Mało kto jest w stanie zdać sobie sprawę z tego, co zwykli ludzie czuli podczas trwania II wojny światowej. Wielu posiada wspomnienia, które niestety nie przekażą nam dokładnych informacji. Na szczęście ku pamięci historycznej mamy zapiski i różne pamiętniki.
Pamiętnik z powstania warszawskiego opisuje świat widziany oczami zwykłego cywila, który przyglądał się wszystkim wydarzeniom z boku. Treść utworu zaczyna się od pierwszego dnia, w którym wybuchło powstanie. Miron Białoszewski szedł wtedy po chleb i ku jego zaskoczeniu na ulicach panowało zamieszanie. Wszędzie były czołgi, ludzie zachowywali się inaczej niż zwykle. Wiedział, że coś się dzieje, więc był zmuszony przerwać swoje obecne plany.
Autor w swoim pamiętniku opisuje każdy dzień powstania warszawskiego. Dowiadujemy się, jak czuli się cywile i przez co musieli przejść, aby przeżyć. Chadzanie kanałami, ukrywanie się po piwnicach były na porządku dziennym. W dodatku każdy przedmiot miał swoją wartość, nawet zwykła cegła, która służyła do zrobienia prowizorycznej kuchni. Ciężkie czasy widziane oczami zwykłego obywatela powinny mieć swoje miejsce w sercach każdego z nas.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2007-08-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 244
Czternasty tom Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego zawiera blisko sześćset niepublikowanych i rozproszonych wierszy i tekstów...
Najważniejsze wydarzenie literackie 2012 roku! Nikt nie mógł przeczytać Tajnego dziennika wcześniej. Cała twórczość Białoszewskiego to osobliwy...
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,