława Augusta
Poniatowskiego. Jednak i w Polsce nie obeszło się bez skandalu - Casanova pojedynkował się z
powodu kobiety z magnatem Franciszkiem Ksawerym Branickim.
Pamiętniki są fenomenalnym obrazem epoki - obyczajów, niepohamowanych namiętności,
szalonych miłości i zaciekłych nienawiści. Casanova z wielkim literackim talentem przedstawia
nam barwną galerię postaci, od królów i filozofów do najgorszych szumowin, i odmalowuje żywy
portret tamtych dalekich czasów - z brzękiem szabel, hukiem pistoletowych wystrzałów,
tętentem kopyt, napadami bandytów i stukiem sztonów na karcianych stolikach.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-02-28
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 520
Tytuł oryginału: Mémoires
O liczbie kobiet, które zdobył, krążyły legendy! Alchemik, szarlatan i hipnotyzer. Stał się sławny po aresztowaniu za bezbożność i czary. Casanovę przyjmowano...
This double volume is the first part of Venetian Casanova's memoirs, translated from the French between 1966 and 1971. His rich and varied life is recalled...
Przeczytane:2023-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Casanova - chyba nie ma osoby, która by go nie znała. Swoją sławę zyskał dzięki ogromnej sympatii do kobiet, z którym łączyły go przelotne romanse. Bywał na dworach i świetnie się na nich bawił. Uznawany był za uwodziciela, ale i postać niezwykle nietuzinkową i wyjątkową.
W swoich pamiętnikach pisze o licznych romansach i kochankach, jednak nie ma tutaj pikantnych szczegółów. Zatem jeżeli tego oczekiwaliście to zdecydowanie będziecie zawiedzeni. Możemy za to poznać Casanovę z zupełnie innej strony - jako wykształconego mężczyznę, wszechstronnie uzdolnionego, z ogromnym wyczuciem i pozbawionego cynizmu. On kochał miłość, kochał kobiety i nie chciał ich wykorzystywać. Każdej oddawał się bez opamiętania i dawał z siebie jak najwięcej pomimo, że często sprowadzało to na niego kłopoty.
Jednak najlepszy elementem „Pamiętników” jest błyskotliwe opisywanie rzeczywistości przez Casanovę. To dzięki niemu możemy lepiej poznać minioną epokę, społeczeństwo i obyczaje wtedy panujące. Pomimo, że z pozoru możemy odebrać wiele rzeczy jako dowcipne to kryje się za nimi krytyka, a wręcz kpina. Odnoszę wrażenie, że Casanova uważał się momentami za kogoś znacznie lepszego od innych i był narcystyczny. Jednak cieszę się, że tak dobrze przedstawił nam swoją perspektywę z czasów, w których żył.
Na koniec muszę pochwalić tłumaczenie, które jest cudowne. Tłumacz zadbał o to, aby utrzymać klimat XVIII wieku i w odpowiedni sposób dobierać słownictwo. Pozwoliło mi to momentami przenieść się w czasie i poczuć jakbym była na tych wszystkich dworach.
No i jeszcze cream de la creme czyli okładka! Po prostu się w niej zakochałam!
„Pamiętniki” to książka, która zyska zapewne wielu fanów. Zresztą potwierdza to fakt, że dzieło to przetrwało już tyle lat i ma tyle wydań na swoim koncie. Casanova pisze lekko, z humorem i zwięźle. Nie owija w bawełnę tylko zgrabnie ubiera rzeczywistość w słowa, aby nie znużyć swojego czytelnika. Pisze o miłości, romansach, kochankach, ale i spotkaniach z bandytami. Zachęcam Was do zagłębienia się w świat Casanovy i poznanie innego oblicza najpopularniejszego uwodziciela minionej epoki.