Opowieści z Ziemiomorza


Tom 6 cyklu Ziemiomorze
Ocena: 5.33 (9 głosów)
Inne wydania:

Autorka po latach powraca do stworzonego przez siebie świata i postaci w opowiadaniach tworzących tom Opowieści z Ziemiomorza. Pięć epizodów z bogatych dziejów Archipelagu odsłania kolejne tajemnice magicznego świata. Jakie były początki szkoły czarnoksiężników na Roke? Co się stało z Mistrzem Przywołań, Thorionem, gdy powrócił z krainy umarłych? Jakie jeszcze przygody przeżył Arcymag Ged? O tym wszystkim opowiadają kolejne historie z tego tomu.

Informacje dodatkowe o Opowieści z Ziemiomorza:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2008-07-10
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788324576562
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Tales from Earthsea
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

więcej

Kup książkę Opowieści z Ziemiomorza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opowieści z Ziemiomorza - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Zbiór opowiadań uzupełniających pięcioksiąg o czarnoksiężniku z Archipelagu; udany powrót do nieznanych epizodów poprzedzających i wyjaśniających wydarzenia opisane w cyklu. Początki szkoły na Roke, bo ,,na Roke wszystkie zaklęcia są silne", wybór własnej drogi życiowej czy ratowanie świata kosztem swojego życia, gdyż ,,jeśli wszyscy poza nami żyją w niewoli, co warta jest nasza wolność", poznanie istoty siebie, imienia, którego nawet magowie od imion nie są w stanie poznać. Piękne opowieści o ludziach, tych wyjątkowych, a tak zwyczajnych, udowadniających, że w gruncie rzeczy ,,cała nadzieja świata skupia się w ludziach, którzy nie mają znaczenia", opowieści o ważności wiedzy, dogłębnej i otwartej na nowe idee, istotnej dla każdego, a szczególnie dla obdarzonych mocą, bowiem ,,moc w połączeniu z ignorancją rodzi zło", opowieści o codziennym trudzie, równie ważnym jak bohaterskie czyny, mimo że zwyczajność i prozaicznośc szybciej ulatuje z pamięci. Tak wiele treści, budzących emocje i zapierających dech ideami wydawałoby się oczywistymi, a tak istotnymi dla normalnego, spokojnego współistnienia, podanych przy pomocy oszczędnej narracji, niosącej ogromny ładunek wrażeń. Piękne i poruszające, nadające się do częstych czytelniczych powrotów. (Ocena: 5,5/6)
Link do opinii
Jeszce więcej informacji składowych o strukturze świata! Cudo! Odeszliśmy od głównych bohaterów i ich wątku, ale czy na pewno? Przecież wiedza o świecie wokół wydarzeń czyni te wydarzenia jeszcze ciekawszymi. Bardzo mnie smuci że współcześni pisarze o tym zapominają i tworzą fantastykę opartą na akcji, bez tła, ponieważ to tło, wydarzenia poboczne tworzą cały kontekst. Mona Lisa sama w sobie jest piękna, jednak to szczegóły zawarte w tle są w ogromnym stopniu odpowiedzialne za jej sukces, i moim zdaniem, tak samo jest z powieściami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

Mimo iż nie jestem wielką fanką opowiadań to tutaj muszę postawić uczciwą ocenę. Opowieści nawiązują do poprzednich tomów powieści o Ziemiomorzu i pokazują szersze spojrzenie na postaci oposane w powieściach i ukazany świat. Poniekąd jest to trochę ocena dla całego cyklu o Ziemiomorzu, jednak chyba nie mogłoby być inaczej. Wszystko to jest powiązane. Ursula Le Guin otworzyła przede mną magiczny świat, który nienachalnie zaprasza by go poznać. Z każdą książką coraz bardziej wsiąkałam w tę historię, wierząc, że gdzieś mogłaby wydarzyć się naprawdę. Podziwiam galerię różnorodnych postaci, uczę się świata i pokory. Nie przeczuwałam tego na początku cyklu... a teraz, dziękuję Ci Ursulo za ten piękny świat.

Link do opinii

Właściwie "Ziemiomorze" skończyło się już w "Innym wietrze", teraz było to tylko uzupełnianie niektórych wątków oraz przybliżanie dotąd nieznanych historii, dlatego też ciężko mi ten tom jakkolwiek oceniać. Konwencja inna, postacie inne... nie można tego na pewno skrytykować za szeroko pojmowaną odmienność. Na pewno wywołuje pewien sentyment i trochę zachacza o ciekawsze tematy, ale to już chyba rozrywka dla fanów całości. Chyba nie dałabym tej książki komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z fantastyka, za to zupełnie szczerze polecam ją wszystkim wielbicielom cyklu Ursuli K. Le Guin.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Azucena
Azucena
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Fantastyka/science fiction,
Avatar użytkownika - Cloud
Cloud
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, ukochane...,
Inne książki autora
Oko czapli
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Oko czapli

Dwoje ludzi: mężczyzna gotów oddać życie w walce o pokój i dziewczyna, którą przemoc napawa odrazą. W nowym miejscu, w innym czasie...

Tehanu
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Tehanu

Przez ostatnich kilka lat mieszkańcy Gontu stracili dawny spokój i ufność. Młodzież zachowywała się jak obcy wśród swego własnego ludu, kradnąc...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy