Oślepiona

Druga – po Sprzedanej – wstrząsająca brytyjska autobiografia 2012 Szokująca historia prawdziwa niewyobrażalnej przemocy domowej i dramatu okaleczonej matki opisana w bestsellerowej autobiografii

Historia, która wstrząsnęła Wielką Brytanią i odbiła się szerokim echem w mediach na świecie – również w Polsce pisała o niej prasa

Kochała go bezgranicznie. A on pozbawił ją oczu… Kiedy w roku 1999 dziewiętnastoletnia Tina poznała Shane’a, koleżanka ostrzegła ją, że jest niebezpieczny. Lecz gdy spotyka go dziesięć lat później, widzi w nim przede wszystkim mężczyznę, w którego silnych ramionach znajdzie upragnione poczucie bezpieczeństwa. Całkowicie zauroczona nie zauważa, jak agresywny potrafi być jej ukochany. Po ośmiu miesiącach następuje pierwszy brutalny atak. Shane wyzywa Tinę, opluwa i wyrzuca przez okno na ulicę... Tina nie zrywa z nim – miłość bierze górę nad instynktem samozachowawczym. „Stałam się jak narkomanka, byłam szczęśliwa tylko wtedy, kiedy dostałam swoją działkę – Shane’a”. To uzależnienie jest silniejsze niż ból, strach i upokorzenia. Ciężkie pobicia, pęknięcie kości policzkowej, rany zadawane nożem, interwencje policji, kochanki Shane’a przewijające się przez dom Tiny – jak można to wytrzymać? Jednak Tina znosi kolejne tortury. Shane znęca się nad nią, również na oczach jej dzieci, a ona wciąż wierzy, że to już ostatni raz, że teraz on się zmieni. Ta nadzieja kończy się 20 kwietnia 2011 roku, wraz z ostatnim okrutnym atakiem. Przez dwanaście godzin Shane katuje Tinę do nieprzytomności i wbija jej palce w oczy...

Tina Nash usiłuje odbudować swoje życie. Odważnie mówi o tym, jak uczy się żyć z kalectwem i że siłę dają jej dzieci. W autobiografi i Oślepiona szczerze opowiada, jak wyglądał jej związek z brutalnym partnerem i o dwunastogodzinnym, niewyobrażalnym ataku, jaki przeżyła we własnym domu. Ma nadzieję, że jej historia pomoże innym maltretowanym kobietom uwięzionym w toksycznych związkach uwierzyć, że mogą przerwać przedziwną spiralę przemocy i emocjonalnego uzależnienia

Informacje dodatkowe o Oślepiona:

Oślepiona - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Przeczytanie książki zajęło mi tylko kilka godzin, nie mogłam się od niej oderwać. Ale mam mieszane uczucia. Przysłowie mówi, że miłość jest ślepa. Wygląda, że tak jest naprawdę. Staram się zrozumieć, że Tina była bardzo zakochana, nie chciała być sama, ale ...gdzie instynkt samoobronny. Czy musiało dojść do tragedii, żeby zrozumiała toksyczność swojego związku. Przemoc domowa przeważnie jest ukrywana, osoby pokrzywdzone siebie obwiniają o całe zło - tymczasem oprawcy grają na ich uczuciach, zastraszają i ...maltretują. Świadomość, że książkę napisała osoba, która przeżyła piekło w realu mnie przeraża.Ale dobrze, że Tina odważyła się wszystko opisać ku przestrodze innym i aby pokazać, że zawsze jest ktoś, kto wspomoże, poda rękę i pozwoli wyrwać się z potrzasku przemocy.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-04-19, Mam,
"Oślepiona" jest biograficzną książką Tiny Nash, której historię może znasz z wiadomości. Przemoc wobec kobiet nie zdarza się często, lub być może większość kobiet milczy bo boi się oprawcy. Tak było z Tiną dopóki nie wydarzyła się tragedia. Tina samotnie wychowuje dwójkę dzieci. W momencie gdy poznajemy autorkę tej książki jej życie jest jeszcze szczęśliwe i poukładane. Cała sytuacja ulega zmianie, gdy na jej drodze staje Shane. Na początku wszystko jest normalnie, jak w związku. Później z biegiem czasu ataki Shane`a stają się coraz częstsze, a Tina myśli sobie, że to nic, że on się zmieni, że to tylko chwilowe bo go kocha. Dzieją się takie rzeczy, których człowiek nie może pojąć i zrozumieć. Shane jest dobrym manipulatorem. Potrafi wykorzystać naiwność i miłość Tiny. Ona z miłości chroniła go przed policją.Tina przeżywa coraz większy ból. W domu Tiny częste wizyty zaczyna składać policja, a jej rodzina jest bezradna, ponieważ Tina cały czas wierzy w zmianę Shane`a. Tak bardzo go kocha, że nie chce od niego odejść mimo zadawanego bólu. Nie zdaje sobie ona sprawy z tego, że najgorsze dopiero ma nadejść, już nigdy nie zobaczy swoich dzieci. W czasie jednego z ataków Shane katuje ją dwanaście godzin, potem wbija palce w jej oczy i zostawią ją leżącą na podłodze samą i cierpiącą. W domu są jej dzieci. Po tej tragedii Tina musi się na nowo nauczyć żyć. Musi poznać świat jako osoba niewidoma. Musi się także w sobie pozbierać i doprowadzić do ukarania sprawcy. Czytając tę książkę zastanawiałem się nad tym, jak bardzo musiała ona kochać Shane`a, że wybaczyła mi tyle krzywdy. Czy była aż tak łatwowierną kobietą? Przecież ma dzieci które mogła narazić na takie samo niebezpieczeństwo. Tacy ludzie jak Shane`a się nigdy nie zmieniają, a niestety na tym świecie tacy żyją. Tina spisując swoją historię dała szansę na to, by inne kobiety, które są w takiej sytuacji miały oczy otwarte i nie popełniły takich błędów jak ona. Książka budzi bardzo duże emocje i czyta się ją z zapartym tchem. Czytelnik jest w ciągłym napięciu śledząc losy Tiny. Przecież to wydarzyło się na prawdę, a brzmi jak scenariusz z filmu. Jest to książka momentami przerażająca i wstrząsająca. Warto ją przeczytać bo przemoc domowa jest aktualnym tematem w dzisiejszych czasach.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2020-01-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Ciężko mi się czytało tę książkę. Mam za sobą trochę historii o toksycznych związkach, ale ta bije wszelkie rekordy... Nie wiem, jak bardzo wyprany mózg trzeba mieć, żeby non stop przebaczać facetowi, który bije, poddusza, raz nawet prawie wydłubał oczy (jedna próba nieudana... Kolejna, po roku, niestety już tak). Ten tutaj był chyba niesamowicie dobry w łóżku, to było być może wisienką na torcie tych krótkich "miesiaców miodowych", o których wspominała bohaterka. O ile zwykle tłumaczę sobie, że nie byłam w takiej sytuacji, to nie zrozumiem, tak tutaj co chwilę myślałam: "dziewczyno, jaka ty głupia jesteś". Ile szans na poprawę można dawać? Nie wiem. Tina dała jednak o jedną za dużo.

Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca