Osiedle Sielanka. Bomba

Tom 3 cyklu Osiedle Sielanka
Ocena: 4.4 (5 g³osów)

Barwna, zabawna historia utkana z codziennego ¿ycia. Ma³e osiedle na obrze¿ach Warszawy, gdzie ¶cieraj± siê lokalsi i przyjezdni, w³adza i obywatele, zwyczajni ludzie i krezusi, starzy i m³odzi, samotni i ci w zwi±zkach. Kolejna po "Nieznajomej" i "S±siadach" opowie¶æ o losach podmiejskiej spo³eczno¶ci barwnych osobowo¶ci i o lokalnych osobliwo¶ciach. Nic nie wskazuje na to, aby w Sielance mia³ zapanowaæ upragniony spokój. Jak to zwykle wiosn±, grypa zbiera swoje ¿niwo, Jakubek musi zbieraæ pieni±dze na now± ³apówkê dla burmistrza, u Stefana zagnie¼dzi³a siê jaka¶ dziewczyna, co spêdza Ali sen z powiek. Na dodatek do Arlety przyje¿d¿a mamusia i próbuje zaprowadziæ w rezydencji swoje porz±dki. Z Krasnegostawu na niezapowiedzian± inspekcjê wpada te¿ Teodozja Jakubek. Za¶ syn i synowa Marii B±k odwiedzaj± chor± matkê i przypadkiem konfrontuj± siê z niewygodn± prawd± o swej córce. Niewypowiedziana wojna pomiêdzy w³adz± a obywatelami trwa w najlepsze i ujawnia siê w planach powstania nowej gazety. ¦cieraj± siê te¿ si³y tradycji i nowoczesno¶ci, za¶ anonimowi obroñcy lasu gro¿± deweloperowi strasznymi konsekwencjami. Jedynie Emilia Makowska mo¿e zaliczyæ ten czas do udanych, wizyta dawno niewidzianego kolegi za studiów budzi w niej na nowo kobietê. Uroku ksi±¿ce dodaj± rysunki Joanny Klimaszewskiej.

Ma³gorzata Gutowska-Adamczyk- jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorek, z wykszta³cenia historyk teatru - zadebiutowa³a jako scenarzystka serialu "Tata, a Marcin powiedzia³...". Jest autork± kilkunastu poczytnych powie¶ci dla doros³ych i m³odzie¿y. "Cukierni± Pod Amorem", przedstawiaj±c± losy Polski i Polaków na przestrzeni ponad stu lat, podbi³a serca czytelników i rankingi sprzeda¿y. Jest ¿on± re¿ysera filmowego Wojciecha Adamczyka. Ma dwóch synów - Macieja i Piotra.

Informacje dodatkowe o Osiedle Sielanka. Bomba:

Wydawnictwo: Prószyñski i S-ka
Data wydania: 2022-10-11
ISBN: 9788382951950

wiêcej

Kup ksi±¿kê Osiedle Sielanka. Bomba

Cytaty z ksi±¿ki

- Niektórzy wierz±, ¿e ¿ycie to lekcja.- Matematyki chyba - parskn±³ Rysiek.

Wiêcej

Tak to ju¿ jest z mi³o¶ci±: wiêcej zabiera, ni¿ daje.

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Osiedle Sielanka. Bomba - opinie o ksi±¿ce

"Miesi±c po miesi±cu wrasta³am w osiedle, poznawa³am ludzi, przyzwyczaja³am siê do ciszy i spokoju, do zieleni ogrodów i wysokich baldachimów rosn±cych tu sosen. Nie robi³y ju¿ na mnie takiego wra¿enia, by³o oczywiste, ¿e s± jedynie t³em, na którym toczy siê bynajmniej nie sielankowe ¿ycie osiedla."
Zaintrygowa³ mnie jaki¶ czas temu tytu³ zapowiadanej serii "Osiedle Sielanka", bo sama mieszkam na osiedlu wybudowanym na dawniej u¿ytkowanych gruntach rolniczych, wiêc z³apa³am za czê¶æ pierwsz± i... posz³o. Teraz skoñczy³a czê¶æ trzeci±, ale wiem ju¿, ¿e nie jest to czê¶æ ostatnia, gdy¿ z zakoñczenia tak w³a¶nie wynika.
Sielanka kojarzy siê z sielskim, spokojnym i szczê¶liwym ¿yciem, lecz czy na tym osiedlu tak siê czuj± mieszkañcy? W³a¶nie mamy okazjê to zweryfikowaæ.
Ze wzglêdu na du¿± liczbê bohaterów autorka zastosowa³a dobr± przypominajkê na temat wystêpuj±cych tu osób na pocz±tku. To pozwala nam nie zgubiæ siê w tym g±szczu. Chocia¿ mo¿na potraktowaæ tê czê¶æ jako oddzieln± ksi±¿kê, lecz wtedy straci nieco na swojej atrakcyjno¶ci, gdy¿ pewne powi±zania z poprzednich czê¶ci wiele nam mog± wyja¶niæ. Dlatego lepiej czytaæ po kolei.
Sam tytu³ "Bomba" ju¿ nam zwiastuje, ¿e bêd± bombowe prze¿ycia.
Do¶æ nowe i niezbyt wielkie, ale ci±gle siê rozbudowuj±ce osiedle na obrze¿ach Warszawy a w nim ró¿norodni mieszkañcy. S± tu ludzie mieszkaj±cy w starych domach od wielu lat, ale mieszka tu równie¿ coraz wiêcej osób nap³ywowych z okolicznych miejscowo¶ci, chc±cych wyrwaæ siê do stolicy...
Jak zwykle w takim zmieszanym ¶rodowisku mog± wydarzyæ siê ró¿ne, czasem nawet do¶æ dziwne lub zabawne sytuacje.
Autorka w lekko humorystycznym tonie opisuje perypetie wszystkich mieszkañców. Poznajemy równie¿ nasz± polsk± rzeczywisto¶æ, tak nieco z przymru¿eniem oka, chocia¿ w zasadzie nie powinien to byæ dla nas powód do ¶miechu. Korupcja, nierówno¶ci spo³eczne i p³ciowe, przekrêty finansowe, problemy ma³¿eñskie, wykorzystywanie pozycji spo³ecznej dla swoich korzy¶ci a tak¿e fanatycy w sprawach ko¶cio³a, to nie jest ¶mieszne, lecz podane w odpowiedni sposób po prostu bawi.
Nie bêdê streszcza³a tre¶ci ksi±¿ki, powiem tylko, ¿e wszyscy bohaterowie maj± w sobie to "co¶", a czê¶æ z nich mog³abym nawet znale¼æ na swoim osiedlu i nie tylko..., mnie najbardziej podobaj± siê sceny z Zuzi± oraz z Maria i jej wnuczk± z "kole¿ank±". Zreszt± gdybym zaczê³a wymieniaæ, to niemal wszystkich bym tu wypisa³a, bo niektóre fragmenty s± niemal autentyczne, jakby z ¿ycia wziête.

"- Niektórzy wierz±, ¿e ¿ycie to lekcja.
- Matematyki chyba - parskn±³ Rysiek."
Poza tym du¿ego plusa stawiam za rysunki umieszczone w tej ksi±¿ce, s± po prostu rewelacyjne. Moja wnuczka przegl±da³a tê ksi±¿kê szukaj±c obrazków, wiêc musia³am jej czytaæ teksty pod nimi, zabawa by³a niez³a. Brawo dla pani Joanny Klimaszewskiej!

Je¿eli lubicie lekkie komedyjki obyczajowe, które s± nieco przesi±kniête rzeczywisto¶ci±, to polecam ca³y cykl. Ja czekam na nastêpn± czê¶æ, bo zakoñczenie mnie zaintrygowa³o.

Avatar u¿ytkownika - edytaosinska
edytaosinska
Przeczytane:2022-11-13,

Powracam do Was z recenzj± trzeciego tomu serii Osiedle Sielanka „Bomba” @malgorzata_gutowska_adamczyk . To kolejna ksi±¿ka serii, która jest przepiêknie ilustrowana i potrafi tym skra¶æ serce nie jednego czytelnika. Dodatkowo polecam zapoznaæ siê z dwoma poprzednimi czê¶ciami, aby lepiej poznaæ wszystkich bohaterów powie¶ci. Autorka wed³ug mnie perfekcyjnie wykreowa³a postacie, które ¶wietnie przedstawi³a na pocz±tku powie¶ci. Ka¿dy z mieszkañców jest inny a przede wszytskim barwny. Nikt nie jest nudny a i na nudê na Osiedlu Sielanka narzekaæ nie mo¿na.

Autorka przedstawia tutaj trudne tematy troszkê „w krzywym zwierciadle”. Jest temat nierówno¶ci p³ciowej czy korupcji w polityce.
„Bomba” to powie¶æ obyczajowa z w±tkami humorystycznymi znanymi nam z poprzednich czê¶ci. Akcja jest wartka, dziêki czemu ksi±¿kê naprawdê szybko siê czyta. Autorka, mimo ¿e porusza ciê¿sze tematy pisze lekko, dlatego mnogo¶æ problemów w ksi±¿ce tak nie przyt³acza :).

Na osiedlu „Sielanka” spotykamy naszych bohaterów gdy nastaje wiosna a sezon grypowy jest w pe³ni. Mieszkañcy coraz bardziej popadaj± w konflikt z burmistrzem, nie mog± siê pogodziæ z jego rz±dami. Powstaje nawet nowa gazeta! Je¶li chcecie poznaæ kolejne perypetie mieszkañców Osiedla Sielanka - to gor±co Wam polecam t± ksi±¿kê! :)

Avatar u¿ytkownika - patka_czyta_
patka_czyta_
Przeczytane:2022-10-24, Ocena: 4, Przeczyta³em,

Przestronne mieszkania otoczone zieleni±, spokój i przyjazne s±siedztwo - brzmi jak marzenie prawda? Tak na pierwszy rzut oka jawi nam siê Osiedle Sielanka, w którym toczy siê ¿ycie bohaterów najnowszej powie¶ci Ma³gorzaty Gutowskiej-Adamczyk zatytu³owanej Bomba. ¯ycie mieszkañców wcale nie jest jednak takie bajkowe. W rzeczywisto¶ci relacje miêdzy s±siadami s± co najwy¿ej poprawne, a i to nie w ka¿dym przypadku. Dodatkowo osiedle dotkn±³ problem wiêkszo¶ci miejsc, w których jest do zagospodarowania wolna przestrzeñ, czyli zagarniania ka¿dego skrawka, który nadaje siê pod zabudowê przez deweloperów. Co wiêcej inwestorzy coraz odwa¿niej decyduj± siê na patodeweloperkê i planuj± w nowych budynkach sporo mikro mieszkanek. Jest to o tyle niebezpieczne dla obecnych mieszkañców, ¿e na Osiedlu Sielanka brak odpowiedniej infrastruktury, aby komfortowo koegzystowaæ z nabywcami nowych mieszkañ. W ksi±¿ce mnogo jest od postaci i ich problemów. Mieszkañców osiedla dotykaj± sprawy w³a¶ciwe dla wszystkich innych ludzi, czyli choroby, samotne rodzicielstwo, kiepskie relacje rodzinne, zdrady etc. Dla mnie Osiedle Sielanka stanowi odbicie naszego spo³eczeñstwa w pigu³ce. Ksi±¿kê czyta³o mi siê ciê¿ko. Prawdopodobnie dlatego, ¿e nie znam dwóch pierwszych tomów serii z Osiedlem Sielanka w tle. Bohaterów jest bardzo wielu, s± miêdzy nimi zasz³o¶ci, których kontekstu nie sposób zrozumieæ nie znaj±c wydarzeñ wcze¶niejszych. Mnogo¶æ postaci równie¿ nie u³atwia³a zadania. Doceniam ciekawy humor, którym pos³uguje siê autorka. Rozbawi³a mnie ju¿ na etapie przestawiania postaci.Nie jest to jednak typowa komedia. Raczej powie¶æ obyczajowa silnie zakorzeniona w otaczaj±cej nas rzeczywisto¶ci. W±tki humorystyczne pojawiaj± siê równie czêsto, jak sytuacje problemowe. Ksi±¿ka na pewno bêdzie ciekaw± rozrywk± dla osób, które czyta³y dwie pierwsze czê¶ci serii. Dla pozosta³ych lektura mo¿e nie byæ do koñca zrozumia³a.

Avatar u¿ytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2023-02-22, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2023,

Kolejna czê¶æ serii o Sielance. My¶la³am, ¿e to mia³a byæ trylogia, ale chyba bêdzie wiêcej czê¶ci, bo akcja nie nabiera zbytnio tempa. Ksi±¿kê mi³o siê czyta, tym bardziej, ¿e znamy ju¿ bohaterów, wiêc chêtnie dowiemy siê, jakie perypetie na nich czekaj±.

Avatar u¿ytkownika - renatakozlowska
renatakozlowska
Przeczytane:2022-11-05, Przeczyta³am,

Lubicie swoje miejsce zamieszkania, dobrze siê tam czujecie? Bo czasem to nie takie sielankowe miejsce jakby siê zdawa³o ?.
W³a¶nie o Sielance opowiada najnowsza seria Ma³gorzaty Gutowskiej - Adamczyk, a "Osiedle Sielanka. Bomba" to trzeci tom tej serii.
Lubiê styl autorki i od lat kibicujê Jej projektom a ta historia zdoby³a moje serce autentyzmem. Bo tak naprawdê takie osiedle mog³oby powstaæ w ka¿dym mie¶cie i mo¿e nawet takie s±, choæ o nich nie wiemy.
Rozterki bohaterów, spory, wspólne akcje...to wszystko jest takie prawdziwe. Spodoba³o mi siê równie¿ to, ¿e autorka stawia na ekologiê, ¿e chcia³aby wiêcej zieleni, broni ¶rodowisko przed betonoz±...to te¿ moje pogl±dy. Gdy braknie wokó³ zieleni to co bêdzie nas relaksowaæ ?.
Bohaterowie, którzy wystêpuj± w tej historii s± bardzo ró¿norodni i wielowymiarowi. Maj± swoje dobre i z³e strony, nikt nie jest czarny ani bia³y, s± ró¿nobarwnie i tacy autentyczni. Wielu z nich "¿yje" w¶ród nas, s± naszymi s±siadami albo znajomymi. Maj± swoje grzeszki i s³abo¶ci...bo kto ich nie ma.
Idealnym dope³nieniem ksi±¿ki s± rysunki Joanny Klimaszewskiej, szczególnie ta mapka osiedla bardzo pomaga przy czytaniu. Mo¿emy sobie unaoczniæ umiejscowienie poszczególnych domów i budynków.
Zapraszam Was do Sielanki, która wcale taka sielankowa nie jest. Zreszt± ka¿dy ma tak± sielankê jak± chce ?.

W swojej najnowszej powie¶ci Ma³gorzata Gutowska - Adamczyk ju¿ po raz trzeci zabiera swoich czytelników w progi podwarszawskiego Osiedla Sielanka. Podtytu³ tej opowie¶ci to Bomba, wiêc mo¿ecie byæ pewni, ¿e bêdzie ciekawie.   Po raz kolejny ¶ledzimy perypetie znanych nam ju¿ z poprzednich czê¶ci mieszkañców. Autorka jak zwykle pierwszorzêdnie odda³a ma³omiasteczkowy klimat niewielkiej spo³eczno¶ci, w której wszyscy wiedz± wszystko o wszystkich, ale czy na pewno?   W opowie¶ci tej pod pozorem lekko¶ci i du¿ej dawki humoru Ma³gorzata Gutowska - Adamczyk nakre¶la czytelnikom realia, w jakich dzi¶ ¿yjemy. Niby wszystko piêknie, ³adnie i w idealnym porz±dku, a tak naprawdê k³ótnie, spory, nastawiona przede wszystkim na zysk patodeweloperka i korupcja. A prócz tego ca³kiem zwyczajne ludzkie sprawy - uczucia, trudne relacje, marzenia, czy mniej lub bardziej udane inicjatywy spo³eczne.   Powie¶æ ta chocia¿ wydaje siê byæ napisana ze sporym przymru¿eniem oka, gdy siê w ni± nieco bardziej zag³êbiæ bardzo dobrze ukazuje specyfikê codzienno¶ci na niewielkim osiedlu. Obna¿a równie¿ ludzkie przywary, dziwactwa oraz my¶lenie zakorzenione w stereotypach, które obserwujemy na przyk³adzie niektórych postaci.   Ca³o¶æ jest jednak jak to zwykle bywa w ksi±¿kach pani Ma³gorzaty bardzo sympatyczn± opowie¶ci± o ludziach, którzy choæ nie s± idealni, jak my wszyscy, to staraj± siê byæ jak najlepsz± wersj± samych siebie, a przynajmniej wiêkszo¶æ z nich do tego w³a¶nie d±¿y.   Próbuj± oni odnale¼æ siê w realiach, w jakich przysz³o im ¿yæ i mniej lub bardziej odwa¿nie mierz± siê ze swoj± codzienno¶ci±.   Prze¿ywaj± ¿yciowe wzloty i upadki, smutki i rado¶ci, czyli jak widzicie nic co ludzkie nie jest im obce... Dziêki temu odbiorca z ³atwo¶ci± mo¿e siê identyfikowaæ z wykreowanymi przez pisarkê bohaterami, a to z pewno¶ci± dodatkowo uprzyjemnia lekturê.   Jak ju¿ wcze¶niej wspomina³am historia napisana z humorem, lecz absolutnie nie wyidealizowana czy przes³odzona. Je¶li szukacie lektury lekkiej, ale równie¿ sk³aniaj±cej do refleksji m.in. nad ludzkimi relacjami to koniecznie siêgnijcie po ,,Bombê", jak równie¿ po ca³y cykl pt. ,,Osiedle Sielanka", z którym z pewno¶ci± spêdzicie przyjemne czytelnicze chwile.   ,,Bombê" tak samo jak ma to miejsce w ka¿dym poprzednim tomie dope³niaj± fantastyczne ilustracje pani Joanny Klimaszewskiej.   Chcecie siê przekonaæ co i dlaczego wybuch³o? - Zapraszam do przeczytania tej ksi±¿ki! :).

PS. Dla przypomnienia poni¿ej zamieszczam recenzje pierwszych dwóch tomów niniejszego cyklu:   Osiedle Sielanka - Nieznajoma Osiedle Sielanka - S±siedzi

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Avatar u¿ytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2024-02-24, Ocena: 5, Przeczyta³am, 2024,
Inne ksi±¿ki autora
Mariola, moje krople
Ma³gorzata Gutowska-Adamczyk0
Ok³adka ksi±zki - Mariola, moje krople

Mariola, moje krople...! – wykrzykuje raz po raz do swej sekretarki niejaki Zbytek, dyrektor prowincjonalnego teatru gdzie¶ na Dolnym ¦l±sku, który...

Osiedle Sielanka. S±siedzi
Ma³gorzata Gutowska-Adamczyk0
Ok³adka ksi±zki - Osiedle Sielanka. S±siedzi

Drugi tom nowej powie¶ciowej serii Ma³gorzaty Gutowskiej-Adamczyk, tym razem wspó³czesna Polska w miniaturze. Ma³e osiedle na obrze¿ach Warszawy, gdzie...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Po¿egnanie z ojczyzn±