Oto jak kończy się świat

Akademia Webbera to elitarna nowojorska szkoła, a Waverly jest w niej tylko stypendystką. Mimo niechęci do snobistycznych dzieciaków z bogatych domów wiąże się z córką dziekana - Ash. Jednak ta wyjeżdża za ocean. Dziś wieczorem odbywa się coroczna maskarada Akademii Webbera, na którą dociera także Waverly. Dziewczyna wierzy, że na dzisiejszym balu spotka Ash. Podczas imprezy dzieją się coraz bardziej niepokojące rzeczy, a świat pogrąża się w chaosie. Waverly odkrywa spisek i razem z grupką znajomych próbują ratować sytuację. Goście tymczasem bawią się w najlepsze. Kto przetrwa maskaradę?

Informacje dodatkowe o Oto jak kończy się świat:

Wydawnictwo: Books4YA
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Young Adult
Tytuł oryginału: This is the way the world ends

Kup książkę Oto jak kończy się świat

Oto jak kończy się świat - opinie o książce

Przyznam, że to moje pierwsze spotkanie z książką, która jest kierowana do konkretnego czytelnika, lecz mimo to dla mnie była również ciekawym doświadczeniem i miło jak również z wielką ochotą ją przeczytałam. Co więcej, mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy...
Zarówno tytuł, okładka jak i opis wydawcy, sugerowało, że będzie to lekka książka dla młodzieży, lecz po jakimś czasie tak mocno rozkręciła się intryga, jak w prawdziwym thrillerze. Nie mogłam oderwać się od lektury.
Właściwie to nie miałam do czynienia ze szkołą prywatną, owszem za moich licealnych czasów były bardziej elitarne szkoły (dla prominentów), gdzie jednak nie wszyscy mieli szansę się dostać, lecz to nie to samo. Nie wiem, czy zresztą chciałabym być uczennicą takiej szkoły, całkiem możliwe, że nauka jest tam na wyższym poziomie, lecz zapewne atmosfera tam panująca nie sprzyja zbytnio zawieraniu przyjaźni. A to jest równie ważne.

Waverly jest stypendystką autystyczną siedemnastolatką w Akademii Webbera. Takich uczniów jak ona jest tu zaledwie kilkoro, reszta to dzieci bogatych nowojorskich elit, którzy często dokuczają stypendystom. Waverly jednak nie zwraca uwagi na innych, skupiając się na nauce, jej marzeniem jest zostać lekarzem i pomagać ludziom, zwłaszcza tym biedniejszym.

" Ludziom takim jak ja, edukacja w Akademii Webbera otwiera cały świat.
To mój bilet do dobrej uczelni, powiązań z najznamienitszymi nazwiskami w kraju i przyszłej stabilizacji finansowej dla mnie oraz moich rodziców."
Początkowo fabuła toczy się powoli, leniwie, poznajemy zasady panujące w Akademii, układy wśród uczniów, oraz rozterki uczuciowe Waverly.
Jednak gdy zaczyna być mowa o corocznym balu maskowym, akcja niesamowicie przyspiesza i do samego końca pędzi niemal na łeb, na szyję, aż trudno złapać oddech. Wiadomo, że w balu przebierańców udział mogą brać tylko najzamożniejsi, gdyż bilety są bardzo drogie. Lecz niespodziewanie Waverly otrzymuje jedyną szansę udania się na ten bal. Jedna z popularnych koleżanek z klasy, której daje korepetycje, nie chce iść na zabawę, bo jest tym już znużona. Proponuje Waverly, żeby poszła na ten bal zamiast niej, skoro i tak wszyscy noszą tam maski, więc nikt jej nie pozna.

"Akademia Webbera jest jedną z najbogatszych prywatnych szkół w kraju. Coroczny bak maskowy, podczas którego są zbierane pieniądze dla szkoły i przyjmuje się nowych członków do Towarzystwa Dziekańskiego, jest jej największym benefisem."
Waverly jest zaskoczona ta propozycją, lecz gdy dowiaduje się, że na balu będzie córka dyrektora, z którą łączyło ją kiedyś wielkie uczucie, przyjmuje propozycję bez wahania. Maskarada może być ostatnią okazją na rozmowę z Ash i wyjaśnienie przyczyny rozstania. Niczym baśniowy Kopciuszek, Waverly wkracza na salony. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, co będzie się tu działo. Nie wie jaki cel przyświeca tegorocznemu balowi maskowemu.
Gdy niespodziewanie dziewczyna staje się świadkiem zabójstwa, wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli...
Co stało się na maskaradzie? Dlaczego doszło do morderstwa? Co ukrywa dyrektor Owen Webber? Jak zachowa się Waverly? Czy zdoła porozumieć się ze swoja byłą dziewczyną? Czy Waverly zostanie zdemaskowana?

Bardzo mi się podobało ujęcie i pokazanie różnic społecznych w tej powieści, które wynikają z posiadania majątku i władzy. Powinno się oczywiści wyciągać wnioski z takich sytuacji, lecz wiem, że takie różnice są i będą chyba już zawsze. Chociaż majętność nie świadczy o inteligencji czy dobrym wychowaniu i zachowywaniu. Warto jednak zastanowić się nad kwestiami różnic między ludźmi, nie tylko bogactwa.
Polecam.

Za egzemplarz "Oto jak kończy się świat" bardzo dziękuję wydawnictwu Books4YA.

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Uwielbiam książki, które nie tylko trzymają w niesamowitym napięciu, ale też silnie mącą w głowie, ściągają na czytelnika otumaniającą podejrzliwość, niepokój, nawet paranoję. Jen Wilde nakreśliła wyjątkowo odurzający młodzieżowy thriller, jaki zdecydowanie wpisuje się w kanon, tych nieobliczalnych, uzależniający pozycji. Autorka w mistrzowski sposób poprowadziła fabułę, zabawiła się z bohaterami i czytelnikiem w kotka i myszkę, umiejętnie zwodząc i manipulując, czyniąc w ten sposób z naszkicowanej opowieści nadzwyczaj angażujące doświadczenie, jakie porywa bez reszty i nie wypuści ze swych macek, nim nie dotrzemy do samego, równie szokującego finału. Bezsprzecznie, fani mocniejszych wrażeń będą totalnie zachwyceni!

Tematyka, jaką została naszpikowana ta misternie nakreślona fabuła, nadaje jej wyjątkowego charakteru. Począwszy od różnic społecznych, jak i bardzo szczegółowych opisów, jak wygląda życie z autyzmem czy stwardnieniem rozsianym, poprzez zamianę ról, snobizm, aż po nadciągającą zagładę i chęć przejęcia władzy. To wszystko w połączeniu z tajemniczością, mrokiem i doskonałymi portretami psychologicznymi tworzą uzależniającą opowieść, która z każdą kolejną stroną pochłania czytelinika coraz silniej, ściągając go niemal na skraj obłędu.

Fabuła została misternie uknuta, akcja jest niebywale wartka i oryginalna, a zagmatwana sieć powiązań, która ujawnia się dopiero po jakimś czasie, absolutnie wbija w fotel. Wtedy to cała sytuacja nabiera nowego wydźwięku, napięta atmosfera sięga zenitu, a dezorientacja i podejrzliwość całkowicie obezwładniają czytelnika.

,,Oto jak kończy się świat" jest nieszablonową, dopracowaną, porażającą opowieścią, którą pochłania się z drżącymi dłońmi i wypiekami na twarzy. To mistrzowsko nakreślony młodzieżowy thriller, który mąci w głowie i otumania niczym silny narkotyk. Mistrzowsko stopniowane, obezwładniające napięcie, wartka, nieobliczalna, niemożliwa do przewidzenia akcja, miażdżąca sieć niebezpiecznych sekretów, genialne, wyjątkowo złożone portrety psychologiczne, a w tle oryginalnie nakreślona wizja nadciągającego końca świata. Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-09-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Akademia Webbera to nowojorska szkoła do której chodzi między innymi Waverly. Nie lubi ona snobów z bogatych domów, ale z córką dziekana, Ash łączy ją coś więcej niż przyjaźń. Po rozłące ma nadzieję ją znowu spotkać na corocznej maskaradzie w Akademii. Idąc tam ubiera się w coś co do niej nie pasuje. W suknie Caroline. Ta z kolei zostaje w domu. Czy Ash rozpozna zamaskowaną dziewczynę? I co takie wydarzyło się podczas imprezy? W jaki sposób uczestnicy zostali zamknięci na balu, a wśród nich znajduje się morderca? Co takiego odkrywa Waverly? Przekonacie się sami.

Książka przeznaczona jest dla młodzieży od 16 roku życia i myślę, że młodsi nie powinni tego czytać. Z dwóch powodów. Jest to dobry thriller z elementami LGBT+. Akcja książki początkowo biegnie dość leniwie by mniej więcej w połowie książki nabiera tępa i nie ma już możliwości by książkę dało się odłożyć. A wszystko to przez uczucie napięcia jakie stworzyła autorka. I pomimo, że nie jestem i nie wiem czy kiedykolwiek będę fanką motywu LGBT w literaturze to muszę przyznać, że książkę bardzo dobrze mi się czytało. Postacie w niej występujące potrafią irytować, ale nie można ich nie lubić.

?        Bal maskowy

?        Młodzież