Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Ocena: 5.71 (7 głosów)
Inne wydania:

Niezwykli bohaterowie zasługują na niezwykłe biografie. Zwłaszcza jeśli są poetami, przepraszam, poetkami, do tego laureatkami Literackiej Nagrody Nobla. Owszem, życiorys Wisławy Szymborskiej nawet podany ,,na sucho" byłby nadzwyczajnie wciągającą opowieścią. Ale ,,Pamiątkowe rupiecie" dają znacznie więcej. Ta pierwsza, pełna biografia poetki, jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru podróżą przez przygody Szymborskiej z historią, literaturą, mężczyznami i dokuczliwą sławą. Pracując nad najnowszą wersją książki, autorki korzystały z korespondencji Wisławy Szymborskiej, w tym z niepublikowanych listów z archiwum poetki. Dzięki temu w ,,Pamiątkowych rupieciach" przeczytamy m.in. o krótkim małżeństwie i długiej przyjaźni z Adamem Włodkiem, poetyckim związku ze Stanisławem Barańczakiem, o tym jak prywatne zabawy literackie stały się publiczne i wnikniemy w świat listów, karteczek, wyklejanek i kolaży korespondującej Szymborskiej.

Poetka nie była zachwycona, gdy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaproponowały jej, że napiszą o niej biograficzną opowieść. Czytając ,,Pamiątkowe rupiecie" w pełnym wydaniu być może wcale nie zmieniłaby zdania - nie jest łatwo przeglądać się we własnym życiu opisanym tak wnikliwie i szczerze. Jednak mimo to zapewne w końcu w tej wielowymiarowej, fascynującej historii odnalazłaby całą siebie.

Informacje dodatkowe o Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326841750
Liczba stron: 520

Tagi: biografie

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej - opinie o książce

Wspaniała biografia. Cytaty i mnóstwo zdjęć, sprawiają, że ta książka jest żywa i żyje w niej Wisława.
Link do opinii
Wisława Szymborska to polska noblistka, która tak naprawdę nie chciała zdobyć tej prestiżowej nagrody. Przerażała ją cała otoczka związana z Nagrodą Nobla. Gdy tylko mogła odmawiała spotkań, wywiadów, wyjazdów. Jakże odmienna była jej postawa od postawy dzisiejszych celebrytów. W przeciwieństwie do nich starannie chroniła swoją prywatność. Udzieliła tylko kilku wywiadów, do których odsyłała kolejnych dziennikarzy. Najwięcej o jej życiu prywatnym wiedzieli przyjaciele i osobisty sekretarz Michał Rusinek. Anna Bikont i Joanna Szczęsna przez wiele lat pisały biografię Wisławy Szymborskiej. Zgodnie przyznały, że była to ciężka praca. Ponieważ nie mogły liczyć na poetkę, która wielu faktów nie pamiętała, przygotowywały się czytając felietony zatytułowane "Lektury nadobowiązkowe", przeprowadzając liczne rozmowy z jej znajomymi i przyjaciółmi oraz oglądając zdjęcia. Zresztą ogrom włożonej pracy widać w imponującej bibliografii. Z książki wyłania się obraz ciepłej, skromnej kobiety. Oczywiście, nie jest to ideał. Na swoim sumieniu ma "grzechy" młodości. Jednym z nich jest epizod komunistyczny. Pisała wiersze na cześć Stalina, należała do partii, ale po czasie z niej wystąpiła. Wisława Szymborska poza pisaniem wielkiej poezji zajmowała się też twórczością niższych lotów, można wręcz rzec kiczem. Znana była z układania limeryków, obdarowywania przyjaciół własnoręcznie robionymi kartkami. Często organizowała dla znajomych loteryjki. Nie cierpiała teatru, ale kochała film. Uwielbiała serial "Niewolnica Isaura". Gości częstowała austriackimi zupkami w proszku, później pizzą. Mroziła skrzydełka z KFC. Poetka poznała wielu wspaniałych ludzi, z którymi przyjaźniła się. Ciekawe są rozdziały poświęcone jej relacji z Adamem Włodkiem, Kornelem Filipowiczem, Czesławem Miłoszem i Michałem Rusinkiem. Ten ostatni, chociaż sporo młodszy od pracodawczyni, znakomicie się z nią rozumiał. Z oddaniem pełnił funkcję osobistego sekretarza. "Pamiątkowe rupiecie" to również zbiór unikalnych zdjęć Wisławy Szymborskiej. Na szczególną uwagę zasługują te prywatne, robione w gronie najbliższych znajomych. Oddają one urok osobisty poetki, jej skromność i dobrotliwy uśmiech. W książce pań Bikont i Szczęsnej znajdziemy wiele anegdot, ciekawostek, smaczków. Każdy, kto chciałby poznać bliżej naszą nieżyjącą już noblistkę, powinien sięgnąć po "Pamiątkowe rupiecie".
Link do opinii
Tę wybitna postać polskiej poezji trzeba znać. I jeśli nie z jej wierszy, to z biografii o Wisławie Szymborskiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-03-28,
Genialna biografia, z przyjemnością przeczytałam! Prawdziwa, nienadęta, osobista - taka, jaka była i Szymborska (choć autorki pewnie nie miały z nią łatwo, bo poetka niechętnie opowiadała o sobie i swoich wierszach). I te zdjęcia - ogromny plus. Polecam wszystkim miłośnikom zaglądania (oczywiście tylko literackiego ;) w cudze życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2014-09-06, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - hagaki
hagaki
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami
Joanna Szczęsna0
Okładka ksiązki - Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami

Grecja ma sielanki, Japonia haiku, a Anglia limeryki. My mamy moskaliki,które zawdzięczamy mistrzyni Wisławie Szymborskiej. Kto pierwszy rzucił hasło...

Lawina i kamienie. Pisarze w drodze do i od komunizmu
Joanna Szczęsna0
Okładka ksiązki - Lawina i kamienie. Pisarze w drodze do i od komunizmu

,,Lawina i kamienie" to opowieść o losach sześciu polskich pisarzy: Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy